Kiértékelték a sepsiszentgyörgyiek kulturális szokásairól készített felmérést, melyből kiderül, hogy a városlakók kedvelik a szabadtéri rendezvényeket, de ismerik a kulturális intézményeket is.
2011. január 07., 12:062011. január 07., 12:06
2011. január 07., 13:182011. január 07., 13:18
Többrétegű a sepsiszentgyörgyiek kulturális igénye, van egy réteg, amely igényli a magas kultúrát, és rendszeres fogyasztója is, van akit érdekelnek a kulturális események, de nem mindig sikerül megszólítani, és van egy – sajnos – elég széles réteg, aki semmilyen kulturális megmozduláson nem akar, vagy nem tud részt venni – derült ki a város lakóinak kulturális fogyasztási szokásairól készült felmérésből.
A vizsgálatból ugyanakkor kiderül – olvashatjuk a város honlapján –, hogy a sepsiszentgyörgyiek kedvelik a szabadtéri rendezvényeket: a Szent György Napok és a március 15-ei megemlékezések vannak első helyen, de ismerik a helyi kulturális intézményeket is.
Dr. Carmen Croitoru, a felmérést készítő cég képviselőjeként elmondta, országos viszonylatban nézve nagyon alacsony a városban a manelét kedvelők száma, amit meglepőnek talált. Ugyanakkor elismerően szólt arról, hogy a sepsiszentgyörgyiek körében klasszikus zenére is van igény. Az összesített adatokból az is kiderül, hogy a költségvetésből kultúrára szánt, egy főre eső összeg 302 lej, amely országos szinten az egyik legmagasabb.
Sepsiszentgyörgy kulturális vitalitási mutatója 0,86, az elmúlt években 19 helyet ugrott előre országos szinten, jelenleg a harmadik helyen van Romániában. A szakember azt is elmondta, a kulturális intézmények nagyon rövid idő alatt nagyon sokat fejlődtek, éppen ezért kell változtatniuk a kommunikációs stratégiájukon, javaslata szerint egész fiatal korban kell elkezdeni a kulturális nevelést.
A kulturális igényekkel kapcsolatosan a Székelyhon.ro is megkérdezett néhány sepsiszentgyörgyi lakost, a közművelődéssel foglalkozó 27 éves A. Réka elmondta, véleménye szerint leginkább a mozi hiányzik a sepsiszentgyörgyiek életéből. Réka úgy látja a város kulturális élete fellendülőben van az elmúlt évekhez képest, és a szintentartás is nagy lépést jelentene a városnak. Egy másik városlakó, Andorkó Zoltán, aki egészségügyi munkatársként dolgozik, úgy gondolja, leginkább a vendégszereplések hiányoznak, kevés a külföldi meghívott egy-egy rendezvényre a közeli Brassóhoz képest.
A megkérdezettek között olyan is volt, aki úgy véli, nem a kulturális eseményekkel van gond, hiszen abban bővelkedik a város, hanem a lakossággal. Artem M. László úgy gondolja, a város úgymond szét van esve, nehéz összehozni az embereket, pedig erre lenne a leginkább szükség. Példaként a szilveszteri utcabált említette, ahol bár sok ember jött össze és bulizott, szórakozott együtt, de ez sajnálatos módon a ritka alkalmak egyike volt. Véleménye szerint ugyanakkor a felmérés csak statisztikai adatokat közöl, nem derül ki a kulturális igény, csak az, hogy ki mennyire ismeri a várost és annak kulturális intézményeit. László szerint az is fontos lenne, hogy a színház vezetősége vegye figyelembe az emberek érdeklődését, és olyan, mindenki által ismert darabokat játszanak, melyet szívesen néz a közönség. A 41 éves Burián Zoltán is osztja ezt a véleményt, szerinte olyan darabokat játszanak, melyek nem érdeklik közönség nagy részét, sokkal fontosabb lenne ismert, erdélyi írók színműveit játszani.
Ismerni kell a közönséget, és ennek megfelelően kell a stratégiát is kialakítani – fogalmazott Sztakics Éva alpolgármester, aki úgy vélte, érdemes lenne a szabadtéri eseményekre nagyobb figyelmet fordítani. „A mozi ügyében, reméljük, már idén lesz előrelépés, az elképzelések szerint az Andrei Mureşanu Színház kapná meg a volt Művész mozi székhelyét, de ugyanakkor vetítéseknek is helyet adna az épület. Idén szeretnénk befejezni a stúdióterem építését, amely révén egy újabb kulturális helyszínnel gazdagodna a város” – ismertette az önkormányzat terveit Sztakics Éva, hozzátéve, keresik annak lehetőségét is, hogy külső forrásokat is bevonjanak a kulturális élet finanszírozásába. A felmérést november 20. és december 15. között készítették, 893 személyt kérdeztek meg, a hibahatár 3 százalékos.
Útburkolati munkálatok akadályozhatják a forgalmat Székelyudvarhely bethlenfalvi részének mellékutcáiban.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat 25 megyére, köztük a székelyföldiekre is.
George Simion elsöprő vasárnapi győzelméről, további lehetőségeiről, illetve Nicușor Dan esetleges második fordulós esélyeiről kérdezték Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét hétfőn reggel a Kossuth Rádióban.
Elena Lasconi hétfőn bejelentette, hogy lemondott a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéről.
Véget ért Székelyföld legnagyobb 2025-ös sporteseménye: az április 27-e és május 3-a között zajló jégkorong-világbajnokságon pedig a Duma Duba mellett a Székely Sport is masszívan képviseltette magát.
Különleges programmal készül május második hétvégéjén az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány Csíkszeredában: gyógynövényismertető tanfolyamra várják az érdeklődőket.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) által hétfőn közzétett, százszázalékos feldolgozottságú adatok szerint Hargita megyében Crin Antonescu győzött, második pedig George Simion lett.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós időben közzétett adatai szerint eldőlt, hogy George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) mérkőzik meg az elnökválasztás második fordulójában.
A külföldi körzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek 99 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion a szavazatok 60,99 százalékát szerezte meg.
szóljon hozzá!