Hirdetés
Hirdetés

Van amire büszke lenni a Magyar Feltalálók Napján a cigarettagyárban

A Székelyföldi Hírközlési Egyesület szervezésében harmadik alkalommal is megtartják a Magyar Feltalálók napjáról a volt sepsiszentgyörgyi cigarettagyár épületében. A csütörtöktől szombatig tartó kiállítást óriási érdeklődés övezi minden évben, iskolások százai, családok látogatják minden alkalommal, mert működés közben szemlélhetik meg a közelmúlt legtöbb informatikai, távközlési eszközét, és rácsodálkozhatnak arra is, mennyi feltalálót adott a magyar nemzet a világnak. Idén két friss Nobel-díjas magyar tudós előtt is tisztelegtek a szervezők.

Bodor Tünde

2024. június 14., 08:452024. június 14., 08:45

2024. június 14., 08:462024. június 14., 08:46

Akik érdeklődnek a tudománytörténet és a magyar feltalálók iránt •  Fotó: Tuchiluș Alex

Akik érdeklődnek a tudománytörténet és a magyar feltalálók iránt

Fotó: Tuchiluș Alex

A Székelyföldi Hírközlési Egyesület szervezésében harmadik alkalommal is megtartják a Magyar Feltalálók napjáról a volt sepsiszentgyörgyi cigarettagyár épületében. A csütörtöktől szombatig tartó kiállítást óriási érdeklődés övezi minden évben, iskolások százai, családok látogatják minden alkalommal, mert működés közben szemlélhetik meg a közelmúlt legtöbb informatikai, távközlési eszközét, és rácsodálkozhatnak arra is, mennyi feltalálót adott a magyar nemzet a világnak. Idén két friss Nobel-díjas magyar tudós előtt is tisztelegtek a szervezők.

Bodor Tünde

2024. június 14., 08:452024. június 14., 08:45

2024. június 14., 08:462024. június 14., 08:46

Akik érdeklődnek a tudománytörténet és a magyar feltalálók iránt •  Fotó: Tuchiluș Alex

Akik érdeklődnek a tudománytörténet és a magyar feltalálók iránt

Fotó: Tuchiluș Alex

Mint azt a megnyitón felszólaló Tóth-Birtan Csaba alpolgármester, a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesület alelnöke elmondta, a Feltalálók Napja ahhoz a dátumhoz kötődik, amikor Szentgyörgyi Albert bejelentette a C-vitamin tartós formáját. A cigarettagyári rendezvénnyel a találékonyságot, a kreativitást ünnepelik– hangzott el. Ugyanakkor azt a célt is szem előtt tartják, hogy

Idézet
a diákok érdeklődését felkeltsék e találmányok iránt, vonzóvá tegyék számukra a kreativitás és innováció nyújtotta érvényesülési lehetőségeket, a kutatásfejlesztés területeit, megismertessék velük a villamosság, informatika, távközlés, villamos távírás, fény- és hangrögzítés, alternatív energia, rádiózás fejlődésének történetét”

– közölte Csáky Ernő, az Hírközlési Örökség Egyesület elnöke. Mindehhez a SepsiTeleTár eszközgyűjteményét használják fel szemléltetés céljára, illetve a nagyméretű pannókon azt is olvashatják a látogatók, amit a magyar feltalálókról tudni illik.

Hirdetés
Pető Mária, a Székely Mikó kollégium elismert és népszerű fizikatanárnője •  Fotó: Tuchiluș Alex

Pető Mária, a Székely Mikó kollégium elismert és népszerű fizikatanárnője

Fotó: Tuchiluș Alex

A kiállításon a mai középkorúak által még használt eszközök is szerepelnek:

a látogatók hallgathatnak mikrobarázdás hanglemezeket, hangosfilm-vetítőt láthatnak, diafilmeket nézhetnek, de szerepelnek a régi fadobozos rádiókészülékek, a számítógépek régi generációjának példányai.

Ugyanakkor a modernebb eszközök is megszemlélhetők: nagy érdeklődés övezte például a kiállított repülőgépmodelleket és a magyar tudós orvosok által használt felszereléseket.

Erdély András, Pető Mária és Fejér Szilárd beszélgetéséből ráláthattunk a két legújabb magyar Nobel-díjas munkásságára •  Fotó: Tuchiluș Alex

Erdély András, Pető Mária és Fejér Szilárd beszélgetéséből ráláthattunk a két legújabb magyar Nobel-díjas munkásságára

Fotó: Tuchiluș Alex

A nyitórendezvény részeként évről évre különböző előadásokat is hallhatnak a résztvevők, ezúttal Erdély András tanár-újságíró moderálásával Pető Mária fizikatanárnő és Fejér Szilárd vegyészkutató beszéltek a tavaly Nobel-díjban részesült magyar feltalálók, Karikó Katalin biokémikus és Krausz Ferenc fizikus munkásságáról, találmányuk jelentőségéről úgy, hogy azt a laikus hallgatók is megértsék.

Mint azt megtudtuk, Karikó Katalin, aki 2023-ban Drew Weismannal megosztva kapta a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat és szabadalma alapján dolgozták ki a koronavírus-járványban bevetett mRNS alapú vakcinát, azt megelőzően már 2005-ben szabadalmaztatta azt a módszert, amellyel úgy tud bejuttatni mRNS-t a sejtbe (hírvivő-ribonukleinsavat), hogy ne váltsa ki a szervezet túlzott immunválaszát.

A tudós társadalom szkepticizmusa, a rendelkezésére álló kevés finanszírozás ellenére meggyőződéssel hitt abban, hogy ez a technológia hatékonyan bevethető lesz majd genetikai betegségek kezelésére.

Kitartóan folytatta munkáját, míg a járvány miatt a célra szánt sok pénz által felgyorsíthatta a kutatást, a módszer tesztelését és végül a BioNTech cég piacra dobhatta a Karikó szabadalma alapján kidolgozott vakcinát.

Egy régi telefonközpont •  Fotó: Tuchiluș Alex

Egy régi telefonközpont

Fotó: Tuchiluș Alex

Krausz Ferenc, a Németországban élő Nobel-díjas fizikus az elektron mozgásának megfigyelését és lefényképezését egy attoszekundum (a nanoszekundum egymilliárdod része) alatt lehetővé tevő szerkezet megalkotásáért kapta a legnagyobb elismerést (két tudós társával megosztva), a hivatalos meghatározás szerint

Idézet
az elektronok anyagbeli viselkedésének tanulmányozására szolgáló, attoszekundumos fényimpulzusokat létrehozó kísérleti módszerekért”.

Ezekkel a molekulákon belüli mozgást is lehet tanulmányozni, e technológiával pedig a mai számítógépeknél ezerszer gyorsabb kvantumszámítógépeket is meg lehet majd alkotni – tudhattuk meg Pető Máriától Krausz találmányának jelentőségét.

Egy fiatal kortárs tudós, Balázsi Gábor is bekerült a panteonba •  Fotó: Tuchiluș Alex

Egy fiatal kortárs tudós, Balázsi Gábor is bekerült a panteonba

Fotó: Tuchiluș Alex

A továbbiakban a Székely Mikó Kollégium egy diákcsapata mutatta be az általuk alkotott, vonalkövetésre alkalmas kis robotot, majd az érdeklődők megtekinthették a tárlatot, úgy, hogy a standoknál a Hírközlési Egyesület tagjai magyarázattal is szolgáltak a berendezéseket illetően, mi több, amit lehetett, azt működésbe is hozták.

Ez pedig úgy tűnik, tetszik a nagyközönségnek, hiszen mint Beke Csongortól, az egyesület ügyvezető igazgatójától megtudtuk,

tavaly közel 600 látogatója volt a magyar feltalálókról szóló kiállításnak, idén pedig már az első napra több mint 300-an regisztráltak.
•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

A szervezők a Hírközlési Egyesület támogatására 100 lejes Neumann-bankót, 50 lejes Goldmark- bankót, 10 lejes Korda-bankót és 5 lejes Puskás-bankót bocsátottak ki. A látogatók e bankók (tulajdonképpen adománylevelek) megvásárlásával támogathatják a Sepsi TeleTár távközlési, videotechnikai, hangtechnikai és számítógépeinek felújítását, szervizelését.

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

A dohánygyár tágas tereiben évről évre megrendezik a Magyar Feltalálók Napjához kacsolódó kiállítást •  Fotó: Tuchiluș Alex

A dohánygyár tágas tereiben évről évre megrendezik a Magyar Feltalálók Napjához kacsolódó kiállítást

Fotó: Tuchiluș Alex

Ez még a közelmúlt •  Fotó: Tuchiluș Alex

Ez még a közelmúlt

Fotó: Tuchiluș Alex

Diavetítő a múlt század nyolcvanas éveiből •  Fotó: Tuchiluș Alex

Diavetítő a múlt század nyolcvanas éveiből

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön

Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása

Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása
2026. június 24., szerda

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen

Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen
2026. június 24., szerda

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást

Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára

A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára
2026. június 24., szerda

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában

Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában
2026. június 24., szerda

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért

Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.

Medvét láttak Fitódon
Medvét láttak Fitódon
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

2026. június 24., szerda

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet

Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet
Hirdetés