Fehér bot és napszemüveg, hogy a közlekedésben legyen látható a nemlátó
Fotó: Barabás Ákos
Milyen lehet csupán hallomásból ismerni a világot és folyamatosan segítségre szorulni? Lőrincz Miklóssal, a székelyudvarhelyi székhelyű Nemlátók Reménység Alapítványa elnökével arra próbáltunk választ találni, milyen nehézségekkel küzdenek az udvarhelyi látássérültek, és milyen megoldások léteznének mindennapjaik megkönnyítésére.
2017. október 28., 19:012017. október 28., 19:01
A polgármesteri hivatalnál érdeklődve kiderült, nem nagyon van miről beszámolni a vakok és gyengénlátók megsegítése kapcsán, még az sem nyilvánvaló, kinek a hatáskörébe tartozik a kérdés. Ezzel szemben Lőrincz Miklós szerint nem panaszkodhatnak az érintettek:
Ő egyébként valaha látó volt. Egy szemideggyulladás miatt veszítette el látását még diákként, meg is operálták többször, de harminc éve teljes vakságban szenved. Megtanulta a Braille-írást, a zenére hajlama volt, fúvós hangszereken játszott.
A Hargita és Kovászna Megyei Nemlátók Szövetségének közel ezer tagja van, Udvarhelyszéken 250–300-ra tehető a vakok és gyengénlátók száma. Székelyudvarhelyen kicsivel több mint százan vannak.
Fotó: Barabás Ákos
– mondta. A látássérülést mellesleg három fokozatra osztják, az érintettek besorolását egy bizottság dönti el. A segély mellé gondozói pénzt adnak, melynek összege szintén kategóriánként változik. Az önkormányzat alkalmazza a kisegítőt, így az ügyintézésben, bevásárlásban, közlekedésben rájuk támaszkodhatnak. A vakvezető kutya errefelé nem gyakori
– magyarázza Lőrincz Miklós. „Külföldön, ha igénylik, díjmentesen kapják a betanított állatot, sőt a táplálékáról is gondoskodik az állam” – teszi hozzá.
A csütörtökönként összehívott klubba inkább férfiak járnak, tizenöten-húszan. Több a korosabb látássérült, már csak az időskori látásgyengülés, szembetegségek, illetve cukorbetegség okán is, ők azonban a Braille-írást már nem tanulják meg, bár ezt a mai fiatalokról sem lehet elmondani, mióta megjelentek a hangoskönyvek.
A hangoskönyvek megjelenésével is van, aki továbbra is a Barille-olvasást kedveli
Fotó: Barabás Ákos
„Nagy gond, hogy újabban nem adják iskolába a gyerekeket, mert egyrészt otthonról, számítógépről is lehet tanulni, másfelől viszont a falun élőknek nehéz a bejárás. Persze vannak integrált tanulók, akik a látókhoz járnak, vagy Kolozsvárra küldik őket speciális elemi iskolába, továbbá Aradon nőknek, Bukarestben pedig férfiaknak van szakiskola” – sorolta.
A tipikus mesterségek közül a seprű-, kefekötőt, telefonistát, masszőrt nevezte meg. „Sajnos egyes iparágak kiveszőben vannak, nagyon nincs munkahely. Pedig nekünk az kellene, és nem munkaterápia. Így a társadalom hasznos tagjai lehetnénk” – jegyzi meg.
Az álláskeresés esetében sajnos még mindig tartja magát az idegenkedés, bár általában segítőkészek az emberek, de szerinte a rokkantaktól is nagyban függ a viszonyulás, nekik is alkalmazkodniuk kell.
Míg régebben mindenhova egyedül jártak, ma ez szinte lehetetlen a járdán parkoló autók miatt, a legtöbb bosszúságot, sérülést ez okozza. Az átkelés sem szokott gondot jelenteni általában, fülelni szoktak, vagy kerül egy segítő kar, viszont a jelzőlámpák esetében jó volna a hangjelzés.
Fotó: Barabás Ákos
– magyarázta Lőrincz Miklós. A segédeszközöket (fehér botot, beszélő órát, mérleget, hő-, láz-, vérnyomásmérőt, színfelismerőt) a központ szerzi be és osztja el a fiókok között, vagy mindenki maga oldja meg. Lőrincz Miklósnak egyébként klasszikus, nyomógombos Nokiája van, amelyre külön program van telepítve. Adta magát a kérdés, hogy van-e lehetőségük lépést tartani a kor vívmányaival: az érintős képernyő a nemlátóknak nehéz, de a számítógépet a fiatalok egész jól tudják kezelni, szoktak tanfolyamok lenni, melyek végén vizsgát tesznek.
Kártyajáték másként. Itt nem lehet meglesni más kártyáit
Fotó: Barabás Ákos
Az alapítvány 1998-ban jött létre, manapság azonban elsősorban klubéletként kell elképzelni a tevékenységét: szüreti, farsangi bált szerveznek, névnapokat ülnek, kártyapartikat tartanak, a 2000-ben vásárolt mikrobusszal kirándulgatnak, az üzemanyagköltséget pedig pályázatokon nyerik.
Jogsegély-szolgáltatást is nyújtanak ugyanakkor: segítenek összeállítani az iratcsomót, útbaigazítást adnak. A vakok és gyengénlátók sajátos jogokat élveznek: segélyt, adómentességet, például lakóingatlanra, cégalapításra, közlekedési és művelődési kedvezményeket. Viszont kötelezettségek is vannak, mégpedig a tagdíj fizetése.
A klubnak egyébként saját Braille-könyvtára van, magyarul olvasnak, főleg evangéliumokat, de CD-n be lehet szerezni akármit, vagy a könyvtár látvány- és hangzóanyagrészlegén hangoskönyveket másoltatni. Utóbbiak tekintetében a könyvesboltok elég felszereltek, lejátszó pedig minden háztartásban akad.
ma viszont mindenki aszerint tevékenykedik, amennyi pénzt kap, ezért számít a tagszám. Ráadásul az atlétikai normarendszert is bevezették, az edzés nagyon drága, illetve kezdenek kiöregedni, nincs utánpótlás.
Fotó: Barabás Ákos
A kultúra mindenkié, így adta magát a kérdés, hogy a vakok és gyengén látók miként tudnak bekapcsolódni a város kulturális életébe, nyújtanak-e egyáltalán számukra szolgáltatást a közintézmények. Mint megtudtuk, a könyvtárban a csökkentett látásúak olvasásélményét nagyítókkal, a számítógép-használatot felnagyítható képernyőfelülettel segítik, vannak pedagógiai szakkönyvek, illetve Bíró G. Albert nyugalmazott tanár-feltaláló jóvoltából matematikai eszközcsomag különféle geometriai formákkal, de hangoskönyvek kölcsönzésére, másolására is van lehetőség – árulta el Rendi Éva részlegvezető könyvtáros.
A Haáz Rezső Múzeum igazgatója szerint egyértelműen hátrányban vannak a vakok.
– magyarázta Miklós Zoltán. Egyetlen alkalmat, a Láthatatlan Udvarhelyszék című projektet említette, amikor a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola diákjaival közösen készített épületmaketteket állították ki látássérülteknek, a látók pedig bekötött szemmel juthattak az egyedi élményhez.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
Harmadik alkalommal szervezték meg Csiky Dénes turizmusföldrajzi vetélkedőt, amelyen Maros, Hargita és Kovászna megyei középiskolás csapatok mérték össze tudásukat a turizmus és földrajz témaköreiben. A döntőt csütörtökön tartották.
Az energiaügyi minisztérium 25 százalékkal lefaragja a bérkiadásokat és 91-gyel (23 százalékkal) csökkenti a minisztériumi állások számát – jelentette be csütörtökön az intézmény, miután a kormány elfogadta a tárca átszervezéséről szóló határozatot.
Forradalmi lépést tett a csíkszeredai kórház: elindították a VR-terápiás programot az intenzív osztályon, a kórház tudomása szerint elsőként az országban – olvasható az intézmény szerkesztőségünknek is elküldött közleményében.
szóljon hozzá!