
Lisznyó egyre rendezettebb, úgy látszik, ezt értékelik a helybéliek is, hiszen szép számmal megjelentek az ünnepségen
Fotó: Bodor Tünde
Felavatták vasárnap a háromszéki Uzon községhez tartozó Lisznyó falu megújult kultúrotthonát. Az avatás napján délelőtt 11 órára ünnepi istentiszteletre hívták a református templomba a helyieket.
2023. augusztus 13., 19:162023. augusztus 13., 19:16
Gál Adél lelkész a 133. zsoltár azon versére építette igehirdetését, mely a lisznyói „kapaszkodó közösség” egységét is dicsérte: „Milyen szép és mily gyönyörűséges, mikor a testvérek egyetértésben élnek”. Értékelte, hogy a község elöljárói először a templomba hívták össze a helybelieket, és megteremtették a lehetőségét annak, hogy szép és rendezett községben a közösség is épülhessen. Az istentisztelet után a szomszédba lévő kultúrotthonhoz vonult a gyülekezet, ahol az ünnepi beszédek után került sor a szalagvágásra.
Akkor elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, 2018-ban európai uniós támogatást nyert az önkormányzat a tervekhez; a kivitelezési szerződés aláírására azonban csak 2022-ben került sor. Onnan viszont már sínen volt a dolog, mert a közbeszerzés nyertese, a sepsiszentgyörgyi Ambient cég több helyi önkormányzati tulajdonú épület felújítása után ezt az épületet is időben és megfelelő módon hozta rendbe. Mindezekről az előzményekről Bordás Enikő uzoni polgármestertől és elődjétől, Ráduly Istvántól hallhattak az avató ünnepségre szép számmal összegyűlt falubeliek.
A kezdeti 1,6 millió lejes költségvetés az építőanyagok drágulása és az előre nem látott munkálatok miatt a projekt befejezéséig 2 millió lej fölé kúszott, ebből a község önrésze 866 ezer lej volt. Most viszont már reménykedhetnek abban, hogy az épület jó ideig megmarad jelenlegi szép állapotában, hiszen a problémát okozó beázás lehetőségét kizárták. Mi több,
– részletezte Florea Virgil, az Ambient cég vezetője.
Az ifjúságnak külön tere lesz a megújult kultúrközpontban. Gál Adél lelkész felkészült arra, hogy számos programot szervezzen nekik
Fotó: Bodor Tünde
Az önkormányzat külön részt szentelt az épületen belül az ifjúságnak, amelyet a megyei tanács segítségével szereltek fel új bútorzattal és kiegészítőkkel.
A községközponton kívül így már két faluban, Bikfalván és Lisznyóban van a kultúrának újszerű otthona, és hamarosan következik a negyedik, szentiváni kultúrotthon felújítása, szintén uniós támogatással.
Miközben az ünnepség résztvevői belülről is megszemlélték a megújult épületet, Gál Adél tiszteletes asszony érdeklődésünkre elmondta, a vallásos foglalkozásokon jelenleg 17 fiatal vesz részt, de ő reméli, hogy sikerül bevonni a közösségi életbe a többieket is: összesen 30 fő a faluban élő fiatalok száma. A nőszövetség lelkesedése és összetartása pedig most is táplálja a falubeli közösségi életet. Erről mi is megbizonyosodhattunk, hiszen miután a kultúrotthon színpadán szerepelt az énekkar és a közönség megnézte a szentiváni néptáncos fiatalokat, a polgármesteri hivatal és a nőszövetség közös szeretetvendégségre invitálta a közönséget.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!