
Lisznyó egyre rendezettebb, úgy látszik, ezt értékelik a helybéliek is, hiszen szép számmal megjelentek az ünnepségen
Fotó: Bodor Tünde
Felavatták vasárnap a háromszéki Uzon községhez tartozó Lisznyó falu megújult kultúrotthonát. Az avatás napján délelőtt 11 órára ünnepi istentiszteletre hívták a református templomba a helyieket.
2023. augusztus 13., 19:162023. augusztus 13., 19:16
Gál Adél lelkész a 133. zsoltár azon versére építette igehirdetését, mely a lisznyói „kapaszkodó közösség” egységét is dicsérte: „Milyen szép és mily gyönyörűséges, mikor a testvérek egyetértésben élnek”. Értékelte, hogy a község elöljárói először a templomba hívták össze a helybelieket, és megteremtették a lehetőségét annak, hogy szép és rendezett községben a közösség is épülhessen. Az istentisztelet után a szomszédba lévő kultúrotthonhoz vonult a gyülekezet, ahol az ünnepi beszédek után került sor a szalagvágásra.
Akkor elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, 2018-ban európai uniós támogatást nyert az önkormányzat a tervekhez; a kivitelezési szerződés aláírására azonban csak 2022-ben került sor. Onnan viszont már sínen volt a dolog, mert a közbeszerzés nyertese, a sepsiszentgyörgyi Ambient cég több helyi önkormányzati tulajdonú épület felújítása után ezt az épületet is időben és megfelelő módon hozta rendbe. Mindezekről az előzményekről Bordás Enikő uzoni polgármestertől és elődjétől, Ráduly Istvántól hallhattak az avató ünnepségre szép számmal összegyűlt falubeliek.
A kezdeti 1,6 millió lejes költségvetés az építőanyagok drágulása és az előre nem látott munkálatok miatt a projekt befejezéséig 2 millió lej fölé kúszott, ebből a község önrésze 866 ezer lej volt. Most viszont már reménykedhetnek abban, hogy az épület jó ideig megmarad jelenlegi szép állapotában, hiszen a problémát okozó beázás lehetőségét kizárták. Mi több,
– részletezte Florea Virgil, az Ambient cég vezetője.
Az ifjúságnak külön tere lesz a megújult kultúrközpontban. Gál Adél lelkész felkészült arra, hogy számos programot szervezzen nekik
Fotó: Bodor Tünde
Az önkormányzat külön részt szentelt az épületen belül az ifjúságnak, amelyet a megyei tanács segítségével szereltek fel új bútorzattal és kiegészítőkkel.
A községközponton kívül így már két faluban, Bikfalván és Lisznyóban van a kultúrának újszerű otthona, és hamarosan következik a negyedik, szentiváni kultúrotthon felújítása, szintén uniós támogatással.
Miközben az ünnepség résztvevői belülről is megszemlélték a megújult épületet, Gál Adél tiszteletes asszony érdeklődésünkre elmondta, a vallásos foglalkozásokon jelenleg 17 fiatal vesz részt, de ő reméli, hogy sikerül bevonni a közösségi életbe a többieket is: összesen 30 fő a faluban élő fiatalok száma. A nőszövetség lelkesedése és összetartása pedig most is táplálja a falubeli közösségi életet. Erről mi is megbizonyosodhattunk, hiszen miután a kultúrotthon színpadán szerepelt az énekkar és a közönség megnézte a szentiváni néptáncos fiatalokat, a polgármesteri hivatal és a nőszövetség közös szeretetvendégségre invitálta a közönséget.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
szóljon hozzá!