Fotó: Veres Nándor
Zajlanak a tavaszi munkálatok Hargita megyében is, pityókával például már beültették a becsült területméret több mint felét. Egyelőre nincs gond a csapadékhiány miatt.
2017. április 09., 11:102017. április 09., 11:10
Az elmúlt időszak időjárása, a száraz tavasz révén jól haladtak a tavaszi teendőkkel a Hargita megyei gazdák, de a földbe került kultúráknak jót tenne a csapadék – ismertette érdeklődésünkre Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője hozzátette,
Annak köszönhetően szépen fejlődtek a már ősszel elvetett kalászosok, szebbek, mint egy évvel korábban.
Az intézményvezető arra is kitért, hogy a megye területén jelentősen eltérő volt az esőzések intenzitása, míg kedden például Csíkszeredában zuhogott, Borzsova környékén kevesebb volt a lehullott mennyiség. Azért azt is leszögezte, egyelőre nincs nagy gond a csapadékhiány miatt, de
A munkálatoknak kedvező időjárás miatt sem vesztegették az időt a gazdálkodók, hozzáfogtak a tavaszi teendőkhöz. Zsigmond Sándor, az igazgatóság munkatársa elmondta, végéhez közeledik a tavaszbúza és a zab vetése is, az előbbiből már elvetettek 1100 hektárnyit a becsült 1250 hektárból, utóbbi esetében pedig a várt 3800 hektárból 3700-at vetettek be.
Tavaszárpa 700 hektáron került a földbe, összesen pedig 5800 hektárnyival számolnak, a cukorrépából 20 hektárnyit vetettek el Keresztúr környékén, egyelőre kérdéses, hogy Alcsíkon mekkora területen foglalkoznak majd ezzel a kultúrával.
Fotó: Veres Nándor
Mint a szakember kifejtette, a megye fő kultúráját,
ebből 4700 hektárnyit ültettek már be a gazdák. A silókukorica és takarmánynövények vetéséhez később fognak neki a termelők: tavaly a megyében silókukoricát 1878 hektáron, lucernát 431 hektáron, herét pedig 130 hektáron termesztettek.
Egy évvel korábban pityókát 8241 hektáron ültettek összesen, tavasz búzát, tritikálét 1244 hektáron vetettek, tavaszárpát 5928 hektáron, míg zabot 3710 hektáron termesztettek, cukorrépa pedig 16 hektáron került a földbe.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Agerpres hírügynökség által közölt adatok szerint Erdélyben április 9-ig lehet jelentősebb mennyiségű csapadékra számítani.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!