Fotó: Önkéntes egyesület
Ukrajnába, a kárpátaljai Dercenbe utaztak a hét elején a székelykeresztúri önkéntes tűzoltók, hogy épületekre veszélyes fákat vágjanak ki – az ottani fiatalokat ugyanis besorozták katonának a háború miatt. Tapasztalataikat olvasóinkkal is megosztják.
2024. november 28., 07:552024. november 28., 07:55
Első hallásra talán érthetetlen, hogy miért nem oldották meg a helyi tűzoltók azt a rutinfeladatot, amit a székelykeresztúri önkéntes tűzoltóknak kellett. De csak elsőre.
Magyarországi kapcsolataik által ismerték meg évekkel ezelőtt a Derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltóság tagjait, akik idén nyár végén kértek segítséget kilenc veszélyesnek ítélt fenyőfa kivágásában, hiszen
– tudtuk meg Szali Mózestől, a Székelykeresztúri Villám-Fulger Önkéntes Tűzoltó Egyesület vezetőjétől.
Probléma ugyanis az Oroszországgal háborúban álló Ukrajnában (és itt jön a válasz a fenti kérdésre), hogy
Akiket még nem sikerült katonai szolgálatra kötelezzenek az ukrán erők, azok elmenekültek, próbálják elkerülni a folyamatosan járőröző hatóságokat. Így csak kiskorú fiúk és 65 évnél idősebb férfiak vannak a faluban.
A helyzetet mérlegelve és családjaikkal hosszasan egyeztetve a székelykeresztúri önkéntes tűzoltók hét tagja úgy döntött, hogy hétfőn elutazik Dercenbe és segítenek az ottaniaknak.
„Tudtuk, hogy a munkát el kell végezni, ezt pedig nem tudják megoldani sem az idősek, sem pedig a kiskorúak. Éppen ezért úgy döntöttünk, hogy elmegyünk oda, ahonnan mindenki menekülni próbál, és tűzoltókhoz, barátokhoz méltón segíteni fogunk, ahogyan ezt két éve is tettük, amikor felszereléseket, adományokat kellett eljuttassunk Kárpátaljára” – magyarázta Szali Mózes.
Fotó: Önkéntes egyesület
Mint mondta, féltő családtagjaik figyelmeztetései és a fokozódó háborús helyzet ellenére hétfőn reggel útnak indultak Dercen irányába. Beregszász közelében keltek át az ukrán határon, ahol másfél óra rostokolás után
egyebek mellett az autójuk alá és annak motortérbe is betekintettek a határőrök.
Dercen felé haladva, folyamatosan ellenőrzőpontokon haladtak át, ahol gépfegyveres katonák vonták kérdőre őket, hogy mit keresnek a háború sújtotta országban. Estére érkeztek meg úti céljukhoz, ahol Zsukovszky Miklós református lelkész-esperes, a helyi önkéntes tűzoltóság alapítója és vezetője fogadta őket.
Fotó: Önkéntes egyesület
Szálláshelyükön is megtapasztalták a háború miatti szigorú intézkedéseket, hiszen le voltak takarva az épület ablakai; így próbálták ugyanis minimálisra csökkenteni a kiszűrődő fényt, hogy emiatt ne válhassanak légitámadások célpontjává. Az áramszolgáltatást ugyanakkor program szerint, csak bizonyos napszakokban biztosították.
Másnap, kedden reggel azt tapasztalták, hogy
csak néhány idősebb személlyel lehetett találkozni. „Bár robbantások, lövöldözések nem történtek a környéken, érezhető, hogy nagyon feszült a hangulat. A helyiek számos rémséget meséltek. Mindemellett az elmúlt időszakban szigorítások történtek az országban, azok is kaptak katonai behívót, akik eddig nem” – jegyezte meg Szali.
Sokat nem is teketóriázott a székely csapat, azonnal munkához láttak, hogy láncfűrészeikkel mielőbb kivághassák a veszélyesnek ítélt, 16–20 méter magas fenyőfákat a református templom kertjében. Szali Mózes rámutatott, nagyon sok segítséget kaptak a beavatkozás során a helyiektől, akik darut hoztak a helyszínre, ugyanakkor a faanyag eltakarításából vették ki a részüket. Tiltakozásuk ellenére még ebédet is biztosítottak számukra.
A helyiek segítségével néhány óra alatt kivágták és eltakarították a veszélyes fákat
Fotó: Önkéntes egyesület
A munkálatok elvégeztével rögtön hazaindultak, így a kedd estét már a családjaikkal tölthették. Szali Mózes a Székelyhonnak hangsúlyozta, bízik benne, hogy mihamarabb véget ér a háború és jobb körülmények között találkozhatnak ismét derceni barátaikkal.
Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját a leadott szavazatok százszázalékos feldolgozottsága alapján.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
szóljon hozzá!