Fotó: Önkéntes egyesület
Ukrajnába, a kárpátaljai Dercenbe utaztak a hét elején a székelykeresztúri önkéntes tűzoltók, hogy épületekre veszélyes fákat vágjanak ki – az ottani fiatalokat ugyanis besorozták katonának a háború miatt. Tapasztalataikat olvasóinkkal is megosztják.
2024. november 28., 07:552024. november 28., 07:55
Első hallásra talán érthetetlen, hogy miért nem oldották meg a helyi tűzoltók azt a rutinfeladatot, amit a székelykeresztúri önkéntes tűzoltóknak kellett. De csak elsőre.
Magyarországi kapcsolataik által ismerték meg évekkel ezelőtt a Derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltóság tagjait, akik idén nyár végén kértek segítséget kilenc veszélyesnek ítélt fenyőfa kivágásában, hiszen
– tudtuk meg Szali Mózestől, a Székelykeresztúri Villám-Fulger Önkéntes Tűzoltó Egyesület vezetőjétől.
Probléma ugyanis az Oroszországgal háborúban álló Ukrajnában (és itt jön a válasz a fenti kérdésre), hogy
Akiket még nem sikerült katonai szolgálatra kötelezzenek az ukrán erők, azok elmenekültek, próbálják elkerülni a folyamatosan járőröző hatóságokat. Így csak kiskorú fiúk és 65 évnél idősebb férfiak vannak a faluban.
A helyzetet mérlegelve és családjaikkal hosszasan egyeztetve a székelykeresztúri önkéntes tűzoltók hét tagja úgy döntött, hogy hétfőn elutazik Dercenbe és segítenek az ottaniaknak.
„Tudtuk, hogy a munkát el kell végezni, ezt pedig nem tudják megoldani sem az idősek, sem pedig a kiskorúak. Éppen ezért úgy döntöttünk, hogy elmegyünk oda, ahonnan mindenki menekülni próbál, és tűzoltókhoz, barátokhoz méltón segíteni fogunk, ahogyan ezt két éve is tettük, amikor felszereléseket, adományokat kellett eljuttassunk Kárpátaljára” – magyarázta Szali Mózes.
Fotó: Önkéntes egyesület
Mint mondta, féltő családtagjaik figyelmeztetései és a fokozódó háborús helyzet ellenére hétfőn reggel útnak indultak Dercen irányába. Beregszász közelében keltek át az ukrán határon, ahol másfél óra rostokolás után
egyebek mellett az autójuk alá és annak motortérbe is betekintettek a határőrök.
Dercen felé haladva, folyamatosan ellenőrzőpontokon haladtak át, ahol gépfegyveres katonák vonták kérdőre őket, hogy mit keresnek a háború sújtotta országban. Estére érkeztek meg úti céljukhoz, ahol Zsukovszky Miklós református lelkész-esperes, a helyi önkéntes tűzoltóság alapítója és vezetője fogadta őket.
Fotó: Önkéntes egyesület
Szálláshelyükön is megtapasztalták a háború miatti szigorú intézkedéseket, hiszen le voltak takarva az épület ablakai; így próbálták ugyanis minimálisra csökkenteni a kiszűrődő fényt, hogy emiatt ne válhassanak légitámadások célpontjává. Az áramszolgáltatást ugyanakkor program szerint, csak bizonyos napszakokban biztosították.
Másnap, kedden reggel azt tapasztalták, hogy
csak néhány idősebb személlyel lehetett találkozni. „Bár robbantások, lövöldözések nem történtek a környéken, érezhető, hogy nagyon feszült a hangulat. A helyiek számos rémséget meséltek. Mindemellett az elmúlt időszakban szigorítások történtek az országban, azok is kaptak katonai behívót, akik eddig nem” – jegyezte meg Szali.
Sokat nem is teketóriázott a székely csapat, azonnal munkához láttak, hogy láncfűrészeikkel mielőbb kivághassák a veszélyesnek ítélt, 16–20 méter magas fenyőfákat a református templom kertjében. Szali Mózes rámutatott, nagyon sok segítséget kaptak a beavatkozás során a helyiektől, akik darut hoztak a helyszínre, ugyanakkor a faanyag eltakarításából vették ki a részüket. Tiltakozásuk ellenére még ebédet is biztosítottak számukra.
A helyiek segítségével néhány óra alatt kivágták és eltakarították a veszélyes fákat
Fotó: Önkéntes egyesület
A munkálatok elvégeztével rögtön hazaindultak, így a kedd estét már a családjaikkal tölthették. Szali Mózes a Székelyhonnak hangsúlyozta, bízik benne, hogy mihamarabb véget ér a háború és jobb körülmények között találkozhatnak ismét derceni barátaikkal.
A magyarellenes erők által az elnökválasztás első fordulójában elért 37 százalékos szavazatarány rendkívül aggasztó, erre csak most vasárnap adhatunk helyes választ – hívták fel a figyelmet az RMDSZ háromszéki politikusai szerdai sajtótájékoztatójukon.
A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék helybenhagyta a Bukaresti Ítélőtábla döntését, elutasítva a Hargita megyei önkormányzat fellebbezését, hogy érvénytelenítsék a korondi hulladékátrakó építőjének követeléseit. Így a megyei tanácsnak fizetnie kell.
Az ünnepek közeledtével különleges vendég teszi tiszteletét Székelyföldön: maga a Mikulás látogatja meg a gyermekeket december 5-én Székelyudvarhelyen.
A területalapú támogatások folyósításának megkezdése óta összesen egymilliárd euró támogatást kaptak a gazdák Hargita megyében. A héten megkapják az idei mezőgazdasági támogatások előlegeit, majd hétfőn elkezdődik az elszámolások folyósítása.
Nagy gonddal ápolják a nemzet hősének emlékét a maksai Eresztevényen: júliusban a síremléket újították meg, most novemberben pedig új darabokkal egészítették ki a mellette húzódó kopjafaerdőt. Gábor Áron születésének 210. évfordulóját ünnepelték.
Megállapodás született szerdán Brüsszelben, az Európai Unió tagállamai kormányainak állandó képviselőiből álló bizottságban (Állandó Képviselők Bizottsága – COREPER) arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú Schengen-tagállammá válik.
A fiatalok kívánságait meghallgatva a marosvásárhelyi Vibe Fesztivál szervezői meghívták a rendezvény jövő évi kiadására a világ egyik legismertebb DJ-duóját, Dimitri Vegas & Like Mike-ot.
Tízéves hagyományt folytatva az erdőszentgyörgyi városháza alkalmazottai adventi koszorút készítettek az időseknek.
Már csak hat kilométernyi szakasz aszfaltozása van hátra Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között ahhoz, hogy egybeérjen az első réteg aszfaltszőnyeg a két település között. A megyei tanács elnöke mégis aggódik.
szóljon hozzá!