Indulás előtti áldás
Fotó: Albert Eszter
Elindult Csíksomlyóra a gyergyóalfalvi keresztalja csütörtök reggel Balázs József vezetésével a település több mint nyolcszáz éves temploma elől. A járványügyi korlátozások miatt tavaly félbeszakadt ez a hagyomány, 2020-ban az alfalvi festőművész csupán harmadmagával indult útnak a Szűzanya köszöntésére.
2021. május 20., 15:532021. május 20., 15:53
A korábbi évekhez képest kevesebben ugyan, de így is szép számban gyülekeztek a gyergyóalfalvi templom előtt azok, akik részesei kívánnak lenni a hagyományos pünkösdi zarándoklatnak. Sem az eső, sem a rossz időjárás nem riasztotta el a zarándokokat, hiszen a hagyományláncnak nem szabad megszakadnia – nyilatkozta az indulást megelőzően Balázs József, a zarándoklat vezetője.
„A láncnak nem szabad megszakadnia, István pap ígérete nem szabad meddő maradjon! 450 évvel ezelőtt ő megígérte Babba Máriának, hogy elvezeti Gyergyóalfalu népét és a csatlakozó keresztaljákat a csíksomlyói kegytemplomhoz hálát adni a segítségért.
másodsorban hálából megyünk, és azért is, hogy mi is vállaljunk valamilyen szenvedést Jézus áldozata nyomán” – hangsúlyozta Balázs József.
Balázs József: kötelességünk nekünk a segítő Máriához menni
Fotó: Albert Eszter
A gyergyóalfalvi festőművész, mint ahogy az elmúlt közel harminc évben tette, idén is hálát adni megy Csíksomlyóra az isteni gondviselésért. Hálás, hogy van olyan testi és lelki egészsége, hogy fel tudja vállalni az összességében százkilométeres utat.
„Hálát adok a sok jóért, ami az év folyamán ért. (...) Hálát adok azért is, hogy ez az alvilági hatalom, ami ma az egész világot gyötri, nem tudott egészen maga alá gyűrni, és bízom benne, hogy amíg van nekünk csíksomlyói Babba Máriánk, addig nem is fog.
– fogalmazott Balázs József.
Molnár Levente operaénekes is az alfalvi zarándokokhoz csatlakozott
Fotó: Albert Eszter
Az alfalvi zarándokok táborához csatlakozott idén Molnár Levente gyergyóremetei származású operaénekes is, aki május 7-én indult útnak Máriapócsról. „Nagyon vártam egy misszióra, és a Jóisten meghallgatta a sóhajomat. Örömmel vállaltam Molnár Sándornak, a Mária-út elnökének a felkérését, a nemzetemért és magamért zarándokolok” – fogalmazott a székely származású operaénekes.
A gyergyóalvalfi keresztalját imával bocsátotta útnak T. Hanuleac Tamás, az alfalvi templom segédlelkésze, aki maga is részt vesz az idei zarándokúton.
Gyergyószentmiklós alpolgármestere is zarándokol
Egyedül indult Csíksomlyóra Gyergyószentmiklós alpolgármestere csütörtökön délelőtt. Len Emil Balázs több éves kihagyás után úgy érezte, ismét eljött az ideje, hogy gyalog menjen el a csíksomlyói pünkösdi búcsúra. Alpolgármesteri teendői miatt nem tudott csatlakozni a keresztaljákhoz, így később, a papi áldást követően Csergő Tibor András polgármester bocsátotta útjára. Az alpolgármester magával vitte Gyergyószentmiklós közösségének imáját is: „Oltalmad alá futunk Istennek Szent Anyja, te adj erőt, hogy hinni és bízni tudjunk!”
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!