
Indulás előtti áldás
Fotó: Albert Eszter
Elindult Csíksomlyóra a gyergyóalfalvi keresztalja csütörtök reggel Balázs József vezetésével a település több mint nyolcszáz éves temploma elől. A járványügyi korlátozások miatt tavaly félbeszakadt ez a hagyomány, 2020-ban az alfalvi festőművész csupán harmadmagával indult útnak a Szűzanya köszöntésére.
2021. május 20., 15:532021. május 20., 15:53
A korábbi évekhez képest kevesebben ugyan, de így is szép számban gyülekeztek a gyergyóalfalvi templom előtt azok, akik részesei kívánnak lenni a hagyományos pünkösdi zarándoklatnak. Sem az eső, sem a rossz időjárás nem riasztotta el a zarándokokat, hiszen a hagyományláncnak nem szabad megszakadnia – nyilatkozta az indulást megelőzően Balázs József, a zarándoklat vezetője.
„A láncnak nem szabad megszakadnia, István pap ígérete nem szabad meddő maradjon! 450 évvel ezelőtt ő megígérte Babba Máriának, hogy elvezeti Gyergyóalfalu népét és a csatlakozó keresztaljákat a csíksomlyói kegytemplomhoz hálát adni a segítségért.
másodsorban hálából megyünk, és azért is, hogy mi is vállaljunk valamilyen szenvedést Jézus áldozata nyomán” – hangsúlyozta Balázs József.
Balázs József: kötelességünk nekünk a segítő Máriához menni
Fotó: Albert Eszter
A gyergyóalfalvi festőművész, mint ahogy az elmúlt közel harminc évben tette, idén is hálát adni megy Csíksomlyóra az isteni gondviselésért. Hálás, hogy van olyan testi és lelki egészsége, hogy fel tudja vállalni az összességében százkilométeres utat.
„Hálát adok a sok jóért, ami az év folyamán ért. (...) Hálát adok azért is, hogy ez az alvilági hatalom, ami ma az egész világot gyötri, nem tudott egészen maga alá gyűrni, és bízom benne, hogy amíg van nekünk csíksomlyói Babba Máriánk, addig nem is fog.
– fogalmazott Balázs József.
Molnár Levente operaénekes is az alfalvi zarándokokhoz csatlakozott
Fotó: Albert Eszter
Az alfalvi zarándokok táborához csatlakozott idén Molnár Levente gyergyóremetei származású operaénekes is, aki május 7-én indult útnak Máriapócsról. „Nagyon vártam egy misszióra, és a Jóisten meghallgatta a sóhajomat. Örömmel vállaltam Molnár Sándornak, a Mária-út elnökének a felkérését, a nemzetemért és magamért zarándokolok” – fogalmazott a székely származású operaénekes.
A gyergyóalvalfi keresztalját imával bocsátotta útnak T. Hanuleac Tamás, az alfalvi templom segédlelkésze, aki maga is részt vesz az idei zarándokúton.
Gyergyószentmiklós alpolgármestere is zarándokol
Egyedül indult Csíksomlyóra Gyergyószentmiklós alpolgármestere csütörtökön délelőtt. Len Emil Balázs több éves kihagyás után úgy érezte, ismét eljött az ideje, hogy gyalog menjen el a csíksomlyói pünkösdi búcsúra. Alpolgármesteri teendői miatt nem tudott csatlakozni a keresztaljákhoz, így később, a papi áldást követően Csergő Tibor András polgármester bocsátotta útjára. Az alpolgármester magával vitte Gyergyószentmiklós közösségének imáját is: „Oltalmad alá futunk Istennek Szent Anyja, te adj erőt, hogy hinni és bízni tudjunk!”
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!