Székelyudvarhelyen legalább két felvonás szükséges ahhoz, hogy minden képviselő elfoglalja helyét az önkormányzati testületben
Fotó: Barabás Ákos
Nemcsak a koronavírus-járvány, hanem a közigazgatási törvénykönyv legutóbbi módosítása is bonyolultabbá, sőt, helyenként többfordulóssá teszi a szeptember 27-ei helyhatósági választásokon mandátumot nyert önkormányzati képviselők beiktatását.
2020. október 20., 12:032020. október 20., 12:03
A közigazgatási törvénykönyv módosítása jelentős újdonságot hoz az új önkormányzati testületek beiktatásának módszertanában – jelezte a Székelyhonnak Venczel Attila. Amint Székelyudvarhely jegyzője kifejtette: korábban a helyi tanácsosok mandátumát egy belőlük álló bizottság érvényesítette az alakuló ülésen. Most azonban az önkormányzati képviselők és a polgármester mandátumérvényesítését bírósági hatáskörbe utalja a törvény. Tehát
Az eljárás így a következő: a választások lejárta után 15 napon belül minden önkormányzati képviselő a törvény által előírt dokumentumokat le kell tegye az adott település jegyzőjéhez, aki azokat továbbítja a bíróságnak. A bíróság érvényesíti, de csak a megválasztott képviselőknek a mandátumát. Tehát ha a bejutók közül valaki a törvényes határidőn belül szintén a jegyzőhöz eljuttatott nyilatkozatban lemond a mandátumáról, akkor az ő mandátumukat érvénytelenítik.
– magyarázta a jegyző.
Székelyudvarhelyen például mindhárom, az önkormányzati testületbe bejutott pártot érinti ez a változás. A választást megnyerő Szabad Emberek Pártjának (POL) listáján első helyen Gálfi Árpád szerepelt, aki lemond önkormányzati képviselői mandátumáról, hiszen ő polgármesterként is mandátumhoz jutott – értelemszerűen azt választja. Így a POL listáján 12 helyből első körben 11-et érvényesít a bíróság.
Az RMDSZ-nél lemondott mandátumáról Arros Orsolya, így a hat helyből ötöt érvényesítettek, az MPP-ből pedig Mike Levente lemondott, így a bíróság érvénytelenítette a mandátumát, tehát az első alakuló ülésen nem iktatják be az egyetlen polgári párti tagot a helyi testületbe – sorolta még a városi jegyző. Mindemellett
A második körben áttérnek a póttagok mandátumának érvényesítésére, amely ugyanolyan eljárás lesz, mint a megválasztott képviselők esetében. Ellenben ahhoz, hogy a már megalakult testület döntéseket hozhasson, szükség van egy második tanácsülésre, amelyen megalakulnak a szakbizottságok (szakbizottságok nélkül egyetlen tanácsi határozatot sem lehet elfogadni). Újszerű továbbá, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben, miszerint az alpolgármestert az alakuló ülésen választotta meg a testület, az új törvény ezt már nem köti határidőhöz.
A nevekről
A POL listájáról tehát Pál Dénes, Pálfi Kinga, Albert Sándor, Kurtus István, Szabó Zsuzsa, András Lehel, Ölvedi Zsolt, Bíró Edith, Józsa Levente, Péter Balázs, Bíró Jolán és Major Sándor foglalja el helyét az önkormányzati testületben.
Az RMDSZ-nél Arros Orsolya visszalépésével Szakács Tibor, Jakab Zoltán Benedek Árpád Csaba, Darabont Gergely és Dávid Endre helye biztos, a listán a következő, azaz a hetedik helyen Berde Zoltán van.
A MPP jelöltlistájának második helyét Orbán Árpád leköszönő alpolgármester foglalja el, de a párt helyi szervezetének legutóbbi közlése cáfolni látszik azt az elméletet, hogy Mike helyett Orbán foglalja el. Amint az MPP helyi szervezete közölte: az újratervezés jegyében az elkövetkezőkben egy megújuló csapattal kívánnak a helyi közéletben részt venni, ennek értelmében „a nemsokára kezdődő új mandátum során szervezetünket a helyi tanács munkálataiban korábban részt nem vett személy fogja képviselni az önkormányzati testületben”. A közlemény arra enged következtetni, hogy vagy a lista harmadik helyén lévő Hadnagy Gábor, vagy az őt követő Bindea Dániel veheti át Mike helyét. Mivel azonban Hadnagy a város tulajdonában lévő közmű (Urbana Rt.) igazgatója, az összeférhetetlenség miatt a mandátumérvényesítésért le kellene mondania az igazgatói állásából.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
szóljon hozzá!