
Az árterületre épített tisztítóállomás. Utólagos problémák
Fotó: Gecse Noémi
Működésbe helyezhető a két község szennyvizét befogadó újtusnádi szennyvíztisztító állomás, amennyiben a szükséges munkálatokat elvégzik, és a Harvíz Rt. át tudja venni ezt a szennyvízhálózatokkal együtt – tudtuk meg. A kászoni szennyvízhálózat átadása is elkezdődhet.
2020. május 21., 11:062020. május 21., 11:06
Különböző kormánytámogatásokból készültek el évek alatt a Tusnád községbeli, csíkkozmási és kászoni szennyvízhálózatok, illetve az ezekhez kapcsolódó tisztítóállomások, amelyeket még nem helyeztek üzembe. A helyi önkormányzatok a regionális víz- és csatornaszolgáltató Harvíz Rt.-t bíznák meg az üzemeltetéssel, ehhez azonban több feltételt kell még teljesíteni.
A Harvíz Rt. szolgáltatásait használó Hargita megyei települések önkormányzatait tömörítő Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület vezetőtanácsának legutóbbi ülésén az átvételi folyamatokról egyeztettek – mondta el kérdésünkre Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester, a fejlesztési egyesület elnöke.
Mint ismertette, Kászonban az újfalvi és jakabfalvi szennyvízhálózat esetében a lakossági csatlakozások száma megfelelő, így a Harvíz Rt. megkezdi a rendszer átvételét, de ott, ahogy máshol is, az önkormányzatnak be kell vennie a közvagyonába a csatornahálózatot, hogy legyen jogalapja átadni az üzemeltetőnek. Ehhez, ahol szükség van rá, a munkálatok végleges átvételének is meg kell történnie.
Fotó: Gecse Noémi
Hasonló a helyzet a csíkkozmási szennyvízhálózat esetében is.
Ezért a Harvíz Rt., a Hargita Víz és az útfelújítást végző cég képviselői együtt azonosítják be az aknákat, amelyeket fel kell szabadítania a kivitelezőnek, hogy az önkormányzat tudja átadni a csatornahálózatot a szolgáltatónak – részletezte Ráduly.
A tusnádi szennyvíztisztító állomás helyzetét, amely elkészülte után két évvel sem üzemel, korábban is bemutattuk. Ráduly nagy hibának tartja, hogy a létesítményt, azzal együtt, hogy minél alacsonyabban fekvő területre akarták elhelyezni, Újtusnádon az Olt árterületére tervezték, és ott is épült fel. Emlékeztetett, ahhoz, hogy csökkentsék az árvízveszélyt, az Olt közeli kanyarulatán kell beavatkozásokat végeznie a vízügyi igazgatóságnak.

Tározóba gyűjtik a szennyvizet, de ezenkívül nem történik semmi a két éve elkészült tusnádi szennyvíztisztító állomáson, amelynek nincs üzemeltetője. A regionális víz- és csatornaszolgáltató cég szeretné átvenni, de a folyamat még el sem kezdődött.
„Miután egy évig kilincseltek a vízügynél, hogy ez a kockázat legyen csökkentve, a munkát el is kezdték, de környezetvédelmi okokból egyelőre fel van függesztve” – számolt be a fejlesztési egyesület elnöke. Mint elmondta, a környezetvédelmi ügynökség a munkát azért függesztette fel, mert egy halfajnak most ívási időszaka van. Az újtusnádi tisztítóállomásnak a Tusnád és Csíkkozmás öt településéről származó szennyvizet kell befogadnia és tisztítania.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!