Fotó: Kristó Róbert
Nem hosszabbítják meg az év végén lejárt bérleti szerződést, így jövő év elejétől új székhelyre kénytelen költözni a Hargita megyei katonai elosztó központ – döntötte el legutóbbi ülésén Csíkszereda Helyi tanácsa.
2011. december 27., 16:072011. december 27., 16:07
2011. december 29., 20:472011. december 29., 20:47
„Régi szándéka a városnak, hogy a vármegye egykori épületét végre teljes mértékben saját rendeltetésébe vonja” – magyarázta a döntéssel kapcsolatban Ráduly Róbert Kálmán. Mint a polgármester megjegyezte, néhány évvel ezelőtt a városháza épületének déli szárnyának alagsora sem volt a város birtokában, azóta viszont sikerült ideköltöztetni több fontos intézményt, és „visszaszerezni” a katonai elosztó központnak helyet adó északi szárny földszintjének egy részét, ahol a Kájoni János Megyei Könyvtár több részlege is működik.
„A törvény a megyei önkormányzatot kötelezi arra, hogy a katonai központnak felületet biztosítson. A város egy úri gesztust tett az elmúlt öt esztendőben azáltal, hogy ingyen és bérmentve a megye helyett a katonai központnak felületet biztosított. Mi csak azt mondjuk, hogy ennek az intézménynek nem itt és nem ekkora felületen van a helye. Ezt mondogatjuk nekik több éve, leírtuk most is, és eljutottunk oda, hogy immáron önkormányzati testületi határozattal kellett nyomatékosítani a fejleményeket. Nyilván, a megye is megkapta az előzetes tájékoztatást, és megkapta az épületet ma használó katonai központ is” – szögezte le a polgármester, aki szerint ma, amikor már nem létezik sorkatonai szolgálat, a katonai központnak nem kell a városközpontban működnie.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!