Fotó: Kristó Róbert
Ismét elkezdődtek a zenei foglalkozások a csíkszeredai Puzzle Oktatási Központban, ahol már két csoportban oktatják zenére az autista gyerekeket a színes kotta módszerrel. A zenepedagógus szerint az eddig elért eredmények mindenképpen folytatásra érdemesek, ezért már az új projekt kezdetén remélik, hogy lesz folytatás.
2012. február 08., 16:232012. február 08., 16:23
2012. február 08., 18:002012. február 08., 18:00
A Puzzle Oktatási Központot alapító csíkszeredai AutHelp Egyesület a tavaly lezajlott zeneterápiás projektje után idénre, a folytatásra is támogatást nyert a MOL Gyermekgyógyító Program legutóbbi kiírásán. Amint Sántha-Deák Aletta, az egyesület projektvezetője elmondta, 20 000 lejt nyertek, és ezen a héten elkezdődtek a 25 héten át tartó zenei foglalkozások. A projekt az Autista gyerekek – a színes zenei hangok zenészei címet viseli. A színes kotta módszernek is nevezett Ulwila-módszert értelmi fogyatékos gyerekek zeneoktatására dolgozták ki Németországban, egy színes kottarendszer helyettesíti benne az ötvonalas kottát, a gyerekek pedig a színek egyeztetése nyomán tudnak játszani a hangszereken.
A foglalkozásokat továbbra is Simó Márta zenepedagógus tartja. Elmesélte, most már két csoportban foglalkoznak a Puzzle Központba járó 16 gyerekkel, haladó és kezdő csoportra osztották a gyerekeket. A haladókkal a két szólamú hangszeres játéknál tartanak, a kezdőkkel pedig az alapokat veszik át, így körjátékot játszanak, zenehallgatás szerepel a programban, megtanulják a hangokat, ritmusgyakorlatokat végeznek, és természetesen a hangszeres zenélést is kipróbálják. Az előző évhez képest idén nagyobb óraszámban tanulják a zenét az autista gyerekek – közölte a zenepedagógus. Elmondta, a projekt keretében idén is voltak a színes kotta módszert kiemelkedő eredményekkel alkalmazó magyarországi Parafónia zenekarnál, amelynek négy tanára a nyáron Csíkszeredába látogat és értékeli, segíti majd az itt zajló munkát. A magyarországi úton a projekt keretében újabb hangszereket is beszereztek, 120 000 forint értékben vásároltak hangszereket az autista gyerekek számára, olyanokat, amelyen nagyobb hangterjedelmű zenét is tanulhatnak – mutatta be Simó Márta.
Elmondta, a foglalkozásoktól ezúttal is azt várják, hogy a zene tanulása által fejlődnek a gyerekek, jobban oda fognak figyelni egymásra, nő a türelmük, a koncentrációjuk. Készült egy állapotfelmérés a gyerekekről, az eredményeket később ennek függvényében fogják értékelni. A zenepedagógus szerint a tavalyi foglalkozásokon a maga módján és szintjén mindenik gyerek kiemelkedően teljesített, sokan közülük otthon is játszanak hangszeren, énekelik a megtanultakat, két diák pedig már zongorázni tanul. Simó Márta elmondta, mostanra a szülők hozzáállása is megváltozott, míg kezdetben többen kicsit távolságtartóan figyelték, hogy miről is szólnak ezek a foglalkozások, a gyerekek sikerei láttán számos szülő ellátogat az órákra, van gyerek, akinek otthonra is vettek hangszert és többen szeretnének közös szülő-gyerekek zenélést is. Sokaknak azonban gond, hogy nem tudnak otthonra hangszert vásárolni a gyerekeknek – fejtette ki a zenepedagógus.
A jövőt illetően kifejtette, jó lenne folytatni ezen projekt után is a zenei foglalkozásokat, kár lenne, ha elvesznének az eddig megtanultak. Mivel azonban bizonytalan, hogy jelen projekt vége után lesz-e rá további finanszírozás, a foglalkozásokon jelenleg több gyógypedagógus vesz részt a gyerekekkel együtt, hogy megtanulják a módszert, és ha már nem lesz pénz külön zeneórákra, akkor be tudják építeni az általuk végzett képzésbe – mutatott rá Simó Márta.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!