Fotó: Gálna Zoltán
Újabb három értékes festménnyel gyarapodott a Bolyai család marosvásárhelyi arcképcsarnoka szerdától.
2018. május 24., 15:372018. május 24., 15:37
A matematikus apáról elnevezett iskola egykori diákja, későbbi testnevelő tanára, a jelenleg az Egyesült Államokban élő Márkos György festőművész Bolyai János két gyermekéről, Dénesről és Amáliáról, illetve édesanyjáról, a fiatalon elhunyt Benkő Zsuzsannáról készült portréival ajándékozta meg egykori tanintézményét. Ezennel tizenötre nőtt azon festmények száma, amelyet a ma 83 esztendős Márkos iskolájának és szülővárosának ajánl fel. A Bolyai család, illetve a Református Kollégium és Bolyai Farkas Gimnázium tanárainak portréi az ódon iskolafalakat ékesítik; egy részük a tanári szobában, másik részük az igazgatói irodában kaptak helyet.
Fotó: Gálna Zoltán
Az eseményre hazautazó tornatanár-festőművészt egykori diáktársai, az épületet megosztó két iskola jelenlegi vezetői és tanulói köszöntötték a díszteremben, ahol Weszely Tibor Bolyai-kutató a közönségnek is bemutatta a portrékon szereplő személyeket. Mint kiemelte, ő matematikus és nem művészetkritikus, ám azt mégis meg tudja állapítani, hogy a földkerekségén nagyon kevés olyan festőművész él és tevékenykedik, aki ennyire élethűen, kidolgozottan tudja ábrázolni alanyait.
– értékelte az alkotásokat Magos György, az Öregdiákok Baráti Körének vezetőségi tagja, az arcképcsarnok kialakításának egyik ötletgazdája. Szerzőjük, Márkos Ferenc – akit edzőként a Texasi Tornaszövetség tüntetett ki a közelmúltban, festőként pedig Beverly Hills-i galériákban van jelen – megígérte, mindent megtesz annak érdekében, hogy tovább gyarapítsa az arcképcsarnokot. A képeket a jövőben a nagyközönség is megcsodálhatja, hisz a tervek szerint azok az iskolamúzeum falaira fognak kerülni.
Fotó: Gálna Zoltán
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!