
Fotó: Gergely Imre
Elfogadta a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület a 2020-as évre érvényes helyi adók és illetékek mértékét. Átlagosan a törvény által előírt – a tavalyi inflációval arányosan – 4,6 százalékkal kell majd többet fizetni.
2019. december 02., 15:042019. december 02., 15:04
A kötelező adóemelésen túl a gépjárművek utáni fizetnivalók esetében hoztak módosításokat. Mint Nagy Zoltán polgármester előterjesztésében elhangzott, a kisebb hengerűrtartalmú motorral felszerelt autók tulajdonosainak pár lejjel kevesebbet, a nagyobbaknak viszont többet kell majd fizetniük. Azaz
Az 1800 köbcentis járművek esetében ez 171 lejről 181-re nő, míg a 2200 köbcentiseknél 825-ről 874-re emelkedik a költség.
A testület bevezetett egy új adónemet is: a Gyilkostó üdülőtelepen megszálló vendégeknek 2 százalékos idegenforgalmi adót kell majd fizetniük. A polgármester szerint ez mindössze pár lejjel növeli meg a turisták szállásköltségét. Az így befolyt összeget az üdülőhely marketingjére, reklámozására fogják visszaforgatni.
A testület pénteki ülésén elfogadták a helyi köztisztasági szabályzatot is, amely december 1-jétől hatályba is lépett. Ennek egyik fontos eleme, hogy újraszervezik a szelektív hulladékgyűjtést, és erre ösztönzik a helybélieket. Első lépésként a kertes házakban élők tapasztalnak változást: különböző színű zsákokat kapnak, és ezekbe kell gyűjteniük az annak megfelelő műanyag-, papír-, fém-, üveghulladékot. Jövőre hulladékudvart létesítenek, ahová bárki díjmentesen elszállíthatja azokat a feleslegessé vált tárgyakat, amelyek nem minősülnek háztartási hulladéknak, azaz nem a kukákban van a helyük. Például
A hulladékudvarra lehet szállítani az építkezési törmelékeket is, fejenként egy köbméterig ingyenesen, nagyobb mennyiséget meghatározott összegért.
Büntetéseket is rögzít a határozat. Aki nem a kukákban helyezi el a háztartási hulladékot, vagy oda nem való tárgyakat rak le a kukák környékén, 150 és 250 lej közötti bírsággal sújtható, jogi személyek esetében ez 500–2500 lej is lehet. Szükség van a szigorításra, hiszen ebben az évben mintegy 70 ezer lejbe került a városnak az ilyen típusú szemét elszállíttatása – hangzott el. Büntetik azokat is, akik a kukák környékén úgy parkolnak, hogy megnehezítik a szemeteskocsik közlekedését. Az új szabályzat ismertetésére ismertető kampányt indítanak, és az RDE hulladékgazdálkodási vállalat a következő havi számla mellé egy tájékoztatót is kézbesít.
A tanácsülésen új beruházásokról is döntött a testület. 260 ezer lejből egy „rolbát” (jéggyalut) vásárol a VSK, a sportiskola sízőinek pedig 30 ezer lejből vásárolhatnak tevékenységükhöz szükséges eszközöket. A Feltöltő ökumenikus együttes 15 ezer lejért hangszereket szerezhet be. Szintén 15 ezer lejt különítettek el a gyilkostói csatornahálózat kiépítéséhez szükséges közbeszerzésekre. A tervek elkészültek, és ha a közbeszerzés rendben lezajlik, tavasszal már elkezdődhet a munka. Mint elhangzott: város azért fordíthat pénzt ilyen típusú beruházásokra, illetve eszközbeszerzésekre, mert Hargita Megye Tanácsa idén 1,7 millió lejt osztott vissza Gyergyószentmiklósnak.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!