
Rossz nézni. Illegális szemétlerakó az egyik székelyföldi település határában. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Kamerarendszerek felszerelésével, tudatosítással és lerakóhelyek biztosításával igyekeznek meggátolni az udvarhelyszéki önkormányzatok, hogy ne a természetbe, illegális lerakóhelyekre kerüljenek az építkezési törmelékek, régi bútorok.
2021. október 31., 12:062021. október 31., 12:06
Ha nem is nagy rendszerességgel, de gondot okoz Parajdon, hogy egyesek nem szakszerűen válnak meg a bútoroktól, építkezési törmelékektől, legtöbbször a természetben hagyva azt – tudtuk meg Nyágrus László polgármestertől. Mint mondta, ők
Nincs náluk helyi rendőrség, így azt nem vethetik be a helyzet javítása érdekében, ám munkatársaik nyitott szemmel járnak ezügyben. Persze ez nem a legjobb megoldás, hiszen tetten kellene érni és meg kellene bírságolni a szemetelőket.
Az említetten kívül abban is gondolkodnak, hogy újabb kamerákat szereljenek fel a problémásabb helyszíneken – ezért is pályázniuk kell. Amíg a probléma nem szűnik meg, addig kénytelen az önkormányzat finanszírozni az illegálisan lerakott hulladékok elszállítását.
Sándor Lajos, Szentegyháza alpolgármestere azt tapasztalta, hogy az elmúlt négy évben némileg megcsappant a szemetelők száma, de így sem szűnt meg a probléma.
Az önkormányzat évente kétszer is szervez szemétszedési akciót, amikor bőven akad munkájuk az önkénteseknek. Igyekeznek elektromos-hulladékbegyűjtési akciókat szervezni a helyzet javítása érdekében, most pedig arra is készülnek, hogy lehetőséget biztosítsanak a bútorok leadására is. Várják, hogy mielőbb beinduljon a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer, hiszen náluk is van egy szelektív hulladékgyűjtő.
Folyamatosan küzd az illegális szemétlerakók felszámolásával a székelykeresztúri önkormányzat, egyebek mellett ezért is alakították meg a helyi rendőrséget. Koncz Hunor János helyi polgármester lapunknak elmondta, hogy az építkezési törmelékek természetbe vitelének visszaszorítása érdekében – köztes megoldásként – az RDE Hargita Kft. munkatársaival konzultálva
az egykori Nagy-Küküllő szövetkezet udvarán. Itt egy tározót helyeztek el, ahová bárki elviheti a kisebb mennyiségű, otthoni felújításokból származó szemetét. Ehhez értesíteni kell az önkormányzatot, ugyanakkor a hulladék lemérése után ki kell fizetni az elszállítás ellenértékét.
– fogalmazott az elöljáró. Arra is kitért, hogy a már nem használt bútorok elszállításába is besegít az önkormányzat, ingyenesen. „Megnézzük, hogy vannak-e olyan bútorok, amelyeket tudunk hasznosítani, ha másra nem, akkor fűtőanyagként eltüzeljük. A többi a szeméttelepre kerül. De így is kisebb költség az elszállítás, mintha az egészet össze kellene szedni egy illegális szemétlerakóból. Nyilván lehetnek olyan bútorok is, amelyekkel segíthetünk a rászorulókon” – magyarázta a polgármester.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!