
Rossz nézni. Illegális szemétlerakó az egyik székelyföldi település határában. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Kamerarendszerek felszerelésével, tudatosítással és lerakóhelyek biztosításával igyekeznek meggátolni az udvarhelyszéki önkormányzatok, hogy ne a természetbe, illegális lerakóhelyekre kerüljenek az építkezési törmelékek, régi bútorok.
2021. október 31., 12:062021. október 31., 12:06
Ha nem is nagy rendszerességgel, de gondot okoz Parajdon, hogy egyesek nem szakszerűen válnak meg a bútoroktól, építkezési törmelékektől, legtöbbször a természetben hagyva azt – tudtuk meg Nyágrus László polgármestertől. Mint mondta, ők
Nincs náluk helyi rendőrség, így azt nem vethetik be a helyzet javítása érdekében, ám munkatársaik nyitott szemmel járnak ezügyben. Persze ez nem a legjobb megoldás, hiszen tetten kellene érni és meg kellene bírságolni a szemetelőket.
Az említetten kívül abban is gondolkodnak, hogy újabb kamerákat szereljenek fel a problémásabb helyszíneken – ezért is pályázniuk kell. Amíg a probléma nem szűnik meg, addig kénytelen az önkormányzat finanszírozni az illegálisan lerakott hulladékok elszállítását.
Sándor Lajos, Szentegyháza alpolgármestere azt tapasztalta, hogy az elmúlt négy évben némileg megcsappant a szemetelők száma, de így sem szűnt meg a probléma.
Az önkormányzat évente kétszer is szervez szemétszedési akciót, amikor bőven akad munkájuk az önkénteseknek. Igyekeznek elektromos-hulladékbegyűjtési akciókat szervezni a helyzet javítása érdekében, most pedig arra is készülnek, hogy lehetőséget biztosítsanak a bútorok leadására is. Várják, hogy mielőbb beinduljon a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer, hiszen náluk is van egy szelektív hulladékgyűjtő.
Folyamatosan küzd az illegális szemétlerakók felszámolásával a székelykeresztúri önkormányzat, egyebek mellett ezért is alakították meg a helyi rendőrséget. Koncz Hunor János helyi polgármester lapunknak elmondta, hogy az építkezési törmelékek természetbe vitelének visszaszorítása érdekében – köztes megoldásként – az RDE Hargita Kft. munkatársaival konzultálva
az egykori Nagy-Küküllő szövetkezet udvarán. Itt egy tározót helyeztek el, ahová bárki elviheti a kisebb mennyiségű, otthoni felújításokból származó szemetét. Ehhez értesíteni kell az önkormányzatot, ugyanakkor a hulladék lemérése után ki kell fizetni az elszállítás ellenértékét.
– fogalmazott az elöljáró. Arra is kitért, hogy a már nem használt bútorok elszállításába is besegít az önkormányzat, ingyenesen. „Megnézzük, hogy vannak-e olyan bútorok, amelyeket tudunk hasznosítani, ha másra nem, akkor fűtőanyagként eltüzeljük. A többi a szeméttelepre kerül. De így is kisebb költség az elszállítás, mintha az egészet össze kellene szedni egy illegális szemétlerakóból. Nyilván lehetnek olyan bútorok is, amelyekkel segíthetünk a rászorulókon” – magyarázta a polgármester.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
szóljon hozzá!