Tikkadt szöcskenyájak Kápolnáson. Megúszták a vészt és a permetezést is a kápolnási gazdák
Fotó: Veres Nándor
Csökkent a szöcskék száma Kápolnásfalu környékén, a gazdák örülnek, hogy a segélykérés és az azonnali beavatkozás helyett a néhány napos kivárás mellett döntöttek. A rovarok ugyan kárt tettek a lucernában és más kétszikű vetett takarmányban, de a veszteség mértéke elenyésző a rovarirtós permetezés következményéhez képest.
2018. június 04., 21:552018. június 04., 21:55
Nem kérik a vészhelyzet elrendelését és rovarirtós permetezést a kápolnásfalusi gazdák, ugyanis már nem rajzanak olyan nagy számban a szöcskék a település környékén, mint néhány nappal korábban.
– számolt be a többnapos nyugtalan várakozás utáni helyzetről Péter Árpád. A helybéli gazdának két lucernása van a falu határában, és múlt héten mindkettőt ellepték a szöcskék, ám amikor csütörtökön lekaszálta és szemügyre vette területeit, azt tapasztalta, hogy csökkent a rovarok száma. Megbeszélést is tartottak akkor a helybéli gazdák, és úgy döntöttek,
Még mindig jelentős szöcskerajokkal találkozhatnak az utazók a Gyergyói-medencében, elsősorban Gyergyószárhegyről és Gyergyóremetéről érkeztek információk Hargita Megye Tanácsához – közölte az intézmény sajtóirodája.
„Jó, hogy nem kértünk permetezést, mert erősen meggyűjtöttük volna a bajunkat. Így nincs akkora kár, mint amekkora úgy lett volna” – fogalmazott a gazda. Elmondta,
Tetemes kiadás lett volna ez, hiszen a Kápolnás környéki mezőgazdasági területek többnyire kaszálók és legelők, amelyek a településen tartott mintegy 500 szarvasmarhának és 1000–2000 juhnak biztosítanak táplálékot.
Vészhelyzetet rendeltek el a szöcskeinvázió miatt, és rovarirtószeres permetezést végeztek Gyergyószéken. Kápolnásfaluban nehéz döntés előtt állnak a gazdák: ha kérik a permetezést, hetekig nem hajthatják ki a legelőre állataikat, de mi van, ha a szöcskék falnak fel mindent?
– tájékoztatott érdeklődésünkre Adrian Pănescu. Akkor mintegy 70 hektárnyi területen észleltek szokatlanul nagy szöcskerajzást Gyergyószárhegy, Gyergyóditró és Gyergyóalfalu környékén, és 20–25 hektárnyi, főként út menti területen végeztek rovarirtós permetezést – helyesbítette múlt heti közlését a Hargita Megyei Prefektusi hivatal szóvivője.
Mintegy ezer hektárra tehető az a terület, ahol szöcskerajok jelenlétéről számoltak be a Gyergyói-medencében. A Vasláb-Újfalu térsége mellett a Szárhegy-Ditró zóna jelentős, a vonulási irány pedig Remete, már onnan is jelezték a rovarok létét, akárcsak Kápolnásfalu határából.
A témával kapcsolatosan pénteken a megyei tanács sajtószolgálata is közleményt adott ki, melyben arról számolnak be, hogy még mindig jelentős szöcskerajokkal lehet találkozni a Gyergyói-medencében, elsősorban Gyergyószárhegyről és Gyergyóremetéről érkeztek hozzájuk erre vonatkozó információk. A közlemény ugyanakkor arról is hírt ad, hogy a szakemberek és a helybéliek szerint a térségben a román alföld irányából megjelentek az úgynevezett pásztormadarak, és ezeknek köszönhetően csökken majd a szöcskerajok nagysága, tehát a természet gondoskodik saját egyensúlyának helyreállításáról.
Egy hete tart a vészhelyzet
Mint arról már írtunk, a szöcskék május második felében jelentek meg tömegesen Gyergyószék egy részén, majd néhány nap múlva Kápolnásfalu környékéről is nagymértékű rajzásról tájékoztatták a megyei prefektusi hivatalt a polgármesterek. A szakértők május 25-ei helyszínelése után összeült a prefektusi hivatal irányítása alatt működő megyei vészhelyzeti bizottság, és a mezőgazdasági igazgatóság képviselőinek javaslata alapján kérelmezték a vészhelyzet elrendelését. A belügyminisztériumi jóváhagyást követően szombaton rovarirtós permetezéssel próbálták megfékezni a szöcskerajzást Gyergyószéken. A vegyszeres kezelésről értesítették a lakosságot és a környékbeli méhészeket, az érintett területeken huszonegy napra betiltották a legeltetést.
Őrizetbe vettek egy fiatal férfit kórházi rendbontás miatt Maroshévízen szerda délután – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Homoródszentmártonban tartottak házkutatásokat szerdán – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
A Gyulafehérvári Caritas adománygyűjtő akciót szervez november 17-én a főegyházmegye minden katolikus templomában és a honlapukon. A bejövő összegeket a Caritas idős ellátottjaira fordítják.
Lassan minden, útburkolatot érintő munkálatot felfüggesztenek Székelyudvarhelyen: a hideg időjárásra való tekintettel a korábban feltört aszfaltot is helyreállították, hogy zavartalanul folyhasson a téli útkarbantartás.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
Több Bögöz községi faluban szünetel a vízszolgáltatás csütörtökön 9 és 14 óra között – értesíti a lakosságot a Harvíz Rt.
A Pécsi Tudományegyetem oktatója tart előadásokat csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Csiky-kerti egyetemi tagozat hallgatóinak ökoturizmus kérdéskörében, illetve az akadálymentes turizmus jó gyakorlatairól. Az esemény mindenki számára nyitott.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
szóljon hozzá!