Ősztől csökken az induló szakok száma a szakmunkásképzőkben és a középiskolai osztályok száma is, utóbbi csak Székelyudvarhelyt érinti Hargita megyében. A helyzet azonban nem olyan rossz, mint amilyennek elsőre tűnik. Elkészült a beiskolázási terv.
2014. február 07., 11:042014. február 07., 11:04
2014. február 07., 11:142014. február 07., 11:14
Több újdonságot is tartogat a Hargita megyei középiskolai oktatásra vonatkozó új beiskolázási terv, amelyet a napokban küldött el az oktatási minisztériumnak a Hargita Megyei Tanfelügyelőség. A dokumentum szerint folytatódnak az elmúlt évek tendenciái, ősztől ismét kevesebb középiskolai osztály indul a megyében, ezúttal összesen 117, azaz hárommal kevesebb, mint a jelenlegi tanévben. Bartolf Hedvig Hargita megyei tanfelügyelő tájékoztatása szerint az induló osztályokból 92 líceumi, 25 pedig szakmunkásképző, tehát változás leginkább az osztályok megoszlásában van, hiszen a kilencedik osztály után kettéágazó középiskolai oktatás miatt az elmúlt évben csak líceumi osztályok indultak a tanintézetekben. A következő tanévtől viszont ismét kilencedik osztálytól kezdődik majd a hároméves szakmunkásképzés, így jelentek meg a beiskolázási tervben a szakiskolai osztályok.
A középutat keresték
A tervvel kapcsolatban a főtanfelügyelő fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy nem szűnnek meg osztályok, hanem az évről évre csökkenő gyereklétszám miatt egyszerűen hárommal kevesebb telik meg, mint múlt év őszén.
Ugyanezt emelte ki Görbe Péter szakoktatásért felelős tanfelügyelő is, mondván, a nyolcadik osztályos diákok száma alapján határozzák meg a következő tanévre tervezett kilencedikes osztályok számát. A szaktanfelügyelőtől ugyanakkor megtudtuk, hogy csak Székelyudvarhelyen indul kevesebb szakmunkásképző osztály, elmondása szerint azért, mert itt csökkent leginkább a diákok száma. Az Eötvös József Szakközépiskolában, a Bányai János Műszaki Szakközépiskolában és a Kós Károly Szakközépiskolában egyaránt csökken eggyel az induló osztályok száma. A korábbi szakok száma viszont voltaképpen nem csökken, megmarad az összes – hiszen akkreditálásukért fizettek az iskolák –, ám nem minden évben indítanak osztályokat minden szakon. Felváltva, évente indítják majd a különböző szakokat, mint ahogyan a vetésforgót alkalmazzák a mezőgazdaságban – mondta Görbe Péter. Lehet, hogy jobb lett volna kétszakos osztályokat indítani, hogy az éves szakoktatási paletta se szűköljön, de a költségtúllépések csökkentése érdekében ezt a megoldást találták jobbnak. A szaktanfelügyelő szerint lényegében a középutat keresve dolgozták ki a beiskolázási tervet, próbáltak közös nevezőre jutni a szakiskolákkal.
A Kósban elfogadták a döntést
Nézőpont kérdése, hogy a Kós Károly Szakközépiskolában kevesebb vagy több szakmunkásképző osztály indul ősztől, hiszen az utolsó beiskolázási tervhez képest eggyel kevesebb, azaz négy osztály indul, viszont ez eggyel több az idei végzős osztályok számánál – tájékoztatott az új beiskolázási tervről Végh Jenő, az iskola igazgatója. Mindenki több osztályt szeretne, de város- és régiószinten is mindenki számára megfelelő álláspontra kellett jutni ebben a kérdésben, így elfogadták a döntést – mondta a tanintézet vezetője. Azt is közölte, két kereskedelmi osztályt kértek, de csak egyet kaptak, azt indítják szakmunkásképző osztályként, így nem csökken a szakok száma a Kósban.
Fájdalmas veszteség a Bányaiban
Az Udvarhelyi Kis- és Középvállalkozók Szövetsége több megbeszélést is folytatott a műszaki iskolák igazgatóival, ezek hatására valamelyest megindult a képzés a hiányszakmákban, és a megbeszélések pozitív hatása az új beiskolázási tervben is megjelenik – közölte a témában Szakács Paál István. A Bányai János Műszaki Szakközépiskola igazgatója azonban arról is tájékoztatott, hogy a szakmunkásképzésből nagyon hiányzik a fémipar, ugyanis szakiskolai szinten nagy kereslet van a hegesztőkre és karbantartókra. „Iskolánk esetében a legfájdalmasabb az, hogy nem kaptunk faipari osztályt, ez még nem fordult elő tanintézetünk történetében. Azt azonban megállapítjuk, hogy az évről évre fogyó diáklétszámot egyedül a műszaki iskolák sínylik meg, osztályaink csökkennek, már a közepes képességű diákok is inkább az elméleti iskolákat választják, így egyre nehezebb minőségi oktatást produkálni. Várjuk, hogy a szülők rájöjjenek, jobb, ha gyermekük egy képzett szakember, mint egyetemet végzett munkanélküli” – fogalmazott a helyzettel kapcsolatban Szakács Paál István.
Az Eötvös József Szakközépiskolában is csökken eggyel az ősszel induló szakiskolai osztályok száma, ezzel kapcsoltban Ferencz Csabát, a tanintézet igazgatóját is kerestük, ám ő a héten pihenőszabadságát tölti, így nem tudtuk elérni.
Csak a változás volt állandó Az elmúlt évtizedben több alkalommal is változtak a szakmunkásképzésre vonatkozó előírások. 2009 óta gyakorlatilag nem voltak szakiskolainak nevezhető osztályok, ugyanis akkor döntötték el a szakminisztériumban, hogy csak líceumi osztályokat hagynak jóvá. 2011-ben törvényt alkottak a kétéves szakmunkásképzésről, majd arról is határoztak, hogy kilencedik osztály után választhatják a tanulók a líceumi vagy szakiskolai továbbképzést, a többség pedig – részben a szülők hatására – az előbbit választotta, aminek meg is látszott az eredménye az érettségiken – foglalta össze röviden az elmúlt évek történéseit Görbe Péter szaktanfelügyelő, azt is elmondva, hogy legutóbb 2003-ban volt az ősszel kezdődő szakmunkásképzéshez hasonló oktatás. Az elmúlt tizenegy évben történt számos változás biztosan nem tett jót a szakiskolai oktatásnak – véli a szakember. |
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!