Fotó: Barabás Ákos
Rengeteg hal elpusztult az elmúlt napokban a Nyikóban, miután szennyezetté vált a patak vize. A problémára a székelyudvarhelyi UTCA nevű civil szerveződés hívta fel a figyelmet, akik szerint a nyikómalomfalvi derítőállomás tartályaiból ömlő szennylé okozta a katasztrófát. A farkaslaki polgármester úgy véli, valaki vegyszert öntött a patakba. A Hargita Megyei Környezetőrség kivizsgálást indított az ügyben.
2016. július 19., 11:352016. július 19., 11:35
2016. július 19., 11:422016. július 19., 11:42
Horgászok értesítették az UTCÁ-t, hogy pusztulnak a halak a Nyikóban, a civilek ennek nyomán kutatták fel a szennyezés forrását. Kiderült, hogy a nyikómalomfalvi derítő állomástól folyik a szennylé a patakba, az okozhatja a tömeges halpusztulást. Évek óta probléma, hogy nem megfelelő kapacitású a derítőállomás, ezért nagyobb szennyvízhozam esetén túlfolyás van, a bűzölgő lé pedig a patakba folyik – közölték a helyszínen az UTCA tagjai. A történtekre ők csak annyi magyarázatot kaptak a derítőállomásnál – ahol a környezetőrség tagjai is jelen voltak –, hogy bővíteni kellene a telepet, másképp nem szűnik meg a probléma.
Az önkéntesekkel a patak mentén végigsétálva számos elpusztult halat láttunk – a szennyezés mértékét jól jelzi, hogy a derítő állomástól több, mint egy kilométerre is iszonyúan büdös volt a feketés, barnás színű, habzó víz. A szag csak magánál az állomásnál volt rosszabb, ahol egy csövön át ömlött a szennylé a patakba. Az önkéntesek szerint az élővilág pusztulása mellett nagy problémát jelent az is, hogy a patak vizét a már a háztartások sem használhatják Malomfalva és Székelykeresztúr között.
Vegyszer okozta?
„Ha a derítőállomás okozná a gondokat, akkor már rég nem lenne hal a patakban” – jelentette ki megkeresésünkre Kovács Lehel, farkaslaki polgármester, aki szerint máskor is volt túlfolyás az állomáson, ám akkor nem volt ilyen probléma. Szerinte a halak pusztulását az okozhatta, hogy valaki vegyszert öntött a patakba. Hangsúlyozta, az is hozzájárulhatott a katasztrófához, hogy a Nyikó-menti településeken több háztartás szennyvize is tisztítatlanul a patakba folyik. Rámutatott, tavaly saját pénzforrásból újították fel a derítőállomást, viszont a kapacitása növeléséhez legalább 300 ezer euróra lenne szükség, amivel a község nem rendelkezik. A bővítés érdekében már előkészítettek egy pályázatot, amelyet az Európai Uniónál szeretnének leadni, lehetőleg még ezen a héten. Kovács szerint a mostani szennyezés ügyében mindenképp kiterjedtebb kivizsgálásra van szükség.
Elemzik a mintákat
A Hargita Megyei Környezetőrséget hétfőn értesítették az esetről, egy munkatársuk ki is ment a helyszínre – tájékoztatott Balla Izabella, a hatóság vezetője. Mint mondta, a Maros Vízügyi Igazgatóság mintát vett a patakból, hogy meghatározzák, milyen jellegű szennyezésről van szó, a környezetőrség ennek alapján folytatja az ügy kivizsgálását.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!