Fotó: Thomas Campean
Több alkalommal is írtunk a székelyudvarhelyi Márton Áron tér felújításáról és arról a régészeti kutatásról, amely a munkálatok megkezdése után indult, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy a megbolygatott rétegekből értékes leletek bukkantak elő. Miklós Zoltántól, a Haáz Rezső Múzeum igazgatójától a kutatás menetéről érdeklődtünk.
2013. május 25., 16:222013. május 25., 16:22
2013. május 25., 17:372013. május 25., 17:37
A régészeti felügyelet során a szakemberek előrevetítettek egy olyan intenzív térhasználatot, amely az évszázadok során folyamatosnak mondható. Ezt csak igazolta az ásatás is, s a kijelölt felület a szakma számára tanulságos eredményekkel szolgált. Sófalvi András és Nyárádi Zsolt régészek munkájuk során több értékes leletet is feltártak a Patkóban.
„Az előzetes terveknek megfelelően kedden befejeződött a Tamási Áron Gimnázium bentlakása előtt megnyitott 3x3 méteres kiterjedésű szelvényben az ásatás. Ezen a felületen 1,5 és 1,7 méter mélységben érték el az agyagos, kavicsos altalajt. Ez azt jelenti, hogy feltárták és rögzítették az emberi civilizációnak a történelem során hátrahagyott nyomait. Összesen tíz települési réteget dokumentáltak, amelyből jelentős mennyiségű leletanyag származott.
A lekavicsozott, kövezett járószintekből öt (ezüst és bronz) pénzérme került elő, amelyek mellett jelentős mennyiségben kerültek felszínre az eldobált ételmaradványok, edénytöredékek. A római rétegekből egy bronztű és fibula töredékei mellett nagyon gazdag és változatos kerámiatöredékek kerültek felszínre” – közölte Miklós Zoltán.
Nem tartják megalapozottnak a teljes tér felásását
A múzeumigazgató portálunknak elmondta, a felszínre került leletanyag várostörténeti szempontból tekinthető fontosnak, éppen ezért a szakemberek örvendenek minden ásatási lehetőségének. „Adott volt az ásatás lehetősége, éltünk is vele, de ez nem azt jelenti, hogy a teljes teret is felásnák a régészek. Ez szakmailag nem lenne megalapozott, s az udvarhelyi múzeumnak nem is volna erre kapacitása”– nyilatkozta az igazgató. Miklós arra a kérdésünkre, hogy miként áll hozzá ehhez a munkához a városvezetés, úgy válaszolt, hogy a vezetékcserét megelőző napoktól kezdve a múzeum szakemberei és a városháza munkatársai folyamatosan kommunikáltak ebben a témában.
Ennek értelmében az április 26-án kezdődött földmunka első perceitől állandó régészeti felügyelet volt biztosítva a Patkóban. A szelvény keddi lezárása sem jelenti a kutatások végét. A városvezetéssel folytatott egyeztetések értelmében a régi Tourinfo iroda sarkánál található zöldövezetben egy újabb szelvény megnyitása következik. Itt ugyanis az árokásás során egy 17. századi kemence leletanyaga került felszínre.
Megtudtuk, hogy sikerült együttműködni a felújítást végző munkásokkal is. „Munkaszervezési kérdésekben kellett egyeztetnünk az ott dolgozó cégek képviselőivel. De az a tapasztalatom, hogy a két hét alatt egyikünk sem hátráltatta a másik munkáját. Egyedüli kellemetlenséget a gimnázium bentlakásának okoztunk, hiszen a régészek szelvénye nagyban akadályozta áruforgalmukat. Emiatt utólag is elnézésüket kérjük, s köszönjük mindazon gyalogosok megértését is, akiknek kerülgetniük kellett az egyre mélyülő gödröt” – fogalmazott Miklós Zoltán
Két hét, míg befejezik a felújítást
Mivel időközben a régészeknek is teret adott a kivitelező cég, lassabban haladt a munkálatokkal. Bunta Levente polgármester kérdésünkre elmondta, hogy legalább másfél-két hetet fognak késni a felújítási munkálatok átadásával.
„Éppen ma konzultáltam a kivitelező cég vezetőivel, és kértem, ne kapkodjanak csak azért, hogy minél hamarabb befejezzék. Nem sietjük el a munkát, inkább legyen minőségi, és mindenki legyen megelégedve az eredménnyel. Még egy térrendezőt is felkértünk, aki majd tetszetőssé teszi a teret. Miután átadódik a munkálat, megnyílik a forgalom számára is, de a munkálatok nem érnek véget. Utólag még lesznek csinosítgatások” – közölte Székelyudvarhely polgármestere.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!