Vágóhíd és vágópont nélkül Hargita megye

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Könnyített feltételekkel engedélyeztethetők a kis vágóhidak mellett a községi vágópontok és farmon belüli vágópontok is az egy hete érvénybe lépett 140-es számú főhatósági rendelet értelmében. Egyelőre kevés vállalkozó érdeklődik a lehetőség iránt.

Szabó Kamilla-Mária

2017. február 04., 16:552017. február 04., 16:55

Január 27-én lépett érvénybe az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság elnökének 140-es rendelete, amelynek értelmében többek között az eddigi nagy és kis vágóhidak mellett községi és farmon belüli vágópontok működése is engedélyezhető.

A rendeletben szereplő újdonságokról Püsök Lászlót, a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivőjét kérdeztük. Mint kifejtette, ez utóbbi rendelet tulajdonképpen módosította és kibővítette a 2011-ben keltezett 35-ös számú főhatósági rendeletet, így a következőkben három kategóriába sorolandók az állatok szakszerű levágását szolgáló kisebb létesítmények: helyi kis kapacitású vágóhidak, községi vágópontok, illetve farmon belüli vágópontok.

A szakember kifejtette, az elnevezések elsősorban a kapacitásbeli különbségeket takarják. A kis vágóhidakon a juhok, kecskék, disznók esetében a vágások száma nem haladhatja meg a havi 200-at, míg a szarvasmarhák esetében a 40 darabot. Ezek kombinációja esetén arra kell figyelni, hogy a napi levágott egyedek száma ne haladja meg az öt számosállatot (UVM).

A községi vágópontokon az új szabályozás értelmében napi 2,5 számosállat vágható le, havi lebontásban pedig legtöbb 100 juh, kecske, disznó, illetve 20 szarvasmarha. A farmokon belüli vágópontok működhetnek a legkisebb kapacitással, ezeken napi 1,5 számosállat a felső érték, havonta pedig legtöbb 50 juh, kecske, disznó, illetve 10 szarvasmarha vágható le – részletezte.

Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy a méretbeli különbségek mellett, a vágópontok abban is különböznek, hogy míg a kis vágóhidak esetében az értékesítés történhet a Románia területén állat-egészségügyi igazgatóság által regisztrált egységekben, illetve a húst lehet exportálni az Európai Unió tagállamaiba is, addig a községi és farmon belüli vágópontokról származó húst csak az ország határain belül lehet értékesíteni. Tisztázta továbbá, hogy míg a községi vágópontokon a szomszédos településekről származó állatokat is vághatnak, addig a farmon belüli vágópontokon, csak az adott gazdaság állatait lehet levágni.

Már a 35-ös számú rendelet is könnyítést jelentett a vágóhidat üzemeltetni akaróknak, hiszen nem kötelezi, hogy ezeken a kis vágóhelyeken komoly istállók is működjenek – a vágni szánt állatok pihentetése, etetése és itatása céljából – hanem elegendőnek tekint egy egyszerű födést is. Sőt, ha az állatokat 50 kilométernél kisebb területről szállítják a vágópontig, és azonnal levágják, akkor még az a pihentető hely sem szükséges. Emellett elegendő egy helyiség az állatok vágására, amennyiben meghatározott napon egy kiválasztott állatfajt (vagy sertést, vagy juhot, vagy szarvasmarhát) vágnak a létesítményben, utána pedig kifertőtlenítik azt – avatott be a szóvivő.

Hozzátette, az öltözők esetében is enyhébb szabályoknak kell eleget tenniük az érintett vágóhelyeknek, mint a nagy vágóhidaknak, hiszen nem szükséges „fehér és fekete öltözőt” is kialakítani, elegendő egy, amelyben két szekrény áll a rendelkezésre az utcai és a munkaruhák számára. Viszont minden vágóhelyen irodát kell biztosítani az állatorvosoknak.

Hargita megye vágóhíd és vágópont nélkül

Bárki elindíthatja az említett vágóhelyeket, amennyiben céggel rendelkezik, és eleget tesz a megfogalmazott elvárásoknak – tisztázta a szakember. Megjegyezte ugyanakkor, a méretbeli besorolást a tisztiorvos dönti el, miután láttamozta a létesítményt és felmérte annak teljesítményét – számolt be Püsök László. Kérdésünkre kifejtette, meglátása szerint hasznos lenne az említett vágópontok üzemeltetése, hiszen általa megoldódna egy-egy településen vagy térségben az állatok megfelelő levágása, és nem kellene ez okból nagyobb távolságra levő vágóhidakra szállítani az állatokat.

Jelenleg Hargita megyében nem működik egyetlen engedélyezett állandó vágóhíd sem, ugyanis az eddig kis vágóhídként működő gyergyószéki február elsejétől bezárt. Ideiglenes vágópontokat is csak húsvét előtt működtet pár juhtartó gazda. Így a csíkszéki gazdák többsége kénytelen Háromszékre szállítani levágásra szánt állatait. Mint megtudtuk, mindeddig két gazda érdeklődött az egy hete hatályos rendelet kínálta lehetőségről.

Mit jelent a számosállat?

A számosállat egy statisztikai egység, a különböző nemű, ivarú, korú és hasznosítású állatok összehasonlítására szolgáló mértékegység. Püsök László azt is kifejtette, hogy egy számosállatnak (románul: unitate vită mare – UVM) felelnek meg a két évnél idősebb szarvasmarhák és a hat hónapnál nagyobb lovak. A hat hónap és két év közötti szarvasmarhák 0,6 számosállatnak felelnek meg, míg a félévesnél fiatalabbak 0,4-nek. A juhok, kecskék 0,15 számosállatnak minősülnek, az 50 kilogrammnál nagyobb tenyészkocák 0,5-nek, az egyéb besorolású sertések pedig 0,3 számosállatnak számítanak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok

Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok
2025. július 15., kedd

Teljes egészében elkészült a város vázája

Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.

Teljes egészében elkészült a város vázája
2025. július 15., kedd

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár

A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár
2025. július 15., kedd

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ

A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ
2025. július 14., hétfő

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül

Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül
2025. július 14., hétfő

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon

Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon
2025. július 12., szombat

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján

A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján
2025. július 11., péntek

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt

Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt
2025. július 11., péntek

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani

Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon