Fotó: Barabás Ákos
Elkészült és tegnap átadták a korondiak által pár éve megálmodott sós vizű feredőt, melyet a Korond Turisztikai Egyesület fog működtetni. A népi fürdő a Korond–Parajd Természetvédelmi Gondnokság felügyelete alatt lévő Csigadomb Rezervátumban található, a medencét a község vízforrásaival táplálják. A gyógyfürdő kétmedencés, és öltöző, valamint vécé is a részét képezi.
2015. november 26., 20:282015. november 26., 20:28
2015. november 26., 22:442015. november 26., 22:44
Az átadás után a létesítmény működtetési engedélyeinek beszerzése következik. Ravasz Mihály, az egyesület elnöke elmondta, hogy reményeik szerint nyáron sikerül megnyitniuk a fürdőt a hűsölni vagy gyógyulni vágyó látogatók előtt. A későbbiekben szeretnék, ha zuhanyzót is felszerelhetnének a medencék mellé, ugyanakkor megvásárolnák a szomszédos területeket egy nagyobb parkoló létrehozása érdekében. Nagyobb terv egy napkollektoros rendszer létrehozása a medence vizének melegítésére.
A munkálatok elvégzéséhez szükséges pénzösszeget – 20 ezer lejt – legnagyobb részben Korond község önkormányzata biztosította, vállalva a bekötőút javításának költségeit is. A Korond Turisztikai Egyesület a megyei tanácsnál pályázva további kilencezer lejt kapott, amihez saját forrásból még hozzátett kétezer lejt. Mindezek mellett a helyi vállalkozók és a lakosság is támogatta a fürdő felépítését, közel 23 ezer lejjel. Több mint háromszáz korondi vagy Korondról elszármazott személy segített a munkálatokban, illetve támogatta szolgáltatásokkal vagy pénzzel a gyógyfürdő megvalósítását: deszkát gyalultak, szállítást vállaltak, az önkénteseknek kávét főztek és ebédet készítettek. A korondi közbirtokosság adományozta azt az 50 köbméter faanyagot, amely szükséges volt az építményekhez, illetve a medence burkolásához.
A gyógyfürdőt már az 1700-as években Unicumnak hívták, tudtuk meg Pál Zoltán földrajztanártól, a Korond–Parajd Természetvédelmi Gondnokság vezetőjétől. Egyediségét az adja, hogy a Kárpát-medence legösszetettebb vize táplálja: nagyon meszes, nagyon sós, szénsavas, vasas, enyhén kénes ásványvíz, de földgáz is áramlik a forrásból. „Nincs még egy ilyen, unikum, ezért sem szabad veszni hagyni. Sok korondi gyerek nyaranta ebben a vízben fürdött még a nyolcvanas években is. Itt csattantak el az első pofonok és az első csókok is” – mesélte Pál Zoltán. Mint mondja, a java még hátravan, mivel gyógyfürdői minősítést csak azután nyer a létesítmény, miután megszerezték a szakhatósági – környezetvédelmi, balneológiai, ásványtani – engedélyeket, addig csupán egyszerű csobbanóként használhatják.
A helybéliek amellett, hogy igénylik a fürdőhely használatát, turisztikai vonzerejében is bíznak. A több száz évvel ezelőtt fürdőhelyként elhíresült Korond ma már nem rendelkezik fürdővel, stranddal. Annak idején az itteni fürdőépületek szolgáltak modellként a szovátai létesítmények létrehozásánál – tájékoztatott Pál Zoltán.
Udvarhelyszéken működő népi fürdők: a homoródkarácsonyfalvi Dungó fürdő, a szelterszi Nádasszéki (családi vállalkozás) fürdő, a székelykeresztúri Sóskút (az önkormányzat működteti) és a Sószorosban lévő iszapfürdő (a Korond–Parajd Természetvédelmi Gondnokság működteti).
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!