Fotó: Barabás Ákos
Elkészült és tegnap átadták a korondiak által pár éve megálmodott sós vizű feredőt, melyet a Korond Turisztikai Egyesület fog működtetni. A népi fürdő a Korond–Parajd Természetvédelmi Gondnokság felügyelete alatt lévő Csigadomb Rezervátumban található, a medencét a község vízforrásaival táplálják. A gyógyfürdő kétmedencés, és öltöző, valamint vécé is a részét képezi.
2015. november 26., 20:282015. november 26., 20:28
2015. november 26., 22:442015. november 26., 22:44
Az átadás után a létesítmény működtetési engedélyeinek beszerzése következik. Ravasz Mihály, az egyesület elnöke elmondta, hogy reményeik szerint nyáron sikerül megnyitniuk a fürdőt a hűsölni vagy gyógyulni vágyó látogatók előtt. A későbbiekben szeretnék, ha zuhanyzót is felszerelhetnének a medencék mellé, ugyanakkor megvásárolnák a szomszédos területeket egy nagyobb parkoló létrehozása érdekében. Nagyobb terv egy napkollektoros rendszer létrehozása a medence vizének melegítésére.
A munkálatok elvégzéséhez szükséges pénzösszeget – 20 ezer lejt – legnagyobb részben Korond község önkormányzata biztosította, vállalva a bekötőút javításának költségeit is. A Korond Turisztikai Egyesület a megyei tanácsnál pályázva további kilencezer lejt kapott, amihez saját forrásból még hozzátett kétezer lejt. Mindezek mellett a helyi vállalkozók és a lakosság is támogatta a fürdő felépítését, közel 23 ezer lejjel. Több mint háromszáz korondi vagy Korondról elszármazott személy segített a munkálatokban, illetve támogatta szolgáltatásokkal vagy pénzzel a gyógyfürdő megvalósítását: deszkát gyalultak, szállítást vállaltak, az önkénteseknek kávét főztek és ebédet készítettek. A korondi közbirtokosság adományozta azt az 50 köbméter faanyagot, amely szükséges volt az építményekhez, illetve a medence burkolásához.
A gyógyfürdőt már az 1700-as években Unicumnak hívták, tudtuk meg Pál Zoltán földrajztanártól, a Korond–Parajd Természetvédelmi Gondnokság vezetőjétől. Egyediségét az adja, hogy a Kárpát-medence legösszetettebb vize táplálja: nagyon meszes, nagyon sós, szénsavas, vasas, enyhén kénes ásványvíz, de földgáz is áramlik a forrásból. „Nincs még egy ilyen, unikum, ezért sem szabad veszni hagyni. Sok korondi gyerek nyaranta ebben a vízben fürdött még a nyolcvanas években is. Itt csattantak el az első pofonok és az első csókok is” – mesélte Pál Zoltán. Mint mondja, a java még hátravan, mivel gyógyfürdői minősítést csak azután nyer a létesítmény, miután megszerezték a szakhatósági – környezetvédelmi, balneológiai, ásványtani – engedélyeket, addig csupán egyszerű csobbanóként használhatják.
A helybéliek amellett, hogy igénylik a fürdőhely használatát, turisztikai vonzerejében is bíznak. A több száz évvel ezelőtt fürdőhelyként elhíresült Korond ma már nem rendelkezik fürdővel, stranddal. Annak idején az itteni fürdőépületek szolgáltak modellként a szovátai létesítmények létrehozásánál – tájékoztatott Pál Zoltán.
Udvarhelyszéken működő népi fürdők: a homoródkarácsonyfalvi Dungó fürdő, a szelterszi Nádasszéki (családi vállalkozás) fürdő, a székelykeresztúri Sóskút (az önkormányzat működteti) és a Sószorosban lévő iszapfürdő (a Korond–Parajd Természetvédelmi Gondnokság működteti).
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
szóljon hozzá!