Fotó: Veres Nándor
A parajdi turizmus egy újabb olyan nyári idénye vége felé közeledik, amikor a közkedvelt gyógyüdülő látogatóinak nem adatik meg, hogy a település valamelyik sósvizű medencéjében megmártsák magukat.
2013. augusztus 22., 11:572013. augusztus 22., 11:57
2013. augusztus 22., 12:212013. augusztus 22., 12:21
A szabadtéri strand átépítésének elkezdése csaknem egy évet csúszott, a 2011 végén elkészült wellnessközpontnak pedig sem üzemeltetője, sem működési engedélye egyelőre nincs. A hatóságok mégis derűlátók; azt ígérik, jövőtől ismét lehet majd a parajdi sós vízben lubickolni és gyógyulni.
Ez immár a második esztendő a természeti adottságaiért és vendéglátás színvonaláért egyre népszerűbbnek számító sóvidéki település életében, amikor a turisták nem élvezhetik Parajd kellemes és gyógyhatású sós vízét. A strand tavaly idény előtti bezárása főként azokat az egy-kéthetes gyógykezelésre visszatérő vendégeket érinti kellemetlenül, akik hozzászoktak, hogy a délelőtti bányalátogatás után a medencében töltik a késődélutáni órákat. A turisták azt sem értik, hogy az önkormányzat miért nem kezdte el üzemeltetni a 2011 decemberében elkészült wellnessközpontját.
Lekésett rajt
A teljesen ledózerolt, közel nyolc évtizedes régiséggel rendelkező strand újjáépítésén dolgozó Izorep Kft.-nek hat hónapja van újjáépíteni a szabadtéri létesítményt. A bányavállalat igazgatója, Seprődi Zoltán szerint a marosvásárhelyi céggel nincs is gond, a versenytárgyalást megnyerő építkezési vállalatnak sikerül tartani az előirányzott ritmust. Ha minden jól halad, október 15-ig Parajdnak egy teljesen új, kétezer személy befogadására alkalmas, az eddiginél valamivel nagyobb, korszerű strandja lesz. A bökkenőt a munkálatok elkezdésének időpontja jelentette, ugyanis a tavaly május eleji kormányváltás majdhogynem keresztülhúzta a jóváhagyott beruházási terveket. „Nagyon elhúzódott a jóváhagyási időszak, mi több, egy adott ponton már-már úgy tűnt, meg is hiúsul a terv” – magyarázta lapunknak a megrendelő képviselője, Seprődi Zoltán. A sóbánya igazgatója szerint, bár kockázatosnak tűnt, végül jó húzásnak bizonyult a strand tavalyi, nyár eleji bezárása és lebontása. A parajdiak így kész tények elé tudták állítani a SALROM országos sókitermelő vállalat vezetőségét. Tudván, hogy a strand működtetése is jó bevételi forrásnak bizonyul, a központi vezetőség új tagjai végül rábólintottak az elődeik által korábban már elfogadott beruházási tervre.
A 6,8 millió lejes munkálatok során az addigi egy helyett két, egymással összekötött medence készül, egy emeletes öltöző- és napozókomplexum épül. Nem fognak hiányozni a kisüzletek és gyorsétkezdék, de kialakítanak vízi- és szárazföldi bárokat is. A megrendelők csupán az 1955 óta működő kezelőbázis újjáépítéséről mondott le, tudván, hogy néhány száz méterrel odébb, a sószoros közelében az önkormányzat korszerű wellnessközpontot épített.
Épület van, üzemeltetőre és engedélyekre még várni kell
Egyelőre viszont nemhogy két sósvizes gyógykezelő, de még egy sem működik Parajdon. A 2011 decemberében átadott, 95 százalékban kormánypénzekből épült wellnessközpont üzemeltetését a túlzott bürokrácia késlelteti. Az önkormányzat két ízben is pályázatot hirdetett a 3,2 millió euróba kerülő létesítmény üzemeltetésére, de míg az első versenytárgyalásra elégtelen ajánlatokkal előrukkoló cégek érkeztek, a második kiírásra már nem jelentkezett senki.
„Most egy közvetlen szerződés megkötéséhez állunk közel, s ha minden összejön, akkor a befektetői csoportnak már jövőtől el kell kezdenie a wellness üzemeltetését” – újságolta el Bokor Sándor polgármester. Az elöljáró szerint jó esély mutatkozik arra, hogy a felek még az ősszel megállapodjanak az együttműködési feltételekben. Ehhez a parajdi önkormányzatnak a beruházó rendelkezésére kell bocsátania a létesítmény szomszédságában egy 1,2 hektáros területet, ahova a gyógyászat leendő üzemeltetője egy százszobás, négycsillagos szállodát építene. Ehhez a községházának több telektulajdonossal is vásárt kell kötnie, de Bokor szerint ez már nem jelenthet nagy gondot, mihelyt az előszerződések is elkészültek.
Mivel a gyógyfürdőt száz méter mélyből nyert, termál sósvízzel működtetnék, ehhez az országos ásványkincshatóság is hozzá kell járulnia. „Ez egy újabb engedély beszerzését és egyúttal újabb kormányhatározat kieszközölését feltételezi. Reméljük, hogy ez év végére, legkésőbb 2014 elejére az összes jóváhagyást sikerül beszerezni” – fejtette ki a polgármester, hozzátéve, hogy mind a turisták, mind a vendégfogadók türelmetlenkedését megérti, hisz ő maga is jobban szerette volna, ha a wellnessközpont már rég működik. „Az embereknek viszont tudniuk kell, hogy sem az engedélyek beszerzése, sem a megfelelő üzemeltető megtalálása nem könnyű feladat” – mondta el Bokor Sándor.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
szóljon hozzá!