Fotó: Haáz Vince
Már egy dolog biztos van, amiben Udvarhely utolérte a világ gazdaságilag vezető országait, és ez a szakemberhiány. A cégek évek óta kongatják a vészharangot, hogy egyre kevesebb és öregebb a szakmunkás, és nincs megfelelő utánpótlás. Lassan a politikusok és a tanügy is felismeri, hogy a sok érettségizett, diplomás, gyakran állástalanként tengődő „szellemi munkás” helyett szakemberekre van igazából szükség, akik nem csak biztos, de nagyon jól kereső foglalkozásokban helyezkedhetnek el Udvarhelyen is. A szakoktatásokat ismertető sorozatunk ötödik részében az autószerelői szakmát mutatjuk be, amely szintén szép lehetőségeket tartogat a bütykölésre fogékony fiatalok számára.
2016. június 24., 12:402016. június 24., 12:40
„Jó szakemberekre ugyanúgy szüksége van közösségünknek, a társadalomnak, mint szellemi munkát végzőkre. Fel kell lendíteni a szakoktatást, és visszaállítani a szakmák presztízsét, ezt szorgalmazza több éve Hargita Megye Tanácsa. A szakemberhiány sem új probléma, és nagyobb szükség van jó képességű szakmunkásokra, mint diplomás munkanélküliekre” – véli Borboly Csaba megyeelnök.
Hargita Megye Tanácsa az elmúlt években számos konzultációt szervezett a témában az érintettekkel, többek között együttműködött Böjte Csaba ferences rendi szerzetessel a lovászképzés beindítása érdekében, nemrég hozzájárult ahhoz, hogy CNC-szakosztályt indíthassanak Székelyudvarhelyen, illetve más szakosztályok beindítását szorgalmazta. Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségével közösen több üzemlátogatást szerveztek, hiszen szükség van a kereslet és a lehetőségek bemutatására, a szülők és a pályaválasztás előtt álló diákok tájékoztatására, mivel hiányzik a pályaválasztási tanácsadás rendszere.
A héten még lehetőségük van a nyolcadik osztályosoknak szakiskolába iratkozni, ahol a szakképzés piacképes tudást kínál. A gyakorlatorientált képzés a biztos jövő záloga, hiszen a jó szakembernek mindig biztos jövedelemforrás lesz a szakmája, hívja fel a pályaválasztás előtt álló diákok és szüleik figyelmét Borboly Csaba.
Növekvő kihívás, növekvő bevétel
Az autók, motorok szerelése igen nagyfokú szakmai tudást igényel, ennek elsajátítása az iskolán kívül nagyrészt a gyakorlatban történik. Erről beszélt Kálmán István, az Eötvös József Szakközépiskola oktatója is. „A hároméves, főleg elméleti alapokat adó iskolai képzésünk mellett nagyon fontos a gyakorlati tapasztalat megszerzése is, ezért tanulóink sok időt töltenek mestereknél praktikázva, akiknél gyakran ott is maradnak alkalmazásban. Tanulmányaik alatt lehetőségük van nagyon kedvező, önköltségi áron elvégezni a sofőrsulit is, így nem csak szakképesítéssel, de jogosítvánnyal együtt hagyhatják el az iskolát. De ha továbbtanulnának, arra is van lehetőség, további két év alatt érettségit is tehetnek. Illetve szakmán belül is rengeteg irányba lehet szakosodni, például az autóvillamosság, karosszériajavítások felé.”
Az autógyárak évről évre új és egyre összetettebb modelleket dobnak piacra, ezzel az autószerelőknek is folyamatosan lépést kell tartaniuk. „Az autószerelőknek olyan általános dolgokhoz is érteniük kell, mint az állapotfelmérés, olaj- és szíjcsere, de ma már szinte alapkövetelmény, hogy a fejlettebb diagnosztikai módszerekhez is konyítsanak. Ezekhez elengedhetetlen az angolnyelv-tudás, hiszen a műszaki leírások többnyire azon íródnak” – egészítette ki mondandóját Kálmán István.
Nagy György, az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének elnöke szerint az autószerelői szakma azért lehet jó választás, mert alkalmazotti és vállalkozói irányba is el lehet belőle indulni. „Egy jó autószerelő szaktudására mindig szükség lesz, belőlük is hiány van. Az emberek gyakran úgy tekintenek az autószerelőjükre, mint fogorvosukra, már-már bizalmi kapcsolat van a kliens és a szolgáltató között. Ez különösen akkor igaz, ha nagy márkaszervíz helyett kisebb műhelyekről van szó, itt a szerelő bizony jól ismeri a páciens, azaz a gépjármű minden korábbi baját, nyavalyáját. A szaktudás és a kliensi kör bővülésével a kereseti lehetőségek is szépen fejlődnek, egy jó autószerelő könnyedén hazavihet 2500–3000 lejt, ha saját műhelye van, akkor pedig jóval többet is.”
(x)
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!