Jókedvű, mosolygó emberekkel, zenével és ínycsiklandó illatokkal telt meg a székelykeresztúri Zeyk Domokos Iskolaközpont udvara szombaton, ahol disznótoros vetélkedőt tartottak, melyen tizenegy csapat mutatta be tudását. Az esemény célja a vidéki hagyományok megőrzése, átörökítése és a közösség megerősítése volt.
2017. február 12., 19:252017. február 12., 19:25
2017. február 12., 19:492017. február 12., 19:49
Noha a falvakról beköltözött emberek még ismerik a hagyományokat, gyerekeik már nem biztos, hogy voltak igazi disznóvágáson, amire a hétvégén lehetőségük nyílt – magyarázta lapunknak Rafai Emil, Székelykeresztúr polgármestere. Mint mondta, ilyenkor az a cél, hogy mindenki megízlelhesse a hagyományos receptek alapján elkészített ételeket – továbböröklődjön a tudás –, meg lehessen kóstólni a sertés fülét és bőrét. Az ízeket össze sem lehet hasonlítani a boltban vásárolt húsokéval.
Rafai szerint a hasonló események közösségi szempontból is fontosak, hiszen ismeretségek, barátságok kötődnek egy-egy koccintás és beszélgetés során. A lényeg, hogy mindenki elfejti hétköznapi gondjait és kikapcsolódik.
Elsőként a hagymás vért készítettük el, amit sóval, borssal és csomborral ízesítettünk – magyarázta lapunknak Csíki Irén, a keresztúri önkormányzat csapatának főszakácsa, akit a nagy sürgés-forgás miatt alig sikerült szóra bírnunk. Mint mondta, a vért mindenki nagyon szereti a csoportból, ezért pillanatok alatt elfogy még az is, amit kóstolónak szánnak. Ezután fogtak neki a lecsipecsinek, ami kifejezetten a disznó combi részéből készül: a húst kockákra vágják, majd sóval, borssal és fokhagymával ízesítik. Ezután, kolbászt, hurkát töltöttek, miközben az agyleves is főtt.
A menü utolsó fogása a székely káposzta volt. Csíki Irén elmondta, a recepteket még édesanyjától tanulta, viszont harmincöt évet szakácsként dolgozott egy keresztúri étteremben, ahol olykor most is besegít. „Fontos, hogy az ember szívét, lelkét beleadja a főzésbe, és az is, hogy szeresse, amit csinál” – fogalmazott a szakácsnő.
Hasonló fogásokkal készült a siklódi csapat is, amit a vidékükön használt receptek szerint állítottak össze – fejtette ki Engi Attila. Amikor az ottani hagyományokról kérdeztük, példaként elmondta, a levesbe nem kockákra vágott húst tesznek, hanem a kolbászhoz használt húsból gyúrnak gombócot. Ezenkívül torma és káposztalé is került a fazékba. Az alapfűszer náluk is a só és a feketebors volt. A siklódi csapat tagjai is azt vallják, hogy az igazán finom ételek titka a szeretettel való főzés, és az is fontos, hogy összhang legyen a konyhában dolgozók között.
Stark Ernő, a magyarországi Halásziból érkezett csapat egyik tagja elmondta, testvértelepülési kapcsolat kialakításában gondolkodnak Keresztúrral, ezért kaptak meghívást és jöttek el a rendezvényre, ahol szemmel láthatóan nagyon jól érezték magukat. Azt tapasztalta, hogy már a sertés megölése is másképp történik nálunk, itt ugyanis késsel szúrják meg az állatot, míg náluk árammal végeznek vele. Az itteni hentesek a palettákon kezdik el a sertések feldarabolását, Halásziban ezt egy úgynevezett rendfán teszik meg. Ezenkívül az ételek receptje is eltérő.
Zsűri pontozott
Összesen tizenegy csapat nevezett be a disznótoros vetélkedőre, voltak köztük helyi önkormányzatok, a három történelmi egyház, cégek stb.. A zsűri pontozta a sertések megölését, a pálinkákat, valamint a hurka, kolbász, lecsipecsi, leves, pörkölt és hagymás vér készítőit. Az általunk megkérdezett versenyzők mindegyike azt állította, a jó hangulat és a közösség miatt jött el a rendezvényre, a vetélkedő csak másodlagos dolog. A szervezőktől később megtudtuk, hogy a benevezettek közül minden csapat nyert valamilyen díjat. A rendezvényen egyébként fellépett a Mákvirágok néptánccsoport, a zenét pedig az 50 felettiek zenekara biztosította.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.
Húsvéti hangolódásra hív az Artera Míves Alkotók Háza: április 17-én tojásírással és népi játékokkal idézik meg a hagyományokat Székelyudvarhelyen. A részvételhez regisztráció és néhány tojás szükséges.
Összesen 20 ezer lejre szabtak ki bírságot a csendőrök a hétvégi Hargita Ralin, köztük italozás, provokálás és rendőri intézkedés akadályozása miatt. Komolyabb incidens nem történt, a rendezvény zavartalanul zajlott.
szóljon hozzá!