Fotó: Barabás Ákos
Két és fél napos mesterkurzust rendeztek a hétvégén a székelyudvarhelyi Tűzzománc Alkotóműhelyben. A szakmai képzést Vincze Zita ötvös-aranyműves és zománcműves tanár tartotta. A magyarországi iparművész több díj nyertese, ugyanakkor 2008-ban az év alkotójává választották.
2016. október 17., 19:182016. október 17., 19:18
2016. október 18., 12:182016. október 18., 12:18
A művelődési ház kis műhelyében orvos, pedagógus, óramester évek óta összekovácsolódott a tűzzománcozás közben. Elekes Gyula 2002-ben indította az első csoportot, melynek tagjai mára kicserélődtek, azonban a jelenlegiek egy része közel tíz éve rendszeresen látogatja a foglalkozásokat.
Elekes elmondása szerint ilyen típusú műhelymunka országszerte csak Udvarhelyen van, és a meghívott ötvösmester is csodálkozott a tagok kitartásán, hiszen nincs tudomása hasonló foglalkozásról Magyarországon sem. A mesterkurzuson a helybéliek mellett Kovászna és Maros megyéből is voltak részvevők. Két évvel ezelőtt egy németországi ékszerdizájner tartott elméleti és gyakorlati képzést, múlt hét végén Vincze Zita tanár és zománcműves avatta be az ötvösség és az azsúrzománcozás rejtelmeibe az érdeklődőket, a hónap utolsó hetében pedig a festőzománc-technikáról tart majd előadást egy spanyolországi művész.
„Mindig tanító akartam lenni, apám meg azt mondta, hogy először legyen egy kétkezi szakmám. Halála után úgy éreztem, érte köteles vagyok szakmát tanulni. Elővettem egy nagy könyvet, és elkezdtem nézegetni, milyen lehetőségek vannak, így találtam rá az ötvös-zománcozóra. Úgy gondoltam, két évet rászánhatok az életemből, aztán hamar elfelejtem, de azóta is ezt csinálom, bár azóta már tanár is lettem, meg aranyműves is” – mesélte el karrierje történetét az ötvösművész Vincze Zita.
Fontosnak tartja a hagyomány megtartását és átörökítését a következő nemzedéknek, ezért ötvöszománc-kurzust tart debreceni, kecskeméti és tiszafüredi művészeti iskolák diákjainak, valamint tanítóképzősöknek, ugyanakkor otthoni műhelyében nemesfém ékszereket készít. Számára az idők folyamán összemosódott az ötvösség a zománcozással: előbbi lett a szakma, utóbbi az örök szerelem.
Művészeti technika
A tűzzománc egy ipar- és képzőművészeti technika, amellyel színes üvegport olvasztanak egy hordozóanyagra, leggyakrabban fémre. A zománc több ezer éve az ötvösség díszítőanyaga, az idők folyamán számos ötvöszománc-technika alakult ki.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
Hosszab áramszünet várható hétfőn Nyikómalomfalván, a szolgáltató ugyanis javítási munkálatokat végez – derük ki a szerkesztőségünknek is elküldött közleményből.
Elindult a jelentkezési időszak azon tulajdonosok számára, akik régi ingatlanjukat turisztikai célokra hasznosítanák Szentegyházán. A támogatás összege elérheti az 50 000 eurót.
szóljon hozzá!