Fotó: Boda L. Gergely
Több hátrányos helyzetű kisiskolás az elszenvedője annak, hogy idén sem kapták meg tanévkezdéskor a gyerekek az ingyen tízórait. A tej-kifli program ezúttal is késik Hargita megyében.
Akárcsak egy évvel korábban, most is késik az óvodásoknak és iskolásoknak biztosított tej és kifli. Mint már arról beszámoltunk, a megyei önkormányzat elektronikus közbeszerzési eljárása elhúzódott – közbeszerzési gondok miatt több megyében is hasonló helyzet állt elő –, így gyerekek legjobb esetben is csak tanévkezdés után két hónappal részesülhetnek az ingyen tízóraiban. Bár a program révén az almát már tanévkezdés óta kapják az iskolások, sok hátrányos helyzetű tanuló várja a tízórait.
Érdeklődnek a tízórai felől
„Ingyen adják, persze, hogy jól jönne mindenkinek” – fogalmazott Csillag Ottó, a csíkkozmási Dr. Boga Alajos Általános Iskola igazgatója. Mint mondta, az iskolába járó gyerekek várják, sőt naponta kérdezgetik, hogy mikor kapják már meg a nekik járó tejet és kiflit. Vannak hátrányos helyzetű – főként roma – fiatalok, akiknek nagyon sokat jelentene a tízórai – fűzte hozzá az igazgató. Pálosi Veronika, a csíkrákosi Cserei Mihály Általános Iskola igazgatója is arról számolt be, hogy tanévkezdés után már nem egy gyerek kérdezett rá, mikor jön meg a tej és a kifli. Hozzátette, már az iskola első napján értesítette a szülőket, hogy ismét késik a támogatás, így csomagoljanak elegendő tízórait a gyerekeiknek.
Az iskolában várják a reggelit
„Nagyon sok kisgyerek kérdezte már, hogy mikor kapják meg a tízórait. Mi a kollégákkal elmondtuk, ne aggódjanak, mert idővel lesz, viszont az ígéret nem tölti meg az üres gyomrot” – mondta Szabó-Mező László, a csíkszentkirályi Vitos Mózes Általános Iskola igazgatója. Hozzátette, több rászoruló tanulójuk van, akiket sok esetben reggeli nélkül bocsájtanak el az iskolába.
A gyimesfelsőloki Domokos Pál Péter Általános Iskolában minden tanulónak kikerül a napi tízórai – közölte érdeklődésünkre Máté Zoltán iskolaigazgató. „A gazdálkodó emberek megszokták, hogy önellátók. Igaz, vannak szegényebb sorsú családok, de olyan gyerekről nem tudok, aki éhezne a program késése miatt” – részletezte.
A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskolában is sok gyerek várja az ingyen tízórait – tudtuk meg Dávid Zoltán igazgatótól. „Az osztályfőnökök elmondták nekik, hogy késik a tej és a kifli, de ennek ellenére szerencsére kikerül mindenkinek a napi betevője. Azt gondolom, sok gyerek van, aki még akkor is megenné a kiflit, ha az száraz” – vélekedett az igazgató.
Udvarhelyszéken nem hiányolják
A jelek szerint senki sem hiányolja az állam által biztosított tízórait Udvarhelyszéken. Amikor helyi termékeket kapnak a gyermekek, elfogyasztják, de amikor messziről érkezik a tej és a kifli, a minősége nem megfelelő, olyankor általában nem eszik meg az iskolások, eldobják vagy hazaviszik.
Oroszhegyen közönbösek a program késése kapcsán. Mihály Tibor, a helyi Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója elmondta, nem tud róla, hogy a megyei önkormányzat jelezte volna a tanintézeteknek, hogy késik a tej- és a kifliszállítás. A gyermekeket mindenképp felpakolják otthon, általában szilvaízes vagy zakuszkás házikenyérrel. Hozzátette: tudja, hogy vannak olyan települések, ahol nagy szükség van az ingyen tízóraira, de az oroszhegyi szülők mindig gondoskodnak gyermekeik tízóraijáról. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy a gyermekek meleg ebédet esznek otthon, s leginkább a nagymamák gondoskodnak erről. A hátrányos helyzetű diákok étkeztetéséről és délutáni programjáról pedig a Szent Ferenc Alapítvány gondoskodik.
Mihály Edit, a farkaslaki Tamási Áron Általános Iskola igazgatónője lapunknak elmondta: őket értesítették arról, hogy késik a tej- és kiflitámogatás, a szülőket is tájékoztatták az évnyitón, és kérték, hogy pakoljanak tízórait a gyermekeknek. Az iskolához több falu is tartozik, az ottani kisiskolákból sem jelezték, hogy gondot jelentene a késés.
A székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola igazgatónője, Ferencz Viola arról tájékoztatott, hogy a hét elején minden osztályban tartottak szülői értekezletet, és senki nem jelezte, hogy hiányolná az állami tízórait. Az osztályfőnökök már szóltak, hogy késni fog az idei támogatás, így a szülők csomagolnak a gyermekeknek.
Ha helyi lenne, jobban fogyna
Az általunk megkérdezett igazgatók egyhangúlag állítják, hogy amikor a környékről szerezték be a friss árut, a gyermekek is örömmel fogyasztották el, viszont a nagy, más megyei beszállítóktól érkezett, műanyagba csomagolt, több napig is érvényes szavatossággal ellátott kiflit és tejet már nem, így a szülőknek pakolni kellett tízórait.
A Hargita megyei önkormányzat által 1-8. osztályos diákoknak és az óvodásoknak biztosított kifliprogramra meghirdetett közbeszerzési eljárás kiírása szeptember 1-jén jelent meg az országos elektronikus közbeszerzési rendszerben (SEAP). A dokumentum szerint az ajánlatok benyújtásának a határideje október 6., az eredményhirdetés pedig október 31-én lesz. Újdonság, hogy ezúttal négy tanévre vonatkozó szerződést kötnek a beszállítókkal, ennek becsült értéke pedig kevéssel meghaladja a 12 millió lejt. A tejtermékek szállítására október 13-áig jelentkezhetnek az iskolai tej-kifli program iránt érdeklődő vállalkozások. Ha a versenytárgyalásra jelentkező cégek közül egyik sem nyújt be óvást az eredmény ellen, akkor két hónapon belül elkezdődhet a kifli kiszállítása.
Se tízórai, se ebéd
A székelyudvarhelyi Marin Preda Elméleti Líceum az egyetlen iskola a megyében, amely bekerült a diákoknak tej és kifli helyett meleg ebédet biztosító országos kísérleti programba. Az intézményben azonban egyelőre nem sokat tudnak a program indulásáról, jelenleg sem kiflit, sem tejet, de meleg ebédet sem kapnak, igaz, ebédlője és konyhája sincs az iskolának.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!