Fotó: Veres Nándor
Minden várakozást fölülmúlt a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Cimbora Gyermekek Háza által kedden megrendezett felolvasómaraton: az öt évvel ezelőtt indított kezdeményezés csemetéje valóságos égig érő fává nőtte ki magát, ahol hat országból több mint huszonkétezren osztoztak az olvasás örömében.
2013. február 19., 19:122013. február 19., 19:12
2013. február 19., 19:252013. február 19., 19:25
A mára már határokat is átívelő felolvasómaratont először 2009-ben rendezték meg, akkor hét udvarhelyszéki településről mintegy ezerhétszázan kapcsolódtak be a közös olvasásba. Gárdonyi Géza születésének 150. évfordulója alkalmából idén Gárdonyi-műveket olvastak a részvevők, és bár a rendezvény központi helyszíne a székelyudvarhelyi városi könyvtár volt, a megye- és országhatárokon túlról is érkeztek jelentkezők. „Elképesztők ezek a számok: hat ország 128 településén több mint 22 ezren olvastak. Hargita megyéből közel ötven település, tehát több mint kilencezer olvasó, Erdélyből pedig több mint tizenháromezren csatlakoztak” – vázolta László Judit, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont munkatársa, az olvasómaraton főszervezője.
Reggel kilenctől este hétig mintegy hatszázan tértek be a városi könyvtárba olvasni, a délelőtti órákban akkora volt a forgalom, hogy az épület több termében párhuzamosan is zajlott a felolvasás. „Újdonság, hogy a Maros menti cserkészcsapatok is csatlakoztak hozzánk idén, ez mintegy öt település bekapcsolódását jelenti” – tette hozzá a szervező. Székelyudvarhely majd minden iskolája részt vett a programban: egész osztályok érkeztek a könyvtárba, de olyan tanintézet is volt, ahol stafétában az összes diák és a teljes tanári kar felolvasott. „A kisgalambfalvi óvodások és előkészítő osztályosok vonattal utaztak fel Udvarhelyre, hogy részt vehessenek a rendezvényen. A gyerekek egész múlt héten Gárdonyi-meséket olvastak, ezeket lerajzolták, és az így bekötött füzeteket a szervezőknek ajándékozták” – újságolta. A részvevők ilyen és ehhez hasonló kis történeteit, beszámolóit, illetve a fotókat az olvasómaraton Facebook-oldalán lehet böngészni.
Idén egyébként sikerült újabb közösségeket megszólítani, hisz szép számban csatlakoztak olyan települések is – Madéfalva, Máréfalva, Réty, Eger stb. –, amelyek nem vettek részt az előző években.
A gyerekek körében Gárdonyi Gólyák, méhek, kislibák című meséskönyve volt a legnépszerűbb, de sokan választották A kutya és a nyúl című verses meséjét, a felnőttek pedig értelemszerűen a szerző legismertebb művéből, az Egri csillagokból olvastak részleteket.
A szervezők szerint viszont nem a számok érdekesek, hanem az a lelkesedés, amit évről évre tapasztalnak, s hogy egyre több a visszajáró felolvasó. „Nem a közönségnek olvasunk, hanem az olvasás kedvéért olvasunk. A rendezvénynek semmi más célja nincs. Egyébként nekem az a legnagyobb élmény, ahogyan ez a kezdeményezés mozgalommá fejlődik. Ez az idei felolvasómaraton az én égig érő fám: nem látom a tetejét, de tudom, hogy jön valahonnan, hisz valamikor egészen kis csemete volt, az első évben hét településen összesen 1700-an olvastunk. Ezzel szemben idén csak Székelyudvarhelyen több mint 2500-an olvastak. Minden település egy levele az óriás fának. Nem tudjuk, hogy meddig és hová megyünk, hisz a mesékben élünk, de a lényeg, hogy a vállunkon van a tarisznya, van benne hamuban sült pogácsa és forrásvíz, és velünk van az atyai áldás, az öreg mesélők áldása” – osztotta meg László Judit.
A felolvasómaraton minden részvevője idén is személyre szóló könyvjelzőt, a városi könyvtárba betérők pedig kis nyalánkságot is kaptak ajándékba. Felolvasómaraton jövőre is lesz – ígérik a szervezők –, akkor születésének 135. évfordulója alkalmából Móricz Zsigmond műveiből lehet majd szemelvényezni. „Lényegében nem csak az évfordulókhoz kötjük a szerzők kiválasztását, hisz az elkövetkezőkben a magyar irodalom mindegyik nagy mesélőjét, Móra Ferencet, Mikszáth Kálmánt, majd Tamási Áront stb. is sorra vesszük” – summázott a szervező.
Teljesen lezárják a szerdai nap folyamán a Turista utcát Szentegyházán.
Fejlesztési tervet kért Székelyudvarhelytől Magyarország kormányának nevében Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden. A gesztussal azt jelezte a politikus, hogy véget ért a Gálfi Árpád volt polgármester két mandátuma alatt tartott embargó.
Székelyudvarhelyen tartja hatodik Interdiszciplináris Konferenciáját a Nemzetstratégiai Kútatóintézet (NSKI). A hétvégi szakmai találkozón a Kárpát-medencei magyarság társadalmi és gazdasági helyzetéről több értekezés is lesz.
Három, Székelyudvarhelyről származó vizuális művész alkotásait mutatják be szülővárosukban november 14-én, csütörtökön. A tárlat az Elmozdított képek címet kapta.
Befejeződött a Küküllőkeményfalva és Székelyszentkirály közötti 58-as községi út Fenyédhez tartozó szakaszának felújítása. Többen azonban nem tartják be a 7,5 tonnás súlykorlátozást, ezért kamerát szereltet fel a helyszínen az önkormányzat.
Korondon, életnagyságú szobra mellett helyezték örök nyugalomra csütörtökön Lőrincz Márton birkózó olimpiai bajnok Argentínából hazahozott hamvait. Az újratemetési szertartás során felidézték a sportoló hányatott életútját is.
Két, a helyi színháztörténetben meghatározó személy sírját újítják fel a székelyudvarhelyi belvárosi református temetőkertben a Tomcsa Sándor Színház közreműködésével.
Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.
1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.
Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).
szóljon hozzá!