Fotó: Kristó Róbert
Annyira sok volt a csapadék az elmúlt három hónapban Hargita megyében, hogy a gazdák csak nagy nehézségek árán tudták elvégezni a mezőgazdasági teendőket. A termőföldek viszont meghálálják a munkát, pityókából ismét rekordközeli termés várható.
2014. július 31., 20:472014. július 31., 20:47
A betakarításhoz közeledve úgy tűnik, több termény esetében is meghozza gyümölcsét a gazdák kitartó, fáradságos munkája Hargita megyében. Nem könnyű év ez számukra, ugyanis a tavasz utolsó hónapjától kezdődően rendkívül csapadékos volt az időjárás, és a sok eső miatt csak nagyon nehezen tudták elvégezni a mezőgazdasági munkákat. Ám ez a legtöbb termény esetében megtérült.
Vízből nem volt hiány
Nagyon ritkán fordul elő, hogy a csapadék mennyisége három hónapon át meghaladja a négyzetméterenkénti száz literes mennyiséget, de Hargita megyében az elmúlt három hónap ilyen volt: májusban, júniusban és júliusban is túllépte a száz literes mennyiséget a megyében mért átlag – tudtuk meg Török Jenőtől, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetőjétől. A szakember a csapadékmennyiség eloszlásával kapcsolatban azt is elmondta, a megye területén nem volt egyenletes, a hónap utolsó napjaiban feljegyzett adatok szerint Udvarhely környékén csak a július havi, 88 literes megyei átlagmennyiséggel nagyjából megegyező mértékű csapadék esett, de ezt bőven ellensúlyozta a csíki és gyergyói zónában mért csapadékmennyiség. A hónap második felében olyan nap is volt, hogy Székelyudvarhelyen négyzetméterenként 16 liternyi eső esett, ezzel szemben Csíkszeredában 45,7 liter, vagyis a havi esőmennyiségnek majdnem a fele.
Rekordtermés és tárolási gondok
A gyakori esős napok miatt a Hargita megyei gazdák csak nehezen tudtak megbirkózni teendőikkel, de az igazgatóság vezetője által vázolt mezőgazdasági helyzetkép szerint a fáradságos munkát és a növényvédelmi teendőket jó terméssel hálálják meg a termőföldek. A burgonya esetében például az elmúlt húsz év legjobb pityókatermését hozó, 2011-es évben feljegyzetthez hasonló, rekordközeli termés várható Hargita megyében. Ez 21–22 tonnás hektáronkénti termést jelent, de a mennyiség idén nagyon változhat aszerint, hogy a gazdák mekkora jelentőséget tulajdonítottak a permetezés fontosságának. A csapadékos időjárás ugyanis a burgonyának és a burgonyavésznek is kedvezett, így azok, akik védekeztek az utóbbi ellen, akár 30–40 tonnás hektáronkénti termést is remélhetnek, ám a gazdáknak mintegy harmada csak 8–10 tonnányira számíthat, ráadásul a vész által érintett pityókaföldekről származó burgonya tárolása is nehéz lesz, ugyanis az télen könnyen megromlik – magyarázta Török Jenő.
Jó, csak nehéz betakarítani
Jó a búzatermés is, az aratás az időjárás miatt megkésett, de az udvarhelyi, keresztúri zónában rövidesen véget ér, megyeszinten viszont csak mintegy 12 százalék körüli mértékben van learatva a búza, ugyanis a többi térségben később érik be a növény. Ha viszont továbbra is kitart a csapadékos idő, gond lesz az aratással, ugyanis sok növény ledőlt és felveti a búzaföldeket a gyom, ha megkésik az aratás, ugyanakkor – más gabonafélékhez hasonlóan – könnyebben kicsírázik a kalászban a mag és emiatt romlik a gabona malomipari értéke – fejtette ki az elhúzódó betakarítás veszélyeivel kapcsolatban a mezőgazdasági szakember. Hozzáfűzte, jónak ígérkezik a megyei búzatermés, de korai lenne még ezzel kapcsolatban mennyiségre vonatkozó feltételezésekbe bocsátkozni, mert az akkor biztos, amikor a gabona már a raktárban van.
Az egész megyében szépek a kukoricaföldek, takarmány is lesz bőven, csak a sok eső miatt nagyon nehéz volt megszárítani a szénát, jó volt az árpatermés is, utóbbinak a betakarítása már befejeződött, mintegy háromezer kilogrammos átlagtermést jegyeztek fel – mondta el a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője, hozzáfűzve, hogy mindenféle terményből jó és megfelelő mennyiségű lett a termés, csak nehéz betakarítani azt.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!