Fotó: Haáz Vince
Egyre több település hordja a háztartási hulladékot a Cekend-tetői hulladékkezelő telepre, miután elkezdődött a régi szemétlerakók felszámolása. Bár nem kifizetődő több száz kilométerről odaszállítani a szemetet, mégis sokan vállalják a többletköltséget.
2016. augusztus 02., 12:472016. augusztus 02., 12:47
2016. augusztus 03., 16:572016. augusztus 03., 16:57
Kolozs megyéből több település is az Udvarhely közelében található hulladéklerakó központba szállítja a háztartási hulladékot, köztük Dés város is, miután az ottani önkormányzat megszavazta a szerződés meghosszabbítását a cekendi telepet működtető RDE Hargita Kft.-vel.
„A távolság érezhető a szállítás költségében. Míg előtte egy oda-vissza út 110 kilométer volt, most 440 kilométerre fizettünk, ami 67 lejt jelent tonnánként. A tárolás tonnánként 16 euróba kerül jelenleg” – idézte a Dej24 Costan Morart, Dés polgármesterét. Elmondása szerint havonta 1500 tonna hulladékot szállítanak Udvarhelyre, és havonta mintegy 270 ezer lejbe kerül a szállítás.
„Szélsőséges megoldás, de oda szállítja Szamosújvár, Torda és az egész környék is a hulladékot” – olvasható Costan Morar kijelentése a Someşanul hírportál cikkében. Az Info Aries szerint az aranyosgyéresi szemetet is a Cekend-tetőre szállították az illegális szeméttelepek felszámolása után. A Kolozs megyei települések patthelyzetbe kerültek, miután véglegesen bezárták a pataréti szeméttelepet, és a Kolozs megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer még messze áll a befejezéstől.
Válsághelyzet alakult ki az országban, hiszen bezárták a régi lerakókat, az újak megnyitása pedig folyamatban van, ezért egyes települések kénytelenek, akár nagy anyagi áldozatok árán is, máshova szállítani a hulladékot, és próbálják azt „szétszórni, ahova tudják”, amíg közelükben megnyílik egy előírásoknak megfelelő hulladéklerakó – közölte a témával kapcsolatos megkeresésünkre a Cekend-tetői RDE Hargita Kft. hulladékgazdálkodási vállalat ügyvezető igazgatója, Koszta Attila.
„Ilyen a mi magánlerakónk is, de van például Brassóban és Segesváron is, ahova bizonyos mennyiséget hoznak. Ez a mennyiség elenyésző ahhoz képest, amit a városban termelnek” – nyilatkozta Koszta. A vállalat illetékese szerint mivel a városoknak túl nagy anyagi terhet jelentene az, ha az összes hulladékot a Cekendre szállítanák, ezért több helyre osztják szét a havonta keletkező háztartási szemetet. Kerül belőle Nagyváradra és Segesvárra is. Koszta szerint a cekendi lerakó gyakorlatilag nem tudná kielégíteni ezeknek a településeknek a szükségleteit, ám részben befogadja a szemetet, hiszen az a cél, hogy a háztartási hulladék felügyelt lerakókba kerüljön.
Annak ellenére, hogy több megyén kívüli település szemetét, illetve más megyék veszélyes hulladékát is befogadják, nem áll fenn a cekendi hulladéklerakó túlterhelésének veszélye. „Olyan kapacitásunk van, hogy legrosszabb esetben is legalább 45 évre elegendő” – mondta, hozzátéve, hogy a remetei hulladékkezelő központ megnyitása után több mint nyolcvan százalékkal fog csökkenni a cekendi lerakóba szállítandó szemét mennyisége, és akkor már csak Székelyudvarhelyről fogják a Cekendre szállítani a hulladékot. Egyébként Udvarhely és környéke szezontól függően 1500–2000 tonna háztartási hulladékot termel egy hónap alatt.
Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.
1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.
Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).
Kisebb-nagyobb módosításokkal elfogadta a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtökön a város 220 millió lejes költségvetését, cserébe viszont a betervezett beruházások megvalósítását várja el.
Javítási munkálatok miatt szünetel az áramszolgálatatás több székelyudvarhelyi utcában csütörtökön, napközben.
Le kell győzni a kishitűséget, nem szabad engedni a nyugat csábításának, élettel kell megtölteni a felújított és felépített tanintézeteket – mondta el Soltész Miklós államtitkár pénteken Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron Gimnázium épületének átadásán.
Egy fiatalokból álló társaság két tagja rongálta meg szilveszter éjjelén a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont (HMHF) által kiállított fényképeket a székelyudvarhelyi Sétatéren – kedden sikerült beazonosítani az elkövetőket.
Csökkentek a fűtésre szánt önkormányzati kiadások Farkaslakán és Székelyvarságon, miután tavaly ősszel mindkét településen üzembe helyeztek egy-egy faaprítékkal működő, napkollektorokkal kiegészített kazánt.
Szinte teljesen befejeződtek az oltárépítési munkálatok az Oroszhegy községhez tartozó Kápolnamezőben (Nyúlád-tető), amelyet nem hivatalos búcsújáróhelyként használtak több száz évig a környék lakói. Idén az egyház képviselői megáldanák az építményt.
Elhunyt férfi holttestét találták meg Székelyvarságon a mezőn január 2-án, a rendőrségi vizsgálat szerint az idegenkezűség kizárható. Az ügyben még tart a nyomozás.
szóljon hozzá!