Fotó: Haáz Vince
Egyre több település hordja a háztartási hulladékot a Cekend-tetői hulladékkezelő telepre, miután elkezdődött a régi szemétlerakók felszámolása. Bár nem kifizetődő több száz kilométerről odaszállítani a szemetet, mégis sokan vállalják a többletköltséget.
2016. augusztus 02., 12:472016. augusztus 02., 12:47
2016. augusztus 03., 16:572016. augusztus 03., 16:57
Kolozs megyéből több település is az Udvarhely közelében található hulladéklerakó központba szállítja a háztartási hulladékot, köztük Dés város is, miután az ottani önkormányzat megszavazta a szerződés meghosszabbítását a cekendi telepet működtető RDE Hargita Kft.-vel.
„A távolság érezhető a szállítás költségében. Míg előtte egy oda-vissza út 110 kilométer volt, most 440 kilométerre fizettünk, ami 67 lejt jelent tonnánként. A tárolás tonnánként 16 euróba kerül jelenleg” – idézte a Dej24 Costan Morart, Dés polgármesterét. Elmondása szerint havonta 1500 tonna hulladékot szállítanak Udvarhelyre, és havonta mintegy 270 ezer lejbe kerül a szállítás.
„Szélsőséges megoldás, de oda szállítja Szamosújvár, Torda és az egész környék is a hulladékot” – olvasható Costan Morar kijelentése a Someşanul hírportál cikkében. Az Info Aries szerint az aranyosgyéresi szemetet is a Cekend-tetőre szállították az illegális szeméttelepek felszámolása után. A Kolozs megyei települések patthelyzetbe kerültek, miután véglegesen bezárták a pataréti szeméttelepet, és a Kolozs megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer még messze áll a befejezéstől.
Válsághelyzet alakult ki az országban, hiszen bezárták a régi lerakókat, az újak megnyitása pedig folyamatban van, ezért egyes települések kénytelenek, akár nagy anyagi áldozatok árán is, máshova szállítani a hulladékot, és próbálják azt „szétszórni, ahova tudják”, amíg közelükben megnyílik egy előírásoknak megfelelő hulladéklerakó – közölte a témával kapcsolatos megkeresésünkre a Cekend-tetői RDE Hargita Kft. hulladékgazdálkodási vállalat ügyvezető igazgatója, Koszta Attila.
„Ilyen a mi magánlerakónk is, de van például Brassóban és Segesváron is, ahova bizonyos mennyiséget hoznak. Ez a mennyiség elenyésző ahhoz képest, amit a városban termelnek” – nyilatkozta Koszta. A vállalat illetékese szerint mivel a városoknak túl nagy anyagi terhet jelentene az, ha az összes hulladékot a Cekendre szállítanák, ezért több helyre osztják szét a havonta keletkező háztartási szemetet. Kerül belőle Nagyváradra és Segesvárra is. Koszta szerint a cekendi lerakó gyakorlatilag nem tudná kielégíteni ezeknek a településeknek a szükségleteit, ám részben befogadja a szemetet, hiszen az a cél, hogy a háztartási hulladék felügyelt lerakókba kerüljön.
Annak ellenére, hogy több megyén kívüli település szemetét, illetve más megyék veszélyes hulladékát is befogadják, nem áll fenn a cekendi hulladéklerakó túlterhelésének veszélye. „Olyan kapacitásunk van, hogy legrosszabb esetben is legalább 45 évre elegendő” – mondta, hozzátéve, hogy a remetei hulladékkezelő központ megnyitása után több mint nyolcvan százalékkal fog csökkenni a cekendi lerakóba szállítandó szemét mennyisége, és akkor már csak Székelyudvarhelyről fogják a Cekendre szállítani a hulladékot. Egyébként Udvarhely és környéke szezontól függően 1500–2000 tonna háztartási hulladékot termel egy hónap alatt.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!