Fotó: Mihály Csaba
A székelyudvarhelyi Balázs Ferenc vegyeskar néhány éve viszi a szórványban élő magyaroknak Székelyföld üzenetét. Augusztus 19. és 24. között hatnapos turnén vett részt Bukarestben és Konstanca megyében. Az élményekről Bíró Edith, a vegyeskar elnöke számolt be lapunknak.
2016. augusztus 30., 14:322016. augusztus 30., 14:32
2016. augusztus 30., 14:332016. augusztus 30., 14:33
A kórus 2009 óta fellépett már a Felvidéken, Rómában, Bécsben, Prágában és Párizsban, de az úgynevezett hazai szórványban is. Mezőség, Barcaság, Szilágyság és Zsíl völgye után most a román fővárosban és a Konstanca megyei Ojtoz faluban élő magyaroknak énekeltek, szeptemberben pedig Resicabányára és Lugosra látogatnak.
Bukarestben, a szőlőkerti református templomban nagy sikert aratott a népviseletbe öltözött kórustagok fellépése, hisz ott még senki nem énekelt székely ruhában - legalábbis a közönség soraiban helyet foglaló idősek emlékezete szerint – tudtuk meg Bíró Edithtől. Az asszonyok felismerni vélték azokat a ruhákat, amelyekben anyáik, nagyanyáik régen templomba jártak. Bukaresti turnéját a vegyeskar egybekötötte egy városnéző körúttal, meglátogatták a város nevezetességeit és a Parlament épületét. A színházteremben elénekelték Antonin Dvorak cseh zeneszerző IX. szimfóniájának Égi szent béke, jöjj! című tételét.
A fővárosi fellépés után a Fekete-tenger felé indultak, hogy meglátogassák azt a települést, ahol csángók élnek és őrzik magyarságukat, azonban a falu pópája és a polgármester nem engedélyezte, hogy énekeljenek. Ennek ellenére úgy döntöttek, a hosszú út után mégis meglátogatják a Konstanca megyei Ojtozt, amely pár száz fős lakosságának túlnyomó többsége Bákó megyéből származó moldvai csángó. Az önálló egyházközséget alkotó, 168 családot számláló településnek egy régi és egy új római katolikus temploma van. Az új templom védőszentje Nagyboldogasszony, a búcsút ennek megfelelően augusztus 15-én tartják. Végül a gondnok engedélyével a vegyeskar itt énekelt: néhány ember egy ideig hallgatta a Mária-énekeket, majd sietve távozott. Azok az idős helyiek, akikkel találkoztak, már nem nagyon beszélnek magyarul, csak emlékeikben él a magyar szó – mesélte Bíró Edith.
Hozzátette, ez a találkozás megerősítette őket abban, hogy érdemes ezt a munkát folytatni, hisz az ének megnyitja a szíveket, és a bölcsőben hallott magyar ének, az anyanyelv mindenkiben érzelmeket kavar fel. „Talán többen, többször kellene kezet nyújtanunk azok felé, akik kisebbségben élnek és nem természetes nekik, hogy magyarul beszélnek otthon a családban, a munkahelyen, az utcán” – mondta.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
szóljon hozzá!