Fotó: Barabás Ákos
Jobb életet szeretett volna, jobb fizetéssel Dicu György és felesége. Előbb egy külföldi munkákat közvetítő cég nyelte el pénzét, ám amikor a siménfalvi férfi fel akarta jelenteni a hivatalos okmányokkal rendelkező szebeni munkaközvetítőt – előbb az udvarhelyi rendőrségen, majd az ügyészségen, később pedig a fogyasztóvédelmi felügyelőségen – mindenhonnan továbbküldték. A munkaközvetítésért fizetett pénze odalett, és még igazságot sem szolgáltattak neki. Mindezt azért, mert nem Hargita megyében történt az eset.
2016. november 01., 11:412016. november 01., 11:41
2016. november 01., 11:432016. november 01., 11:43
Nagyobb fizetés reményében jelentkezett a siménfalvi Dicu György és felesége a szebeni Total Infojob Kft. álláshirdetésére, amelyben kifejezetten udvarhelyszéki munkaerőt kerestek külföldi munkára. A pár még a nyáron Szebenbe utazott, ahol a munkaközvetítő képviselőivel találkoztak, befizettek fejenként 540 lejt azért, hogy munkát kapjanak, majd aláírták a szerződést, miszerint októbert 5-én Angliába utaznak, ahol egy zöldségfeldolgozó üzemben dolgoznak majd. Ám a napok teltek, és a munkaközvetítő nem jelentkezett a kiutazásra vonatkozó részletekkel. A férfi többször is hívta a céget, de elmondása szerint a közvetítők kikapcsolták telefonjaikat, illetve az ismert telefonszámokról érkező hívásokat nem fogadták.
Dicu György csak akkor érte el a vállalkozás képviselőit, amikor nem saját telefonjáról hívta fel őket: azt közölték vele, hogy csúszott az indulás dátuma, mert az angol cég még nem írta alá a szerződést. Ekkor a siménfalviak szóltak, hogy nem ragaszkodnak az angol zöldségfeldolgozóhoz, akár németországi, hollandiai munkát is vállalnának, ahogyan azt a szerződésben is jelezték. Újabb hét telt el, a munkaközvetítő azonban nem jelentkezett más állással. A férfi ekkor már csak a befizetett összeget szerette volna visszakapni, több alkalommal is hívta a céget, hogy a visszafizetés mikéntjéről érdeklődjön. A cég kérésére faxon küldte el igénylését, a válasz viszont megdöbbentette: a munkaközvetítő értesítette, hogy 0 lejt tudnak visszautalni az 1080-ból. Arra hivatkoztak, hogy a férfi nem pótolt bizonyos hiányzó dokumentumokat.
Egyik helyről a másikra küldték
„A cég által zsebre vágott összeg egy magamfajta embernek nem kis összeg, ezért keményen meg kellett dolgoznom. De vannak olyanok, akik még nálunk is rosszabb helyzetben vannak, mert kölcsön kell kérniük, hogy befizessék” – mondta a férfi. Hozzátette, múlt héten feljelentést akart tenni a cég ellen a siménfalvi rendőrségen, de ott a rendőrök azt mondták neki, menjen Szebenbe, mivel ott verték át. A férfi ezt követően az udvarhelyi rendőrségen próbálkozott, ám ott sem tudott feljelentést tenni. „Az ügyészségre küldtek, mondván, hogy nekik macerás felvenni a panaszt és átadni az ügyészségnek” – magyarázta. Még aznap el is ment az ügyészségre, azonban ott sem járt sikerrel. „Azt közölték, hogy ezzel nem foglalkoznak, fogadjak inkább egy ügyvédet” – mondta Dicu György. Ekkor már nagyon elege volt abból, hogy mindenhonnan továbbküldik problémájával, ám utolsó próbálkozásként a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőséget is felhívta. „Ők azt tanácsolták, menjek a munkaügyi felügyelőséghez, mert ez nem az ő hatáskörükbe tartozik. Miután mondtam, hogy egy szolgáltatásra van panaszom, ők is Szebenbe küldtek, mert az eset nem Hargita megyében történt. Bárkihez fordulok, eltanácsolnak” – fogalmazott lemondóan a férfi.
Más az illetékes
„Feljelentést bármilyen esetben lehet tenni a rendőrőrsökön és parancsnokságokon, de akár postán is el lehet küldeni” – mondta megkérdezésünkre Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Hozzátette, ha nem a rendőrség hatáskörébe tartozik egy ügy, a feljelentést továbbítják az illetékes szerveknek. Azt is közölte, hogy a megyei rendőrségek területi hatáskörrel rendelkeznek, ezért kell Szebenben tenni a feljelentést ebben az ügyben. „Ha átvesszük, akkor is Szebenbe kerül a feljelentés, ott lesz a kihallgatás is” – folytatta.
„Ha a panaszos természetes személy és egy céggel kötött szerződést, akkor behozhatja a szerződést a fogyasztóvédelemhez, de akár e-mailen is elküldheti” – tájékoztatott Laurenţiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője, amikor a vonatkozó eljárásról érdeklődtünk. „Ha munkaközvetítőről van szó, több mint valószínű, hogy mi is továbbküldjük a panaszt a munkaügyhöz”— folytatta. A fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője szerint előbb a szerződés alapján meg kell állapítaniuk, hogy valóban szolgáltatónak minősül-e a munkaközvetítő cég, hiszen csak akkor ellenőrizhetik, ellenkező esetben a munkaügyi felügyelőség az illetékes.
Feladta a panaszos
„Százakat vernek át naponta, nagyjából minden munkaközvetítőnél pénzt kérnek a szolgáltatásért, de nehéz megállapítani, hogy melyik becsületes és melyik hamis vállalkozó” – panaszkodott. „Ez a cég pecséttel, hivatalos engedélyekkel rendelkezik, így veri át az embereket, és Hargita megyében sehol sem lehet feljelenteni őket?” – tette fel a kérdést Dicu György. Mivel elege lett a huzavonából, lemondott arról, hogy tovább keresse igazát.
Nem egyedi eset
A Total Infojob céget telefonon hívtuk, ám mi sem tudtuk elérni a vállalat képviselőit. Az világhálón viszont sok panaszt találtunk a cégre vonatkozóan, több megyében hasonlóan jártak a cég szolgáltatásaira befizetők. A Szeben Megyei Munkaügyi Felügyelőségnek elküldött kérdéseinkre cikkünk publikálásáig nem érkeztek válaszok, ám az intézmény adatbázisában engedéllyel rendelkező munkaközvetítő vállalatként találtuk meg a vállalatot. A listáról Ana Raluca Gancea, a szebeni felügyelőség szóvivője elmondta, hogy olyan cégeket tartalmaz, amelyek igazoltan munkaközvetítői tevékenységet végeznek.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
szóljon hozzá!