Fotó: Thomas Campean
Bizonyos szakterületeken egyetlen szakorvosa sincs Hargita megyének, néhány részterületen pedig csak egy-két szakorvos dolgozik, állandóan túlterhelve, orvosutánpótlás pedig csak elvétve érkezik. Száz szakembernek is munkát tudnának adni a megye kórházai.
2013. szeptember 10., 18:092013. szeptember 10., 18:09
2013. szeptember 10., 18:202013. szeptember 10., 18:20
Majdnem tucatnyi olyan egészségügyi szakterület van, amelyben szakorvoshiánnyal küszködnek a Hargita megyei kórházak, köztük több fontos részterülettel, a rezidensképzés módja miatt azonban csak elvétve érkezik utánpótlás a megyébe. Hiányszakmának számít a hematológus, allergológus és immunológus, a sportorvos, aneszteziológus, sürgősségi szakorvos, intenzív terápiás szakorvos, neonatológus, nefrológus, diabetológus és onkológus – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. Utóbbi két szakterületen mindössze egy-egy szakorvosa van Hargita megyének – mindkettő Csíkszeredában –, dacára annak, hogy a cukorbetegségek és a daganatos megbetegedések számát tekintve nagyon fontos részterületei az egészségügynek, így ezek az orvosok állandóan túl vannak terhelve a kórházi munka, a járóbeteg-rendelés, valamint az országos egészségügyi programok feladatai miatt, a betegeknek pedig várakozniuk kell. A sürgősségi, valamint az intenzív terápiás osztályokon is szükség lenne még szakorvosokra, akárcsak csecsemőgyógyászokra (neonatológus), a sebészeti osztályokon pedig altatóorvosokra, ugyanis jelenleg csak nagyon nehezen tudják lefedni az ügyeleti vonalakat a kórházak – magyarázta Tar Gyöngyi.
Noha komoly sporttevékenységek zajlanak Hargita megyében, és a sportolók jeles eredményeket érnek el, egyetlen sportorvos sem dolgozik a megyében, ami azért is problémát jelent, mert a sportolók periodikus vizsgálatát csak sportorvos végezheti – folytatta a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője, hozzáfűzve, hogy hematológus, valamint allergológus szakorvosa sincs a megyének. A csíkszeredai megyei kórházban valamelyest enyhült az orvoshiány, de a munka volumenéhez képest továbbra is kevés az orvos, viszont a legnagyobb gond ebből a szempontból a maroshévízi kórházban van. Udvarhelyen már elég sok fiatal orvos van, de kellene még nefrológus és onkológus szakorvos is, utóbbi a gyergyószentmiklósi kórház esetében is hiányszakmának számít – tudtuk meg Tar Gyöngyitől.
Hargita megyében száz szakorvos is „elférne” még, a kórházak egyre szűkülő anyagi lehetőségei miatt azonban alig néhány szakember alkalmazására lenne lehetőség. A megyei önkormányzat ugyan támogatja e téren a csíkszeredai és a gyergyótölgyesi kórházat, a székelyudvarhelyi és a gyergyószentmiklósi azonban nem kap ilyen jellegű segítséget, ugyanis a helyi önkormányzatoknak nincs rá lehetőségük – tájékoztatott az igazgatóság vezetője. Azonban nem is nagyon lenne kit alkalmazni, ugyanis az orvosképzésre jelentkező fiatalok többsége a többéves tanulmányok után nem tér vissza a megyébe, rendszerint a rezidensképzés ideje alatt az egyetemi központokban családot alapítanak, és ott telepednek le, vagy külföldre mennek a jobb megélhetés miatt – fejtette ki Tar Gyöngyi. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy a rezidensképzést szabályozó új törvény reményt ad a probléma orvoslására, ugyanis a szabályozás lehetőséget nyújt majd az egyetemi központokon kívül történő részképzésekre is, amennyiben az adott kórházak e téren megszerzik a szükséges akkreditációt.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!