Fotó: Baricz Tamás Imola
Harminc Etéd községi romának tartottak szakmai felmérést és tanácsadást, első körben a közösség négy tagját alkalmazták stabil munkára a Romániai Vállalkozásokért Egyesület európai uniós programja során. Az erdélyi szintű projektben hat vidéki településen hoztak létre szociális vállalkozásokat, és a tervek szerint legalább öt évig fenntartanák ezeket. A munkavállalók körét bővítenék is – az alkalmazottak építkezési és más karbantartási munkálatoknál segédkeznek, és az önkormányzatokén kívül civil megrendeléseket is fogadnának – írja szerdai címlapsztorijában az Udvarhelyi Híradó.
2015. augusztus 12., 13:292015. augusztus 12., 13:29
Reményteli kezdeményezésnek tartja a Romániai Vállalkozásokért Egyesület (ROVE) szociális projektjét Etéd község polgármestere, Szőcs László. A Humánerőforrás-fejlesztési Szektoriális Operatív Program (POSDRU) 2007–2013-as kiadása révén az Európai Szociális Alap közel 3,7 millió lejes támogatásával megvalósuló, Bachtalo (roma nyelven Jó szerencsét) elnevezésű kezdeményezés a vidéki roma közösségek társadalmi és munkaerő-piaci befogadását hivatott elősegíteni. Ennek érdekében több erdélyi megye (Bihar, Hargita, Kovászna, Szilágy) hat vidéki településén év elején egy-egy szociális vállalkozást létesítettek, melyekhez első körben négy-négy romát alkalmaztak. A projekt révén huszonnégy vállalkozó szellemű részvevő immár kilencedik hónapja stabil, munkakönyves állással rendelkezik, ennyi idő alatt a gyakorlatban is megmutatkozott, milyen lehetőségek rejlenek a programban.
A kezdeményezéshez azok a vidéki települések csatlakoztak, amelyek lakosságát az átlagosnál nagyobb százalékban a roma közösség alkotja, és közülük kevesen rendelkeznek stabil munkahellyel – ismertette Szőcs László etédi polgármester. Hozzátette, a helyi tanács lát fantáziát, hosszú távú lehetőséget a programban, annak ellenére, hogy az etédi roma közösség először gyanakodva fogadta azt. Mint kiderült, nem volt könnyű összegyűjteni azt a harminc embert (tizenöt férfit és tizenöt nőt), akik közül a szakmai tanácsadást és felmérést, képzést követően kiválasztották a januárban létesült szociális vállalkozás négy alkalmazottját. Azóta már alkalmazottcsere is történt, hiszen – mint a polgármester fogalmazott – volt, aki nem szokott hozzá, hogy egy állandó munkahellyel ennyire lekösse magát. A roma közösség bizonyos százaléka ugyanis főként idénymunkákat vállalt azelőtt.
Mostanra azonban egyre nő az érdeklődés a program iránt: a szociális vállalkozás, amely elsősorban építkezési munkákkal foglalkozik, jórészt a helyi önkormányzattól kap megbízásokat, a mezőgazdasági tevékenységektől a különféle karbantartási, építkezési munkákig. A napokban az iskola meszelését kezdik meg a részvevők, akiknek egy évig a Bachtalo program biztosít fix fizetést. Az alkalmazottak a napi munka mellett képzéseken is részt vesznek – derült ki. Szőcs László szerint a projekt legnagyobb érdeme az, hogy alternatívát, pozitív példát mutat a közösségnek, főként a fiatalságnak, így a szociális vállalkozás hosszú távon is működőképesnek, sőt bővíthetőnek tűnik. A cél az lenne, hogy a cég önfenntartóvá váljon addigra, mire a projekt által garantált bérek elfogynak, ennek érdekében pedig néhány szakembert is be lehetne vonni, akik a munkát irányítják – vélte a polgármester. Hozzátette, jelenleg adminisztrátort keresnek a csoport mellé.
A teljes írás az Udvarhelyi Híradó augusztus 12-én, szerdán megjelent lapszámában olvasható.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
szóljon hozzá!