
Fotó: Csató Andrea
Számos problémát rejthet a föld alatt húzódó csőrendszer Székelyudvarhelyen – az egykori hanyagság miatt pedig most rendre jönnek elő a gondok. Arról érdeklődtünk, mit tud ezekkel kezdeni az új városvezetés?
2025. március 27., 10:052025. március 27., 10:05
A székelyudvarhelyi Bethlen negyedi csorgónál rendszeresen felgyűlt víz kellemetlenségeket okozott a lakóknak hosszú évek óta, ezért nekiláttak a régi, elhasználódott vezetékek cseréjének – jelezte nemrég Dávid Endre alpolgármester. A munkálatok során
hogy a víz akadálytalanul eljuthasson a fővezetékbe, ugyanis azt gyanították, hogy a régi cső túl szűk, az okozza a problémát.
A munkálat megkezdésekor azonban váratlan felfedezésre jutottak:
Ez ráadásul nem egyedi eset Székelyudvarhelyen, hiszen 2021-ben számoltunk be róla, hogy évek óta keresték a székelyudvarhelyi Árpád-patak szennyezésének forrását, amelyre végül meglehetősen hosszas terepmunkát követően a helyi rendőrség környezetvédelmi részlege, a városháza és a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató munkatársainak sikerült rájönniük.

Hosszas terepmunka után egy szakemberekből álló csapat kiderítette, mi okozza a székelyudvarhelyi Árpád-patak szennyezését, így nemsokára kezdetét veszi a probléma helyreállítása – adja hírül Facebook-bejegyzésében a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség.
Mint kiderült, a szennyezés oka egészen a tömbházak évtizedekkel azelőtti építésétől volt eredeztethető, ugyanis akkor a Szabók utca 7., 9. és 11. számú tömbházainak szennyvizét az esővíz-elvezető rendszerre csatlakoztatták, amely
A probléma feltárása után az illetékesek megkezdték a helyzet orvoslását, azonban most, a csorgónál tapasztalt jelenség rávilágít arra, hogy a város csatornarendszerében több rejtett probléma is lehet.
Az esettel kapcsolatban megkerestük Dávid Endre alpolgármestert, akitől arról érdeklődtünk, hogy egyedi esetként kezelik-e a csorgónál történteket.
Fotó: Csató Andrea
Mint az elöljáró beszámolt, a probléma feltárásáról és rendezéséről szóló videóját követően rengeteg megkeresést kapott hasonló esetekkel kapcsolatban, így biztosított róla, hogy
Elmondása szerint céljuk, hogy minél több ilyen problémás helyszínt azonosítsanak, majd egy prioritási lista alapján ütemezzék a szükséges javításokat. Rámutatott, a költségvetési viták során már most kiemelt figyelmet kapott ez a probléma, és úgy döntöttek, idén hangsúlyt fektetnek a csőrendszer átfogó feltérképezésére és a legsürgetőbb problémák orvoslására. „A költségvetésben mindenképp kiemelt helyet kap ez” – jelezte a Székelyhonnak az alpolgármester.
Több mint 8 millió lejes román kormánytámogatásból újították fel a székelykeresztúri Gyárfás-kúriát. A vasárnap délutáni avatóünnepségen arról beszéltek, hogy a magyar szellemi örökség egy darabját sikerült megmenteni.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Útnak indult a közel hétszáz zarándok Székelyudvarhelyről péntek reggel, akik a következő napokban gyalogosan mennek Csíksomlyóig, hogy együtt vegyenek részt a pünkösdszombati búcsús szentmisén.
A székelyudvarhelyi Mihály Alpár és útitársa, a szatmárnémeti Bertici Attila ezúttal Mongóliáig terveznek eljutni, mintegy 25 ezer kilométert megtéve 60 nap alatt.
Közös rendőrségi és csendőrségi akció zajlott szerdán több Hargita megyei településen az iskolai biztonság erősítése érdekében: a tanintézményekben és azok környékén is zajlottak ellenőrzések.
Idén is megszervezik a székely himnusz napját Székelyudvarhelyen, ahol közösen idézik fel himnuszunk történetét, kulturális örökségét és azokat az alkotókat, akiknek munkája ma is része közösségi emlékezetnek.
Szolgálati járművek, rendvédelmi bemutatók és látványos kutyás program várja az érdeklődőket május 21-én a Márton Áron téren, a helyi rendőrség napja alkalmából.
Május 19-én, a ma is élő Székelyudvarhelyről származó holokauszttúlélő, Gold Renée 96. születésnapján avatták fel Székelyudvarhely első állandó holokauszt-emlékművét a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium udvarán.
Újraaszfaltozzák a székelyudvarhelyi Kossuth Lajos utca járdáit, amelyeket a gázvezetékek cseréje miatt bontottak fel. A helyreállítás a tervek szerint napokon belül elkezdődhet, és nem kerül pénzébe a városnak,
Elkezdődött az ivóvízhálózat kiépítése Székelydályában, Égében, Abránfalván és Székelypeteken – ezzel a beruházással szeretnék megszüntetni az évek óta tartó ivóvízhiányt. Kétszáz méter mélyről fogják szivattyúzni a talajvizet.
szóljon hozzá!