Rajzokon dokumentált szülőföld

•  Fotó: Barcsa István

Fotó: Barcsa István

Kusztos Endre szénrajzaiból nyílt kiállítás vasárnap délután a székelyudvarhelyi Művelődési Házban. A családias hangulatban zajlott tárlatmegnyitón jelen volt a grafikusművész is, akinek munkásságáról és jelenlegi alkotásairól Kovács Árpád művészettörténész beszélt. A tárlatot szeptember 12-éig lehet megtekinteni.

Fülöp-Székely Botond

2014. augusztus 18., 14:502014. augusztus 18., 14:50

„Kusztos Endre Makfalván született 1925-ben. Édesapját korán elvesztette, az árvaság pedig felelősségteljessé, öntudatossá tette. Édesanyjával mindig szoros kapcsolatot ápolt. Középiskolai tanulmányait a marosvásárhelyi református kollégiumban és a kereskedelmi szakközépiskolában végezte. Ezután szülői kérésre a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem közgazdasági szakára iratkozott be, ám ez nem bizonyult megfelelőnek számára, ezért két év múlva abbahagyta, és jelentkezett a Kolozsváron újraszervezett képzőművészeti főiskolára. 1955-be Miklósi Gábor tanítványaként szerzett diplomát festészetből, majd nemsokára a Romániai Képzőművészek Országos Szövetségének tagjává választották. Élete során, sok esetben magánúton, világszerte gazdagította ismereteit. 1995-ben Szováta díszpolgárává avatták, ugyanazon évben a Maros menti ÁFÉSZ-díjat is megkapta. Magáénak tudhatja még Csongrád megye művészeti díját (1997) és a Pro Cultura Hungarica-díjat, amelyet 2005-ben adtak át az alkotónak. Azóta a Magyar Művészeti Akadémia tagja” – tudatta a megnyitón Kovács Árpád művészettörténész.


A szülőföld, a kisebbség jelképei

A kiállítás megnyitóján Elekes Gyula, a Művelődési Ház igazgatója elmondta, a jelenlegi tárlat első bemutatója Sepsiszentgyörgyön volt, ezelőtt utoljára 2008-ban tárta a közönség elé alkotásait a 89 éves művész. „Kusztos Endre nagyméretű tónusos szénrajzai legtöbbször a székely szülőföld, a Sóvidék, a Kis-Küküllő tájait örökítik meg. Sziklába kapaszkodó, csonka fáival a kisebbség jelképeit teremti meg” – idézte Murádin Jenő művészettörténész leírását Kovács Árpád.

„A képzőművészeknek és az íróknak össze kell fogniuk, hogy a huszadik században minket ért gyalázatot lemoshassuk magunkról, megmutathassuk, hogy a népek között nem a mienk az utolsó” – jelentette ki Kusztos Endre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei