Hasznosan töltötték idén a kötelező háromhetes gyakorlati időszakukat a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskolába járó tanulók, hiszen praktikájuk alatt a tanintézmény bővítésében segédkeztek. Elengedhetetlenné vált ugyanis egy új öltöző felépítése, ám a teljes projekt megvalósítására nincs elég pénz – ezért is döntött úgy az iskola vezetősége, hogy bevonja a diákokat a kivitelezésbe.
2015. július 29., 14:232015. július 29., 14:23
2015. július 29., 14:252015. július 29., 14:25
A jelenlegi öltöző nem felelt meg az egészségügyi követelményeknek, ezért is vált szükségessé egy modernebb megépítése, melynek munkálatai nemrég kezdődtek el – tudtuk meg Máthé Istvántól, a tanintézmény igazgatójától, aki hozzátette, elkészülte után az új létesítmény nemcsak a teremben tornázó diákokat fogja kiszolgálni, hanem a tavaly kialakított gyeppályán sportolókat is. Tervek szerint az új épület alapterülete száz négyzetméter lesz, eddig az alapozás történt meg, jelenleg pedig a folytatáshoz szükséges engedélyekre várnak, amelyek ha idejében megérkeznek, akkor már télig befejeződhetnek a munkálatok. A tervezésnél egyébként szempont volt, hogy az új öltözőkbe közvetlenül az iskolából lehessen majd átjárni.
Máthé István kifejtette, az önkormányzat 130 ezer lejt különített el a projektre, ez az összeg viszont csak az alapanyagok árát fedezi, ezért úgy döntöttek, hogy az iskola tanárait és a szakoktatásban részesülő diákokat is bevonják a munkálatokba. Ennek nyomán, a kötelező háromhetes gyakorlati időszak alatt a tanulók elkészítették az öltözőkben nélkülözhetetlen padok lábait, de az épület alapjának kialakításában is segédkeztek. „Természetesen szaktanári felügyelet mellett dolgoztak a gyerekek, ez pedig a későbbiekben is így fog történni. A komolyabb munkákban csak segédkezni engedjük őket, ezeket önkéntes oktatók, illetve az iskola alkalmazásában lévő szakemberek végzik. Szerencsére munkatársaink között van olyan, aki ért az ácsmunkához, illetve olyan is, aki a kőművesszakmához, ráadásul vízszerelőt sem kell külön hívnunk. A felsoroltaknak köszönhetően külsős cég bevonása nélkül tudunk dolgozni” – magyarázta az igazgató, aki szerint azért is jó a gyerekek bevonása az építkezésbe, mert ezáltal élesben is kipróbálhatják az iskolában elsajátítottakat, ráadásul – remélhetőleg – jobban is fognak vigyázni az öltözőre.
Az igazgató szerkesztőségünknek elmondta, mintegy háromszáz diák tanul az iskolában, ahol egyebek mellett természettudományok, turisztika, faipar, mechanika és vendéglátás terén folyik az oktatás. Ezenkívül intézményükhöz tartozik a velük egy udvaron lévő Tamási Áron Általános Iskola, további háromszáz tanulóval. A tanintézet vezetője szerint ez a magas létszám is indokolttá teszi az öltöző megépítését. Mint megtudtuk, a szakközépiskolában csökkentett látogatású tagozat is van, ahova azok iratkoznak be, akik munka mellett szeretnének érettségi diplomát szerezni. Ők havonta egy héten át, délutánonként sajátíthatják el a tananyagot. Máthé kiemelte, olyannyira népszerű a képzés, hogy a székelyföldi diákok mellett Magyarországról is érkeznek tanulók.
Bontani kellett
Új illemhelyiséget fognak kialakítani az iskola lány diákjainak, ugyanis az építkezés miatt le kellett bontani a régit, mivel csak azon keresztül tudták megoldani, hogy az épületből át lehessen majd járni az új öltözőbe – mondta el Máthé István. Mindemellett a tanintézmény udvarán is dolgoznak, egy részét térkövezik, hogy az elkövetkezőkben legyen egy olyan hely, ahol megtarthatják a végzősök kicsengetését.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!