Fotó: Kristó Róbert
Az egészségügyi minisztérium novembertől szervezi át a megyei népegészségügyi igazgatóságokat, azok tevékenységének csak egy része marad a szaktárca hatáskörében. Hargita megyében még csak találgatni tudnak a várható változásokkal kapcsolatban.
2013. szeptember 09., 16:122013. szeptember 09., 16:12
2013. szeptember 09., 20:522013. szeptember 09., 20:52
Az egészségügyi minisztérium november elsejétől szervezi át a megyei népegészségügyi igazgatóságok tevékenységét, jelentette be Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter, arról is szólva, hogy az igazgatóságok új szervezeti felépítésének tervét a héten teszik közzé. Az elképzelés szerint az igazgatóságok tevékenységének csak egy része maradna a szaktárca irányítása alatt, másik részük átkerülne a megyei önkormányzatok hatáskörébe. A szaktárcánál időközben elő kell készíteni a vonatkozó törvény módosításának tervezetét, ugyanis az átszervezés kivitelezéséhez nem elegendő egy sürgősségi rendelet. Az egészségügyi miniszter szerint a valós decentralizáció miatt van szükség az átszervezésre, ugyanis az igazgatóságok bizonyos tevékenységeit könnyebb és hatékonyabb a megyeközpontokból irányítani.
A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóságon egyelőre csak találgatni tudnak az átszervezés részleteivel kapcsolatban, várják, hogy megjelenjen az erről szóló minisztériumi tervezet – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, az igazgatóság vezetőjétől. Ő úgy értesült, hogy inkább csak az egészségnevelés, egészséggondozás jellegű tevékenységek kerülnének az önkormányzatok hatáskörébe, de az igazgatóságok hatósági feladatkörei továbbra is a szaktárca irányítása alatt maradnának. Azt viszont még nem tudni, hogy az elképzelés szerint a minisztériumi hatáskörből kikerülő tevékenységeket ki fogja finanszírozni – mondta az igazgató, hozzáfűzve, hogy költségmegszorító intézkedésről lévén szó, vélhetően személyzetcsökkentés is lesz az átszervezés során, ami a munka hatékonyságának csökkenését eredményezheti.
A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóságnak valamikor 240 alkalmazottja volt, a költségcsökkentő intézkedések és az alkalmazási tiltások következtében azonban számuk 70-re csökkent, emiatt az alkalmazottak egy része több munkakörben kénytelen dolgozni – fejtette ki a jelenlegi helyzettel kapcsolatban Tar Gyöngyi. Szerinte ha a szaktárca szabad kezet adna az igazgatóságok vezetőinek, ők biztosan tudnának úgy költséget csökkenteni, hogy a szakmai munka hatékonysága a legkevésbé csökkenjen.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!