Fotó: Bodnár Arthur
Jóval több pedagógus kérte nyugdíjazását idén Hargita megyében, mint az elmúlt esztendőben, a fizetetlen szabadságot kérőké viszont megsokszorozódott. Utóbbiaknak csak harmada hagyta ott továbbképzés miatt a pályát. Legnagyobb részük személyes okokra hivatkozva távozott, de többen nem is titkolják, hogy külföldön vállalnak munkát, mert nem tudnak megélni a tanügyi fizetésből. Az utánpótlás egyre nehézkesebb.
2010. október 27., 17:112010. október 27., 17:11
2010. október 27., 17:222010. október 27., 17:22
Fotó: Bodnár Arthur
Tavaly heten mentek nyugdíjba magyarból vagy matematikából, idén viszont tizenheten – érzékelteti az arányokat Ferencz S. Alpár, Hargita megyei főtanfelügyelő. Elmondta, valószínűleg a kormány megszorító intézkedései, illetve a 25 százalékos fizetéscsökkentés miatt is nőtt a pedagógusi pályát elhagyók száma, de továbbra is van, aki képzés miatt kér fizetetlen szabadságot. A szakképzett pedagógusok utánpótlása már most nehézkes, de a közeljövőben még nagyobb gondokat okozhat, főként a magyar, matematika, fizika és kémia szakos tanárok pótlása. „Én a közeljövőre nézve tartom ezt gondnak. Ha nem kezdünk valamit az átképzéssel vagy a tanügyi rendszer fellendítésével, akkor reális gondjaink lesznek ezeken a területeken” – mondja az utánpótlás nehézségeivel kapcsolatban Ferencz S. Alpár.
Fotó: Bodnár Arthur
A megyei tanfelügyelőség adatai szerint a múlt évhez viszonyítva idén 50 százalékkal több pedagógus kérte nyugdíjazását (összesen 143-an). Ugyanakkor 12-en felmondtak, lemondva címzetes tanári állásukról. Az egyéves fizetetlen szabadságot kérők száma viszont megsokszorozódott, míg tavaly mindössze hat ilyen eset volt, idén már 47, többségük az őszi tanévkezdés óta történt. A pályát egy évre otthagyó pedagógusok közül 15 tanulmányai folytatásával indokolta kérését, a fennmaradó 32 viszont személyes okokra hivatkozott. „Ők általában mind külföldre mennek. Volt több olyan is, aki elmondta, azért megy ki, mert nem tud megélni ebből a fizetésből” – mondja Waczel Ferenc, a megyei tanfelügyelőség humánerőforrásokért felelős tanfelügyelője, hozzáfűzve, hogy leginkább fiatal pedagógusokról van szó, hiszen őket érinti legérzékenyebben a bércsökkentés.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.