Fotó: Barabás Ákos
A „jó lelkű emberek” segítségének köszönheti egyéves működését a Jó Arcok együttes. A zenekar két tagja állami gondozásban nevelkedett, jelenleg a székelyudvarhelyi Wolter-házban laknak.
2015. november 03., 12:192015. november 03., 12:19
„Amikor rossz kedvem van, elkezdek gyakorolni, és máris megnyugszom” – fogalmazta meg Sándor Antal (fotón balról), miért fontos számára, hogy a Jó Arcok énekese lehet. Mint mondta, ő és társa, Restás Gábor – aki furulyán játszik –, a kevés zenei tudásukat még árvaházi éveik alatt sajátították el, jelenleg azon dolgoznak, hogy minél több hangszert megszólaltathassanak. Általában keresztény- és népdalokat játszanak, de napjaink ismert zenéi, illetve saját dalaik is a repertoár részét képezik.
Sándor Antal szerint a zenélés legszebb része az, amikor a nehéz sorsúaknak otthont adó Wolter-ház béli lakótársaik megkérik őket, hogy játszanak el bizonyos dalokat. „Nem vagyunk profik, de szeretjük, amit csinálunk. A közös éneklésnek egyfajta összetartó ereje is van, ez érezhető, amikor lakótársaink felkérnek, hogy együtt daloljunk” – magyarázta. Restás Gábor elmondta, az együttesnek már több nyilvános fellépése is volt, főleg az árvaházak, illetve gyermekvédelmi szervezetek rendezvényein, ám azt szeretnék, ha másoknak is megmutathatnák tehetségüket. „A koncertekkel nem az a célunk, hogy pénzt keressünk, hanem hogy embereket ismerhessünk meg, új barátokat szerezhessünk. Ami még ennél is fontosabb: minél több biztatást szeretnénk kapni a közönségtől” – jelentette ki határozottan Sándor Antal.
Sokszor furcsán néznek rájuk az emberek roma származásuk miatt – mesélte az énekes –, ami az önbizalom szempontjából is hatalmas hátrányt jelent az együttes tagjainak. Ezért azt szeretnék, ha nem a bőrszínük alapján ítélnék meg őket, hanem a fáradságos munkájuk eredményét vennék számba, amelyet a színpadon bemutatnak. Természetesen a zenélés nem jelent megélhetést számukra, napközben mindketten vállalatoknál dolgoznak, csupán délutánonként van idejük gyakorolni, azaz „kikapcsolódni” – tette hozzá Restás.
Nem kis segítőcsapata van a Jó Arcok együttesnek, amelynek tagjai ezúton sem győznek hálálkodni a támogatásért. Sándor Antaltól megtudtuk, hogy például videóikat szerkesztőségünk csíkszeredai munkatársa készíti, fényképeiket egy helyi fotós, saját dalszövegeiket pedig szintén udvarhelyiek javítják. Zenei tudásuk bővítését ingyen vállalta a Palló Imre Művészeti Szakközépiskola egyik tanára, és ezenkívül ruha-, valamint pénzadományokat is kapnak – legutóbb egy gitárt vásárolhattak támogatóiknak köszönhetően. Ennek ellenére a fiatalok úgy érzik, a segítségből sosem elég, ezért arra kérik az embereket, hogy aki teheti, lehetősége szerint járuljon hozzá álmaik megvalósításához.
szóljon hozzá!