Noha egyre több szülő vállal külföldi nyári munkát a jobb megélhetés reményében, a jelenség súlyát gyermekvédelmi szempontból felmérni sem tudják az érintett intézmények. Hargita megyében a csecsemőelhagyások jelentik a legnagyobb problémát.
2013. június 26., 17:522013. június 26., 17:52
2013. június 26., 18:092013. június 26., 18:09
Nem lehet felmérni az „eperszedés”, azaz a külföldi szezonális munkavállalások jelentette gyermekvédelmi problémák jelentőségét, ugyanis a jelenségre alig van rálátása az érintett intézményeknek. Noha az elmúlt években egyre keresettebbekké váltak a külföldi nyári munkák, jobb megélhetést, vagy a pénzügyi problémák megoldását remélve gyakran családfenntartók, szülők is több hónapos nyári munkát vállalnak külföldön, az itthon hagyott gyerekekről és azok megfelelő felügyeletéről azonban nem sok információja van a gyermekvédelmi intézményeknek.
A Hargita megyei gyermekvédelmi igazgatóság adatai szerint a külföldi munkavállalások nem okoznak gyermekvédelmi problémákat a megyében – tájékoztatott Elekes Zoltán, az intézmény vezetője. Hozzáfűzte viszont, hogy éppen a közelmúltban kellett kiemeljenek a családjából egy gyereket, mert anyja – külföldre utazva – magára hagyta. Elképzelhetőnek tartja azonban, hogy másképp fest a helyzet a valóságban, mint amit a hivatalos adatok tükröznek, ugyanis tapasztalataik szerint a külföldön munkát vállaló szülők a tágabb értelemben vett családon belül, rendszerint az érintett hivatalok értesítése nélkül próbálják megoldani a gyermekelhelyezés kérdését. A vonatkozó törvényt múlt évben szigorították, a jogszabály értelmében a szülők kötelesek értesíteni a település önkormányzatának szociális osztályát arról, hogy távollétük idejére kinek a felügyeletére bízzák itthon hagyott gyereküket. Azonban a törvény semmilyen büntetést nem ír elő arra az esetre, ha a szülők nem tesznek eleget a kötelezettségnek, így nem meglepő, ha a külföldön munkát vállalók gyermekei hivatalosan gyám nélkül maradnak szüleik távollétében. Erről azonban tudomást sem szereznek a gyermekvédelemben érintett intézmények, amelyeknek – rendszerint a túlterheltség miatt – ellenőrzésekre sincs lehetősége.
Hargita megyében hivatalosan a csecsemőelhagyások jelentik a legjelentősebb gyermekvédelmi problémát, továbbra is sok kisgyereket „felejtenek” az újszülöttosztályokon szüleik – tudtuk meg Elekes Zoltántól. Az intézmény igazgatója elmondta, ezen a csatornán kerül be a legtöbb gyerek a megyei gyermekvédelmi rendszerbe, igaz, az esetek száma nagyjából állandó, évek óta nem nő, de nem is csökken. Idén az első félévben 18 csecsemő hagytak a kórházakban szüleik, legtöbbet, összesen tízet a székelyudvarhelyi kórházban, hetet a csíkszeredaiban, egyet pedig a maroshévíziben. Hasonló okok miatt tavaly 39 kisbaba került nevelőszülőkhöz, 2011-ben pedig 35.
„Gyermekvédelmi szempontból számos más, állandó probléma van még a megyében, sok gyerek él nagyon rossz körülmények között, mélyszegénység, gyakori családi konfliktusok, vagy a szülők alkoholizmusa miatt, de az igazgatóság nem emelhet ki minden gyereket a családjából” – mondta az igazgató, hozzáfűzve, ezeket a problémákat leghatékonyabban a helyi szintű gyermekvédelmi szolgáltatások fejlesztésével lehetne megoldani.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!