Fotó: Mihály Csaba
Öt díjazottja volt idén az Udvarhelyszék Kultúrájáért gálaestnek. A magyar kultúra napja rendezvénysorozatot megkoronázó díjátadón kulturális egyesületet, színjátszó csoportot, művelődésszervezőt, polgármestert és grafikust tüntettek ki.
2016. január 24., 17:462016. január 24., 17:46
2016. január 24., 19:452016. január 24., 19:45
Szellős volt idén a nézőközönség az Udvarhelyszék Kultúrájáért-díjak átadásán péntek este a Művelődési Házban. Az elismerést – immár 2004 óta – évente olyan személyeknek és szervezeteknek ítélik oda, akik és amelyek a közművelődés, a kultúra terén tevékenykednek.
A Közösségért díjat a székelyudvarhelyi G. Egyesület kapta, a díjat Asztalos Barna és Bihari Lóránt, a kulturális egyesület alapítói vették át. A 2002-ben alakult G. Egyesület számos koncertet, irodalmi estet, kocsmaszínházi előadást, képzőművészeti kiállítást, fesztivált és vetítést szervezett a városban, amelyeknek főként a G. Café kávézó adott otthont.
A székelyudvarhelyi Vitéz Lelkek diákszínjátszó csoportnak ítélték oda idén az Udvarhelyszék Kultúrájáért Egyesület Értékközvetítő díját. Az elismerést a korábbi Udvarhelyszék Kultúrájáért-díjas Szász-Mihálykó Mária, a csoport vezetője vette át. A negyedévszázados Vitéz Lelkek több mint amatőr színjátszó csoport és több mint iskolások szabadidős tevékenysége, hiszen meghatározza a Tamási Áron Gimnázium diákjainak életét, teret adva szabadságuknak, személyiségük kibontakozásának – mondta Szász-Mihálykó Mária.
Az Értékteremtő díjat idén Rezi Erika Gabriella alsóboldogfalvi művelődésszervező vette át az utóbbi évtizedek kultúranépszerűsítő tevékenységeinek elismeréseként. A vidéki kulturális életet formáló Rezi Erika Gabriella nemcsak iskolásoknak, hanem felnőtteknek is szervez rendezvényeket, a Székelyföld Kapuja Egyesület megalapításával pedig hátteret biztosít fesztiváloknak, kézműves tevékenységeknek és különböző tematikus rendezvényeknek, amelyekkel mozgalmasabbá teszi a vidék mindennapjait.
Az Értékmentő díjat Tamás Ernőnek, Székelyvarság polgármesterének ítélték oda. Mint elhangzott, a több mint tizenöt éves munkássága alatt felismerte, az értékek megőrzése és közkinccsé tétele nemcsak egyéni felelősség, hanem közösségi érdek.
Életmű díjjal tüntették ki Gyöngyössy János Homoródkeményfalván élő történelmi grafikust. A vegyész-történész sajátos grafikáit felismerhetik A székelység története című tankönyvben vagy a székely kártyákon, de számos egyéni kiállításán is megtekinthették az erődtemplomokról és várakról készült ábrázolásait, egyedi humorát pedig a Vasparipával a Székelyföldi Legendáriumon című dokumentumfilmben ismerheti meg a közönség.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!