Fotó: Dávid Anna Júlia
Feltörtek az emlékek a székelyudvarhelyi Eszterlánc Napközi Otthon korábbi alkalmazottaiból azon a csütörtöki kötetlen beszélgetésen, amelyet a napközi megalakulásának negyvenedik évfordulója alkalmából rendeztek meg. Az intézmény vezetősége harminc korábbi alkalmazottat hívott meg az ünnepségre, köztük olyanokat is, akik több évtizedes munka után onnan mentek nyugdíjba.
2016. június 23., 16:112016. június 23., 16:11
„Nem egy kinevezést kaptam, hanem egy stafétát vettem át” – fogalmazott Koncz Melinda, a napközi igazgatónője, hiszen ő elődei munkáját folytatta, ezért tartotta fontosnak visszahívni a régi munkaközösséget. A nagycsoportosok rövid köszöntő műsorral készültek az ünnepségre, majd a régi és új alkalmazottak közösen megtekintették az évek során átalakult épületet, bejárták a tanintézet termeit és megnézték a csoportokat. Ezt fényképnézegetéssel egybekötött beszélgetés követte. Az ünneplés egyébként folytatódik, péntekre családi napot terveztek.
Ivácsony Zsuzsa korábbi igazgatónő harmincnégy évig dolgozott a napköziben, elmondása szerint amint belépett az udvarra, úgy érezte, mintha nem is hagyta volna abba a munkát. „Jó érzés azt látni, hogy jó kezekben van a napközi” – mondta el lapunknak. Látja a gyermekeken is, hogy örömmel vesznek részt a műsorban, az előadáson azt érezte, ő maga is szívesen ismét közéjük állna.
A napközi indulásáról beszélgettünk Bíró Edittel, aki a kezdetektől harminc évig volt könyvelője a tanintézetnek, valamint Gáspár Vilma raktárossal és Sebesi József adminisztrátorral, akik több mint huszonöt évig dolgoztak ott. Mindhárman örömmel fogadták el a meghívást, hiszen a hosszú évek alatt nagyon jó munkaközösség alakult ki, tisztelték egymást, és a rendszerváltás előtti nehéz időkben is jól együtt tudtak dolgozni. „Vegyes érzések vannak bennem. Egyik az öröm, hogy milyen szépen fejlődött a napközi, és van egy kesernyés nosztalgia is, hogy mennyire eltelt az idő” – fogalmazta meg Bíró Edit. Örülnek, hogy ilyen jól felszerelt most a napközi, hiszen a kezdetekben még a környező gyáraktól kértek mindenféle játékra alkalmas eszközt, például a cérnagyárból kaptak orsót.
„Ideadtak vagy három kiló alumíniumkulcsot, egy koszos épületet tele malterrel, s két hetet kaptunk, hogy rendbehozzuk a nyitásig” – emlékezett vissza a kezdetekre Sebesi. „Mindennap kijártunk a szekérrel sorba állni a gyermekeknek ennivalóért” – fűzte hozzá Gáspár Vilma. Az udvar fáit is ők ültették, amelyek azóta hatalmasra nőttek.
A napközi történetéről
A székelyudvarhelyi 15-ös számú napközi otthont 1975-ben nyitották meg. A 240 férőhelyes napközi és a 100 férőhelyes bölcsődei épület a város ipari zónájában található. Kezdetben a mellette lévő Cérnagyár tulajdona volt, később a város tulajdonába került. 2000-ben vette fel az Eszterlánc nevet, és akkor jegyezték be az Eszterlánc Alapítványt is.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!