Fotó: Veres Nándor
Bár idén is jó évet zárt a Hargita Megyei Mentőszolgálat, fontosabb változások – főképp felszereltség terén – csak jövőtől várhatók.
2015. december 21., 10:372015. december 21., 10:37
„Azt mondhatom, hogy idén a terveink megvalósúltak” – fogalmazott Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója. Kihangsúlyozta: folyamatban van egy licit, amely révén új, korszerűbb mentőautókat kaphatnak, továbbá jelenleg az autókba érintőképernyős táblagépek felszerelése és beüzemeltetése zajlik, így jövő évtől új – remélhetőleg átláthatóbb – rendszerben lesznek nyilvántartva a szolgálat ellátott betegei, és a mentőautókban a pácienseken elvégzett beavatkozások rögtön továbbítódnak majd a kórházak sürgősségi osztályaira.
A mentőszolgálat vezetője kiemelte, az utóbbi években a szolgálat folyamatosan fejlődött. „Az autóparkunk fiatalodott, javult a járműveink felszereltsége, ugyanakkor nőtt a kiváló szaktudással rendelkező fiataljaink száma is” – részletezte Péter. Hozzátette, amióta 2013-ban a mentőszolgálat az egészségügyi minisztérium hatáskörébe került, és nem a megyei biztosítópénztártól kapja a pénzt, nincs gond a fizetésekkel sem, és a betegek ellátásához szükséges fogyóanyagra is zökkenőmentesen kapják a pénzt.
„Az országos átlaghoz képes, biztonságosabb megyében élünk” – mondta. „Hargita megyében más megyékhez képest több mentőpont van, szám szerint tizenhat, amellyel hamarabb el tudjuk látni a sürgősségi eseteket, mint más, esetenként jóval kisebb létszámú megyékben.”
„Jövőtől is arra törekszünk, hogy amit elvárnak tőlünk, azt teljesíteni tudjuk. Időben helyszínre érkezhessünk, és jó szakmai hozzáállással azt tegyük, amire felesküdtünk” – vetítette előre a jövővel kapcsolatban a mentőszolgálat igazgatója.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!