Fotó: Lukácsi Lehel
Több mint kétszáz éves székely kaput újítottak fel Oklándon, az unitárius parókia bejáratánál. A térrendezéssel egybekötött munkálatokat múlt héten fejezték be: hasított kőből készült a járda, illetve a templom udvarának kerítése is megújult.
2014. október 23., 12:502014. október 23., 12:50
2014. október 23., 12:512014. október 23., 12:51
Az oklándi unitárius lelkész, Kelemen Levente (képünkön) hozzáállásának, illetve a falu összefogásának is köszönhető, hogy már idén befejezték a parókia bejáratánál álló, kétszáz éves székely kapu restaurálását. Mint a lelkész portálunknak elmondta, a szükséges papírokat idejében benyújtották a Hargita Megye Tanácsa, a Bethlen Gábor Alap és a máréfalvi Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület által meghirdetett pályázatra, de így is akadtak komplikációk az egyeztetések során, ezért a tervezettnél két héttel később kezdődhettek el a munkálatok. A restaurálás nagyjából tíz napot vett igénybe: a munkát a Mihály Ferenc szovátai farestaurátor által felhatalmazott Lurcza Csaba helyi mester végezte el.
Hajdani fényében a kapumatuzsálem
„Első ilyen jellegű munkám volt az oklándi székely kapu, ezért kissé féltem nekifogni, viszont minden nagyon jól sikerült. A munka átvételekor a dicséretek mellett több hasonló felújításra való felkérést is kaptam az illetékesektől” – mesélte Lurcza Csaba. Az eredeti tervek szerint elemeire szedték volna a kaput, ám Lukács Sándor tapasztalt székelykapu-faragó művész ötletének köszönhetően erre végül nem volt szükség. Megemelték viszont az építményt, így két nap alatt sikerült kicserélniük a földben lévő tartóoszlopokat. Továbbá pótolták a hiányzó cserepeket, kicserélték a hibás vaselemeket és az elkorhadt farészeket, illetve faápolóval kezelték le a kaput.
„Nehézséget okozott a helyreállításban, hogy a kapun korábban többször is végeztek hasonló munkálatokat, ám ekkor nem mindig jártak el szakszerűen” – fejtette ki Kelemen Levente, hozzátéve, hogy hasított köveket is vásároltak, amelyeket a bejárat előtt helyeztek el. A múlt szombati Tiszteletbeli Székely-avatásra való tekintettel előző nap a templomudvar kerítését is újradeszkázták az oklándi unitárius gyülekezet és az ünnepség részvevőinek segítségével.
Régészeti leletek
Sófalvi András, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum régésze elmondta, az elmúlt egy évben falkutatást és falképkutatást is végeztek az oklándi unitárius templomban. Ennek eredményeként a Szent László-legendát ábrázoló freskó kis részletére bukkantak, melynek teljes feltárása érdekében további régészeti munkálatokat terveznek. Sejtéseik szerint még egy, az utolsó ítéletet illusztráló festmény is feltárásra vár. A temetőkertben végzett további ásatások során egy még feltáratlan részen sírhelyre is bukkantak, az ott talált csontokat pedig radiokarbonos vizsgálatnak vetették alá, ami megerősítette: a templom a 13. században, a tatárjárás idején épülhetett.
Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.
1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.
Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).
Kisebb-nagyobb módosításokkal elfogadta a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtökön a város 220 millió lejes költségvetését, cserébe viszont a betervezett beruházások megvalósítását várja el.
Javítási munkálatok miatt szünetel az áramszolgálatatás több székelyudvarhelyi utcában csütörtökön, napközben.
Le kell győzni a kishitűséget, nem szabad engedni a nyugat csábításának, élettel kell megtölteni a felújított és felépített tanintézeteket – mondta el Soltész Miklós államtitkár pénteken Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron Gimnázium épületének átadásán.
Egy fiatalokból álló társaság két tagja rongálta meg szilveszter éjjelén a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont (HMHF) által kiállított fényképeket a székelyudvarhelyi Sétatéren – kedden sikerült beazonosítani az elkövetőket.
Csökkentek a fűtésre szánt önkormányzati kiadások Farkaslakán és Székelyvarságon, miután tavaly ősszel mindkét településen üzembe helyeztek egy-egy faaprítékkal működő, napkollektorokkal kiegészített kazánt.
Szinte teljesen befejeződtek az oltárépítési munkálatok az Oroszhegy községhez tartozó Kápolnamezőben (Nyúlád-tető), amelyet nem hivatalos búcsújáróhelyként használtak több száz évig a környék lakói. Idén az egyház képviselői megáldanák az építményt.
Elhunyt férfi holttestét találták meg Székelyvarságon a mezőn január 2-án, a rendőrségi vizsgálat szerint az idegenkezűség kizárható. Az ügyben még tart a nyomozás.
szóljon hozzá!