Fotó: Barabás Ákos
Szekérrel szedik össze a Szarkakő közelében lévő földekről ismeretlenek az érlelésre kihordott trágyát, megkárosítva ezzel a gazdákat. Hasonló eset gyakran előfordul Udvarhelyen az utóbbi időben. Az érett trágyára egyébként nagy kereslet van itthon és külföldön is.
2016. július 28., 22:062016. július 28., 22:06
Bartalis Imre, az udvarhelyi szarvasmarhatartók tömörülésének, a Szentimrei Cimboraságnak a vezetője elmondta, gyakori problémát jelent, hogy ismeretlenek ellopják a trágyát, amelyet a gazdák azért visznek ki földjeikre, hogy ott érlelődjön. A mezőn dolgozva maga is többször látta, hogy megrakott szekérrel tartanak a tolvajok a Szarkakő irányából Udvarhely felé.
„Ha ott nincs földjük, akkor vajon honnan gyűjtik össze a ganét? Csak azt látom, hogy viszem ki a trágyát a mezőre, mégis egyre kisebb a rakás” – fakadt ki a gazda. Felháborodását csak fokozza, hogy egy alkalommal még tőle is megkérdezték a mezőn, hogy venne-e a trágyából. A lopott ganétól mihamarabb meg akarnak szabadulni a tolvajok, házról házra járva próbálják meg eladni – tette hozzá.
A gazda szerint túl kis értékű lopásról van szó, ezért nincs amiért feljelentést tenni a rendőrségen, ráadásul ahhoz tetten is kéne érni a tolvajokat. „Ha megszólítom őket lopás közben, csak rosszabbat csinálok, hiszen akár le is üthetnek” – fogalmazott. Szerinte az egyetlen elfogatható megoldás az lehet, ha elkerített területen tárolják a trágyát.
Nagy a kereslet az egy-két évig érlelt trágyára a környéken, de még külföldön is, hiszen a természetes anyaggal jóval hatékonyabban javítható a talaj minősége, mint a műtrágyával – mondta Bartalis. Egyébként őt is sok gazda keresi fel vásárlási céllal, esetenként húsz, harminc zsák trágyát is vesznek. Mint mondta, a kisgazdák nem tudnak ebből hatalmas összegeket keresni, de egy kis mellékkeresetnek mindenképp megfelel. Ezért is tartja zavarónak, hogy olyanok lopják a trágyát, akik nem művelik a földet és állatokat sem tartanak.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!