Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) meghívására Székelyudvarhelyre érkezett a Történelem a pályán című kiállítás, amely a Magyarország–Románia válogatott labdarúgó-mérkőzéseket eleveníti fel. A megnyitóra több mint ötvenen voltak kíváncsiak a Siculus Ifjúsági Házban.
2013. augusztus 18., 18:322013. augusztus 18., 18:32
2013. augusztus 18., 18:562013. augusztus 18., 18:56
A magyar–román összecsapásokat négy, kétnyelvű óriáspannón lehet áttekinteni. Ezeken régi fotók, újságcikkek kaptak helyet, amelyeken rögtön megelevenedik a két ország közös labdarúgó-történelme. A tárlat élvezhetőségét tovább emeli az a hét, folyamatosan vetített kisfilm, melyek a 22 lejátszott magyar–román találkozók összefoglalóit képezik. Az eseményt az EMNT udvarhelyi szervezetének elnöke, Nagy Pál nyitotta meg.
„Romániában elsőként Székelyudvarhelyen mutatták be ezt a kiállítást. Sok gondolatot ébresztett bennem, hiszen ez a kiállítás a legjobb eszköz ahhoz, hogy az embereket, közösségeket összehozza, mély érzelmeket, szenvedélyeket tudjon kiváltani a látogatókból. Sajnos, számomra a legfontosabb sportágban, a labdarúgásban az elmúlt évtizedek nem a világot rengető eredményeiről híres a magyar válogatottat juttatják eszembe” – kezdte beszédét Nagy, majd hozzátette, hogy a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia csíkszeredai tagozatának létrehozásával hozzájárulhat Székelyföld ahhoz, hogy „majd a nem túl távoli jövőben a mi fiaink is a régen várt sikernek részesei lehessenek.”
A Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet igazgatója, Kósa András László köszönetet mondott az EMNT-nek és az Udvarhelyi Fiatal Fórumnak, hogy befogadták, teret adtak a kiállításnak. „Többek között az a feladatunk, hogy a magyar kultúrát a románok között is népszerűsítsük, a kultúrát szélesebben közelítsük meg, hiszen a sport, a labdarúgás is a részét képezi. Az én futballőrületemet intézeti programmá fejlesztettük, így több barátom segítségével létrejött ez a fajta román-magyar futballtörténeti kiállítás” – mondta Kósa. A Balassi Intézet igazgatója hozzátette, hogy a kiállítást tovább szeretnék fejleszteni, egy multimédiás honlapot szeretnének létrehozni, melyre minden olyan labdarúgó felkerül majd, akik részese volt a magyar-román labdarúgó párharcoknak. „Fontos, hogy felkerüljenek a román válogatottban magyar nemzetiségűként játszó labdarúgók is, hogy ne felejtsük el ezeket a történelmi dolgokat” – tette hozzá. Kósa kiemelte augusztus 23-át, mint történelmi dátumot. „Hatvan évvel ezelőtt, 1953. augusztus 23-án adták át a Puskás Ferenc stadiont. Az eddigi 22 hivatalos magyar–román találkozóból hetet játszottak a volt Népstadionban” – mondta.
Utolsóként a marosvásárhelyi Hajnal Gyula, korábbi román válogatott játékos szólalt az egybegyűltekhez. „Nagyon meglepődtem, mikor meghívtak erre az eseményre, szerintem egyedi Romániában. Sajnos soha nem volt ilyen kiélezett a rivalizáció, ami az elmúlt tíz évben érződik a két ország, és főleg a két válogatott között. Mi itt, Erdélyben nem ismerjük a magyar válogatottat, ahogy a románt sem, mivel olyan gyorsan pörögnek, olyan sok játékost mozgatnak meg a szövetségi kapitányok. Az eredmények sajnos elmaradnak, mindkét oldalról” – mondta Hajnal, majd hozzátette, hogy Magyarországnak sokkal több futballistája van, akik elit csapatban játszanak, mint Romániának. „Ebből kifolyólag, ha elemeznénk, akkor levonhatnánk azt a következtetést, hogy Magyarország előnyben van. Azonban ez már nem úgy megy, mint a régi időkben, mikor ha jó csapatod volt, akkor az ellenfél nem lépte túl a térfelét” – folytatta.
„Ezeket a román-magyar meccseket a média annyira felkarolta, hogy mikor az ember kimegy a pályára, már olyan feszültség van a lelátókon, hogy el sem kezdték a játékot, de már repülnek a székek” – zárta beszédét, majd a magyar válogatott sikerére koccintottak a részvevők.
A tárlatot augusztus 30-áig lehet látogatni, hétköznapokon 10–18 óra között.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!