Fotó: Farkas Antal
A székelyudvarhelyi kórháznak évente több olyan betege is van, akit a kórteremben „felejtenek” hozzátartozói, de olyanok is, akiket letagadnak rokonaik, hogy ne kelljen hazavinniük őket. A hasonló ügyek anyagilag is nagy terhet rónak az intézményre, ahol egészségügyi-szociális szolgáltatás bevezetését tervezik.
2013. augusztus 20., 18:452013. augusztus 20., 18:45
2013. augusztus 20., 18:492013. augusztus 20., 18:49
A munkaügyi minisztérium és a helyi önkormányzatok által finanszírozott egészségügyi-szociális szolgáltatás bevezetését tervezik a székelyudvarhelyi kórházban a hozzátartozók által a kórtermekben „felejtett” vagy egészségbiztosítással és családdal sem rendelkező betegek ügyének megoldása érdekében.
Évente tíznél is több páciens kerül úgy kórházba, hogy a kezelés végén nem tudják kibocsátani, mert nincs hová. Az ilyen jellegű kórházi bennfekvések költségét nem téríti meg az egészségbiztosítási pénztár, ez másfél év alatt jóval több mint százezer lejes pluszköltséget eredményezett az intézményben. Az újszülött osztály mellett a gyermekosztályon is gyakran előfordul, hogy a beutalás végén senki nem megy a gyerekekért, ők sok esetben iratok nélkül kerülnek kórházba, így még elérni is nehéz hozzátartozóikat. Ha ez sikerül, még akkor sem biztos, hogy ki tudják adni a gyereket, ugyanis előfordul, hogy szülei nem hajlandók érte menni vagy fel sem veszik a telefont – tudtuk meg Lőrinczi Csabától, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatójától.
A rokonok által a kórházban felejtett, gondozásra, felügyeletre szoruló felnőttek, idősek esetét még nehezebb megoldani. Ennek az az oka, hogy hasonló esetekre nincs törvény. A vonatkozó jogszabály csak a szülő gyerekéről történő gondoskodását írja elő, de még ez az előírás is hiányos. Fordított esetekre viszont, vagyis a szülőkről való gondoskodásra nincs semmiféle törvény – magyarázta a medikális igazgató.
Példaként elmondta, jelenleg is van olyan idős betegük, aki már két hónapja a kórházban fekszik, de nem tudják kiutalni, mert rokonai letagadják, nem érdekli őket, vagy fel sem veszik a telefont. A férfi combnyaktörés miatt ágyhoz kötött, de állapota nem igényel kórházi ellátást, mégis egyik osztályról a másikra került, mert négy vagy öt gyereke közül egyik sem volt hajlandó érte menni – mondta Lőrinczi Csaba, hozzáfűzve, hogy ez a hasonló jellegű történetek között is kirívónak számít. Ilyen esetekben a városháza szociális osztálya segítségével próbálják megoldani a problémát, de még így is előfordul, hogy hónapokig a kórházban maradnak a betegek, mert minden eset más, és nehéz megoldást találni, különösen akkor, ha a kórházban hagyott páciens felnőtt.
Előfordul az is, hogy egészségbiztosítással és hozzátartozókkal sem rendelkező vagy hajléktalan beteg kerül kórházba, az ellátást ő is megkapja, annak költségeit viszont nem téríti meg a kórháznak az egészségbiztosítási pénztár. Ilyenkor további gondot okoz a páciens kórházi kibocsátása is, amennyiben egyedül nem tudja ellátni önmagát. A hasonló esetek állandó megoldása érdekében egészségügyi-szociális szolgáltatás bevezetését tervezi a városi kórház vezetősége – tudtuk meg Lukács Antaltól. A kórház főigazgatója az elképzelésről elmondta, hogy a munkaügyi minisztérium, valamint a helyi önkormányzatok – beleértve azokat is, ahol a kórház külső egységei vannak – finanszíroznák ezt a tevékenységet, így a kórházi kezelés után megfelelő ellátást kaphatnának azok is, akik a korábban vázolthoz hasonló nehéz szociális helyzetben vannak. Lukács Antal azt is kifejtette, hogy a megyei prefektúrán már iktatták a tervekről szóló átiratot, a közeljövőben folytatják a megbeszéléseket is a tervekkel kapcsolatban az érintett önkormányzatok képviselőivel, majd kérik az egészségügyi, illetve a munkaügyi minisztérium jóváhagyását a szolgáltatás megkezdéséhez.
Egyébként a kórház adatai szerint az elmúlt másfél évben összesen 23, egészségbiztosítással és családdal nem rendelkező személyt kezeltek az intézet különböző osztályain, ők összesen 397 napot voltak kórházban. Az ellátási és kezelési költségek napi átlaga 306 lej a kórházi bennfekvések esetében, így a szociális esetekre fordított, az egészségbiztosítási pénztár által meg nem térített kórházi kiadás értéke meghaladja a 120 ezer lejt másfél év alatt. Az összeget tovább növelik a gyermekelhagyásos esetek, valamint a rokonok által a kórházban hagyott páciensek ellátásának költségei, ezek mértéke azonban nem ismert, ugyanis nem készült róluk összesítés.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!