Fotó: Veres Nándor
Sok a fogyasztóvédelmi szabálytalanság, a kiszabott pénzbírságok összértéke megduplázódott az év első öt hónapjában a múlt év azonos időszakához mérve – derül ki a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség jelentéséből.
2015. július 16., 12:312015. július 16., 12:31
2015. július 16., 12:322015. július 16., 12:32
Jelentést készített a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség az év első felében végzett tevékenységéről, az összesítés legérdekesebb része szerint megduplázódott a szabálytalankodó gazdasági egységekre kiszabott pénzbírságok összértéke. Az ellenőrzések száma azonban alig változott, sőt kismértékben még csökkent is, ami azt valószínűsíti, hogy gyakoribbakká váltak a fogyasztóvédelmi kihágások a megyében, illetve hogy szigorúbban ellenőriz a felügyelőség.
A jelentés szerint az év első öt hónapjában majdnem kétmillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédelmi ellenőrök, az 1 895 150 lej értékben kiszabott pénzbüntetés viszont valamivel több mint kétszerese a múlt év első öt hónapjában kirótt 936 500 lejes összértéknek. Mint azt Laurenţiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője elmondta, hasonló időszakokban 1100–1200 körül szokott lenni az ellenőrzések száma, idén viszont személyzethiány miatt néhánnyal kevesebb volt, a jelentés szerint 1093. A tapasztalatlan, hiányos ismeretekkel rendelkező egységek képviselőit felvilágosítják a betartandó fogyasztóvédelmi előírásokról, de az ismétlődő kihágások esetében kevésbé elnézők – mondta az első félévi ellenőrzésekkel kapcsolatban a fogyasztóvédelmi főfelügyelő.
Noha jó arányban voltak olyan vállalkozások, amelyeknél mindent rendben találtak a megyei fogyasztóvédelem ellenőrzést végző munkatársai, valamivel több volt az olyan cég, ahol szabálytalanságokat tapasztalnak. A jelentés szerint 415 esetben megjegyzés nélkül zárták le az ellenőrzés jegyzőkönyvét, azaz mindent rendben találtak, 556 alkalommal viszont kihágást tapasztaltak, 98 esetben a problémás áru – többnyire lejárt szavatosságú termékek – megsemmisítéséről írtak jegyzőkönyvet, 24 alkalommal pedig a laboratórium számára történő mintavételről. Ennek kapcsán Laurenţiu Moldovan megjegyezte, a cél az, és ő maga is annak örülne, ha nőne a megjegyzés nélküli jegyzőkönyvek száma, hiszen ez azt jelentené, hogy a vállalkozások betartják a fogyasztóvédelmi előírásokat. Egyébként az ellenőrzéseken a szabálytalanságok miatt valamivel több mint száz esetben írásos figyelmeztetést kaptak a cégek, majdnem 450 esetben viszont pénzbírságot – derül ki a féléves összesítésből.
A Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség a jelentés szerint május végéig 188 fogyasztóvédelmi panaszt vizsgált ki, ezekből 167-et meg is oldott. 131 panasz bizonyult megalapozottnak, ezek esetében a fogyasztóknak adott igazat a felügyelőség, 91 ügy a felek közös megegyezésével zárult le. A panaszok közül 36 bizonyult megalapozatlannak, 15-öt pedig átirányítottak, ugyanis azok vagy más Hargita megyei intézmények, vagy más megyék fogyasztóvédelmi felügyelőségeinek hatáskörébe tartoztak. Az intézmény által kapott panaszok száma azonban jóval nagyobb a jelentésben szereplő 188-nál – annak legalább duplája –, ugyanis vannak egyszerű ügyek, amelyeket kivizsgálás és jegyzőkönyvírás nélkül gyorsan és egyszerűen meg tud oldani a felügyelőség – erre a törvény is lehetőséget ad –, illetve azonos panaszok esetén is csak egy kerül jegyzőkönyvbe, emiatt tartalmaz a jelentés kevesebb ügyet, mint amennyi a valóságban van – magyarázta el a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
Laurenţiu Moldovantól azt is megtudtuk, hogy noha rendszerint nőni szokott a fogyasztóvédelmi panaszok száma, ezúttal csökkent, az elmúlt év első öt hónapjában mérthez képest. A Hargita megyei fogyasztóvédelmi panaszok legtöbbje nem termékekkel, hanem szolgáltatásokkal kapcsolatos.
Egyébként a nyári időszakban egyebek közt a strandokon, nyári táborokban, szállodákban, panziókban, éttermekben, gyorsbüfékben és más közélelmezési egységekben végez ellenőrzéseket a fogyasztóvédelem, ugyanakkor vizsgálják a turisztikai csomagok, valamint a napvédőszerek bolti és online értékesítését is.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!