Fotó: Barabás Ákos
Mintegy százötvennégy 5–8. osztályos gyermeket vontak be abba a környezetvédelmi projektbe, amelyet a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskolában indítottak, és amellyel környezettudatos gondolkodásra próbálják nevelni a diákokat. A projekt részeként megtisztították az iskolaudvart és környékét a szeméttől, valamint felmérték az iskola fa- és cserjeállományát.
2016. június 20., 21:262016. június 20., 21:26
„Az ötödikesek hihetetlenül lelkesek, folyamatosan figyelmeztetik fára mászó társaikat, hogy azt nem kellene” – mondta el Tifán Irénke aligazgató. A madarak és fák világnapjára kisdolgozatokat és prezentációkat készítettek a gyermekek, s ezeket biológiaórákon mutatták be egy tanárokból álló zsűrinek. Az ötödikben a fákkal foglalkoztak, a 6. és 8. osztályos diákok egyes madárfajokról készítették el bemutatóikat – tájékoztatott Orbán Csaba, az iskola biológiatanára. A víz világnapjára számos vízzel kapcsolatos plakátot készítettek a diákok, melyek most az iskola épületét díszítik, a környezetvédelmi világnap alkalmából pedig hulladékokból készítettek játékokat.
Kreatív alkotások születtek, például vállfa és pillepalack segítségével mérleget, tejespoharakból babát, műanyag palackokból és régi CD-kből serleget készítettek, kartonból pedig még az iskola makettje és egy sárga iskolabusz kicsinyített mása is elkészült.
Harminchatféle fa és cserje található az iskolaudvaron – tájékoztatott a növényállomány felmérésének eredményéről Orbán Csaba. Ezeket a félév során feltérképezték a gyermekekkel, majd a délutáni foglalkozásokon a rajztanárnő, Tifán Irénke irányításával kis táblákra festették az egyes fajták neveit magyar és latin nyelven. Van itt kecskefűz, közönséges nyírfa, vadrózsa, sóskaborbolya és számos más faj is. A projekt lezárásaként tegnap el is helyezték ezeket a táblákat az iskolaudvaron.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!